Close

Pasaulīt – ūdens.
Pasaulīt – uguns.
Pasaulīt – gaiss.
Pasaulīt – bija vēl
Ceturtais.

(Fragments no Māras Zālītes dzejoļa „Pirmelementi”)

Pasaules pirmelementi ir ūdens, uguns, gaiss un zeme, bet viens no valstiskās, nacionālās piederības un apziņas pirmelementiem noteikti ir valoda. Mums tā ir latviešu valoda. Lai īpaši godinātu latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu Latvijā, šogad un turpmāk svētku, atceres un atzīmējamo dienu kalendārā pēc Valsts prezidenta Egila Levita ierosinājuma 15. oktobris būs Valsts valodas diena. Šis datums nav izvēlēts nejauši, jo tas saistās ar kādu būtisku lēmumu. Proti, 1998. gada 15. oktobrī Satversmes 4. pants tika papildināts ar noteikumu, ka „valsts valoda Latvijas Republikā ir latviešu valoda”. Par godu Valsts valodas dienai Latviešu valodas aģentūra rīko akciju „Latviešu valoda man ir…”.

 

Akcijā var piedalīties ikviens latviešu valodas lietotājs, aizpildot vietnē vards.valoda.lv ievietoto kartīti. Katrs ir aicināts paust pārdomas un atziņas, turpinot iesākto apgalvojumu un pavēstot, kas tieši viņam ir latviešu valoda. Akcijas rezultātā iegūsim mūsdienu latviešu valodas lietotāju domu un atziņu kopu, kas ataino mūsu latviešu valodas lietojuma paradumus un attieksmi pret latviešu valodu ikdienas saziņā, izglītībā, kultūrā, zinātnē, aizsardzībā, veselībā un citās jomās.

 

Ūdens, uguns, gaiss un zeme allaž saistās ar pamatīgumu un mūžīgumu, taču to, kāds mūžs būs latviešu valodai, nosakām mēs paši. Tikai mēs paši varam parūpēties par to, lai valoda ir mūsu mājoklis, kurā jūtamies saprasti, piederīgi un līdzdalīgi. Kas tev ir latviešu valoda?

 

Akcija norisinās no 2021. gada 6. septembra līdz 15. oktobrim.