Close

Akcijā „Izdaiļo valodu!” meklēsim vārdus, kas bagātina latviešu valodu

Latviešu valodas aģentūra, svinot Starptautisko dzimtās valodas dienu, izsludina jaunu akciju „Izdaiļo valodu!”, aicinot ikvienu grāmatu lasītāju Latvijā un pasaulē iesūtīt latviešu oriģinālliteratūrā vai latviski tulkotajos daiļdarbos atrastus interesantus, neparastus un emocionāli piesātinātus vārdus, kas bagātina latviešu valodu.

Jau izsenis zināms, ka daiļliteratūra ir nozīmīgs avots, kas bagātina ne tikai jūtu pasauli, bet arī valodu. Akcijas mērķis ir ne tikai rosināt lasīt, bet arī vienuviet apkopot spēcīgus, nozīmīgus, daiļus vārdus, kam latviešu valodā jau ir sava stabila vieta, kā arī jaundarinājumus, kas piešķir unikalitāti kādam izteikumam. Iespējams, valodā atsāksim lietot kādu aizmirstu vārdu, uzspodrināsim jau plašāk zināmos vai rosināsim radīt jaunus vārdus.

Daiļdarbos – prozā, dzejā, dramaturģijā vai liroepikā – atrastos vārdus, kas izdaiļo valodu, akcijas dalībnieki var iesniegt Latviešu valodas aģentūras vietnē vards.valoda.lv, kur iespējams arī pamatot savu izvēli. Vārds jāiesniedz kopā ar plašāku kontekstu (citātu), norādot daiļdarba autoru, nosaukumu, izdevuma gadu un lappusi, kurā vārds atrodams. Ja avots brīvi pieejams elektroniski, jāpievieno saite uz vārda atrašanās vietu konkrētajā vietnē.

Akcija norisinās no 2021. gada 21. februāra līdz 4. maijam.