Close

Mans latviskākais vārds

No 25. septembra Latviešu valodas aģentūra sāk valodas akciju „Mans latviskākais vārds”, kurā aicināti piedalīties visi, kas prot vai vēl tikai apgūst latviešu valodu. Vārds ir kā liecība par laiku, par cilvēkiem un notikumiem. Vārdos varam izteikt to, ko jūtam, domājam, ko esam piedzīvojuši, tāpēc kopīgi noskaidrosim, kuri vārdi ir mūsējie, izveidosim latviešu valodas lietotāja leksisko portretu.

Lai mūsu valoda ir skanīga, bagāta un kopta!

 

Akcija norisināsies divās daļās:

1) no 25. septembra līdz 25. oktobrim ikviens var iesniegt savu latviskāko vārdu un stāstu par to,

2) no 2. novembra līdz 18. novembrim būs iespējams nobalsot par vienu no iemīļotākajiem latviskajiem vārdiem.

 

Daži latviskāko vārdu stāsti klausāmi un skatāmi arī video formātā:

 

Rakstos ir iespēja uzzināt, ko par latviskākajiem vārdiem pauž

 

Akcijā iesniegtie vārdi apkopoti interaktīvā grāmatā.

Iesniegtās atbildes

Mans latviskākais vārds
SpēksJo katrā latvieti iekšā sevī dziļi ir spēks.
LatvijaValsts kurā tu dzīvo
AgrisStabilu lietu piekritējs, pašpārliecināts, talantīgs un māk izplānot karjeru. Māņticīgs. Zina pareizo toni, kā izdabāt. Drosmīgi saka patiesību acīs. Ir spītīgs neirastēniķis. Ar kuru katru nevar rast kontaktu. Diezgan paskops un zina naudas vērtību.
Otomana vārdā ir trīs burti
JānisEs neko nezinu kas šeit jāraksta
TĒVZEMETas ir divu cilvēka dzīvē svarīgu vārdu savienojums
ElizabeteMana mamma un tētis iedeva man tādu vardu jo Anglijas karalienei bija arī vards Elizabeth
Gaida,Smaida,Vizma,Ilga,Zilga,Maiga,Agra.Latviešu sieviešu vārdi, kam citos apstākļos ir darbības, īpašības vai cita nozīme.Arī mans vārds- Ineta ir kļuvis ļoti,, latvisks ,, un bieži lietojams līdz ar interneta parādīšanos(kā saīsinājums: i-netā).
GaiļbiksīteTas ir skaista ziediņa un gardas tējas vārds, kas lietots deminutīvā, padarot to vēl labāku.
DejaUskatu, ka latviskākais vārds ir deja, jo dejoju no brīža, kad iemācījos staigāt, un ticu, ka ikviens prot un kaut reizi dzīvē ir dejojis. Dejai par godu norisinās dejusvētki, 2018. gadā tajos piedalījās aptuveni 17000 dejotāju, dziedātāji bija par 5000 mazāk, tas jau vien liecina, ka latvieši ir dejotāju tauta. Kā jau minēju, dejot prot ikviens, ja kāds apgalvo pretējot, tad uzskatu, ka tā nav patiesība. Mans deju skolotājs saka:,,Dejot var iemācīt pat lācim." Es tam piekrītu, jo ikviens ir bijis kaut vienā pasākumā, kur kustamies līdzi mūzikas ritmam, kā arī, lai dejotu, nav vajadzīgas nekādas dižas dabas dotības.
JānisVisbiežāk sastopamais vārds Latvijā. Jāņi - vismīļākie latviešu svētki. Pati esmu Jāņa meita.
KeitaJo tas ir mans vards...
rasaskrēsliņšSkaists un skanīgs vārds. Poētisks saliktenis, kas pilnībā atspoguļo šī auga vizuālo būtību.
SvētdienaVārds, kas tik precīzi un brīnišķīgi izsaka šīs dienas būtību.
NegantnieksRudens ir negants.
TēvzemeMan liekās ka šis vārds ir latviskākais jo, nevienai citai valstij nav šāds vārds.
JānisJānis, jo ja tu izdzirdi ka kādu sauc Jānis tad uzreiz zini ka latvietis.
DucelīteMaza piekabīte
RupjmaizeDzīvojot Anglijā,ja kāds runāja par rupjmaizi uzreiz iedomājos tieši par Latviju,jo citur tādu rupjmaizi neesmu redzējusi.
Pusstops, kortelītis un mēriņšĪsi un kodolīgi
jokupëterisNezinu, no kurienes cëlies, bet, ja latvietim pateiksi, viñsh sapratīs, bet citās valodās tulkojuma īsti nav!
DaigaNezinu
labi.
Latvijaes izvēlējos šo vārdu jo to radija latvieši šo vārdu nevarēja radit ārzemnieki jo Latvija ir mūsu zeme tāpat kā nosaukums tāpec es saku ka vārds latvija ir viss latviskākais vārds
ĒrkšķogaGandrīz droši var teikt, ka saliktenis, kas veidots no vārdiem ērkšķi un oga, nav pārņemts no citām valodām un, manuprāt, ir īsti latvisks. Latvijas vēsture bijusi ļoti skarba un ērkšķaina, bet ogas mūsu zemē izaug pašas garšīgākās, sulīgākās un smaržīgākās. Citur tādu nav. Mana meita 1.klasē darba burtnīcā pie šīs ogas attēla bija pierakstījusi- ērčoga-nu tas ir kļuvis par tādu labu mūsu ģimenes pastāstu. Varam pasmieties.
MīlestībaBez mīlestības neviens nevarētu dzīvot.
RupjmaizeDaudzās valstīs tādu maizīti nemaz nepazīst! Neaizmirstamas atmiņas no bērnības, kad mūsmājās to cepa mamma!
DarbsGan etemaloģiski sens, bet ari iepīts mūsu būtībā un folklorā. Darbs ir vienmēr latvietim gājis līdzās - ceļ mūs gaismā ar lieliem darbiem, bet arī dod ikdienas prieku. Sensen darbs mūs uzturēja, mūs dzīvus turēja. Zem svešām varām mums sūrus grūtus darbus uzlika. Bet darbs ir arī mūsu tikums. To daram sev, to daram citiem, daram tautai, un tas mūs piepilda. Ai rociņas, man rociņas, Grūta darba ieradušas; Ne tās bēga kunga riju, Ne grūto dzirnaviņu.
JupisMan patīk
baltsMēs esam Balti. Mēs esam balti. Balta nāk tautu meita un balts ir tikums. Diena sākas balta un balti darbi darāmi, balti vārdi sakāmi. Un baltas dienas vēlam savai baltajai zemei.
viensViensēta, vientulība, vienbalsīgi... Tie ir tikai 3 vārdi ar sakni "vien-", bet cik daudz latviskuma tajos ir. It kā mēs esam katrs pats par sevi, savā viensētā, bet brīžos, kad vajadzīga kopība, varam vienbalsīgi iestāties par taisnīgumu. Tas arī veido manu latviskuma izjūtu - pa vienam, bet tomēr kopā.
SarežģītsVārds, kura izruna pilnīgi atbilst tā nozīmei.
DillesNezin kas vel lieto dilles tik daudz ka latviesi
NamejsMans latviskais vārds ir Namejs, jo man tas raksturojas ar spēku un isturību. Kā arī man tā atgadina par filmu, kas man ļoti patīk. Es to asociēju, kā Latvijas vairogu. Un man šķiet ka tas ir ļoti vīrišķīgs spēcīgs kas varētu aizstāvēt Latviju kā sievieti.
JānisŠis vārds man asociējas ar Jāņi jeb Līgo svētkiem,kas ir latviski,pēc manām domām,Jāņa bērni ir latvju bērni.
BubulisBubulis ir ļoti bieži lietots vārds mūsu ģimene. Šo vārdu lietojam ļoti daudzas nozīmes. Bubulis var būt mīļvārdiņš un pilnīgi ar pretēju nozīmi vārds. Bubulis var būt uzpūties bērns, nepaklausīgs, spītīgs. Bubuli biežāk lieto ka īpašības vārdu uz bērnu. Bubulis var but arī lietvārds. Un dažreiz mēs lietojam ka darbības vārdu: bubuleties- ietiepties, spītēties un neklausīt. Bubulis var būt arī kautkas ar ko var biedēt mazus bērnus. Piemēram: ja Tu neēdīsi pie Tevis atnāks Bubulis. Bubulis var būt arī pieaugušais kurš pukojas, dusmojas un negrib citus uzklausīt. Bubulis ir īsts latviesu valodas vārds kurš nav pieņemts vai pārveidots ne no vienas citas valodas. Bubulim īpašības vārdam sinonīms varētu būt arī pūpēdis, kurš uzpūšas kad kautkas nepatīk.Bubuļi varētu arī But Saeimas deputāti kurus tauta nemīl. Tā ka mīļie Latvieši Bubulis ir īsts Latviesu valodas vārds un Latvisks tēls.
RācenisJo oma kartupeļus vienmēr sauca par rāceņiem - izklausās latviskāk, bet kas to zin, vai paša vārda sakne ir tīri pirmbaltu izcelsmes.
LindruksManas saknes nāk no Jūrmalciema un Nīcas puses. Vasaras bērnībā parasti pavadīju pie tantes Jūrmalciemā, un vislatviskākās lietas (īpaši vārdi un izteicieni), man saistās tieši ar viņu. Lindruks bija neatņemama dzīves sastāvdaļa kā ikdienas darbos, tā arī godos, jo ar pliku pēcpusi taču pa pasauli neskriesi :-) Līdz šai dienai, manuprāt, viskrāšņākie un skaistākie tautastērpu svārki (goda lindruki) nāk tieši no lejaskurzemes - Nīcas un Bārtas!
LatvijaEs šo vārdu izvēlējos,jo es dzīvoju šajā valstī.Tas bija pirmais vārds kas man ienāca prāta.Šī valsts ir maza bet ir daudz smuku vietu.
VēdersMan vienmēr iepriecina ka vārda “vēders” saknes ir sena latviešu. Mēs jau sen zinājām kas svarīgs
desotKāpēc? Jo vārdu 'desot' nevar viegli tulkot. Nespēju to saviem amerikāņu draugiem īsti tulkot. Padomā...'sausaging'. Varu aprakstīt domu un jēgu...bet nav angļu vārds vai teiciens kuru varu lietot vietā.
dzestrsDzestrs rīts ir burvīgākais iesākums katrai dienai; tas pamodina, liek sasparoties un dod iedvesmu sākt dienu. Karstajās vasaras dienās rīta dzestrums veldzē un ziemā tas lieu saņemties. Pat kafija garšo labāk dzestrā rītā!
rupjmaize, siļķes, jāņogas, pīrāgi, kliņģeris, Līgo, Jānis, ziedonis, kartupelis, svētelis, Dzintarzeme, dziesma, daina, dvēsele, ozols, jūra, dzintars, sveiks, tēvzeme, Lāčplēsis, maize8. klases latviskāko vārdu izlase
lausksFolkloristiski, tēlaini, mītiski un sava ziņā arī mistiski apzīmē stipru salu. Sirms vecītis ar cirvi. Ziemas gariņš. Kur viņš cērt vai sper, tur viss sprēgā, sprakšķ, un sasalst. Skaists, senlatvisks, trāpīgs vārds! Vai kāds to manījis, dzirdējis, redzējis?????
KārumsTāpēc ka man garšo kārumi un tie ir no Latvijas
LatvijaJo tas ir pašas valsts nosaukums.
sauleSaule ir fiziskās un garīgās dzīvības devēja un sargātāja. Saule kā simbols ir svarīga mūsu folklorā. Ik rītu, dodoties uz darbu, noskaitu tautasdziesmu, kurā ir vārdi: "Visapkārt gaisma ausa,/Vidū saule ritināja." Sauli piesaucam visos saulgriežos un godos. Saules mūžu ikvienam un mūsu zemītei!
idkidk
knibucītisTas man asociējas ar kaut ko maziņu, piemēram, koka puļķītis. Par knibucīti var saukt arī mazu bērniņu. Tamborējot mājturības stundās, skolotāja atgādina - aizķer to knibucīti!
tēvzemetēvzeme nozīmē ka latvija ir mūsu zeme. šis vārds ir lietots daudzās senās tautasdziesmās un ir ļoti vēsturisks vārds.
BiezpiensTas man tik ļoti asociējas ar mājām, visu latvisko. Tas arī ir mans mīļākais ēdiens!
MēsBūdama latviete, es izjūtu lielu kopā būšanas spēku ne tikai svinīgos pasākumos, bet arī ikdienas dzīvē. Katru reizi , kad es lūdzu palīdzību, neviens man nav atteicis, es uzskatu, ka šīs mazās lietas palīdz mums augt. Manuprāt, individuāli mēs nevarētu paveikt tik daudz kā kopā, tāpēc uzskatu, ka šis vārds ‘’mēs’’ ir nozīmīgs latviešu tautai,kā arī man. Pierādījums tam, ka mēs esam vienoti un spējam uzvarēt ko teorētiski lielāku, varētu būt Latvijas neatkarības atjaunošana.
JānisStabils, stiprs tradīcijās un latviskumā balstīts vārds, kuru esmu devusi arī savam dēlam, tāds ir bijis arī mana tēta vārds.
JānisStabils, stiprs tradīcijās un latviskumā balstīts vārds, kuru esmu devusi arī savam dēlam, tāds ir bijis arī mana tēta vārds.
LācisKrievu armijā mani sauca "lacus".
KnupursMazumiņš no kaut kā
BitesKā vides kvalitātes rādītājs.Lai vienmēr būtu kas apputeksnē Latvijas augus!
skolotājsLai valoda plauktu, tai vajadzīgi labi skolotāji.
JànisTà sauc manu téti un tas ir mans míłàkais víriešu vàrds
SaulePirmais, kas ienāca prātā
Visbiežāk minētie vārdi – ozols Latvija mājas dzimtene saule dzintars koks daba pērkons Māra rupjmaize lats himna Vēl tika nosaukti arī – bērzs ģimene bērni abrkasis Jumis Daugava dzimta Gauja medus Lāčplēsis karogs Lielupe Namejs jūra kartupelis lācis villaine valoda tauta kvass latvietis pasaka dzeja mūzika krūmi labdien! sveiciens sports stabsPaldies visiem , kuri , atsaucoties aicinājumam, izveidoja skolas leksisko portretu "Vārdi esam mēs!"
SAULE MĀJAS MĀTE CEĻŠ ZEME MAIZE PRIEKS ĢIMENE GRĀMATA ŪDENS SKOLA PALDIES! DZĪVĪBA ĒDIENS DZĪVE LATVIJA RĪGA SUNS KOKS DRAUDZĒŠANĀS PELDĒŠANA DRAUGIUzaicināju akcijā piedalīties skolas skolēnus un skolotājus. Lūk , mūsu latviskākie vārdi!
burtsMan patīk vecais latviešu vārds "BURTS", tā vienkāršības un vēstures dēļ. Tajā nav tipiski latviešu burtus, bet jau senie latvieši to pirms simtiem gadu izmantoja. Sākotnēji tas bija saistīts ar darbības vārdu "burt" (burvju maģija) un arī ar "grebt burvju zīmes kokā". Tas man šķiet ļoti latviski!
EnijaSkaisti skan
MārtiņšJo ir Mārtiņdiena.
TautumeitaTautmeitas ir drosmīgas, kā arī viņas ciena savu valsti!
AmandaAmanda-liecina to ka viņa nebaidīsies un vienmēr būs drosmīga!
SIERIŅŠgrūti izrunājams vārds, kas raksturīgs latviešu virtuvei.
JĀNISVislatviskākais vārds - gandrīz visi Latvijā ir Jāņi. Un arī mans vārds tulkojumā ir Jānis.
MĀKONISŠādas saknes vārds ir pazīstams tikai latviešu valodā, turklāt tā "apaļais" skanējums sader ar vārda nozīmi.
SaktaMans pirmais vārds kas ienāca prātā ir Latviešu tautastērpa aksesuārs sakta.Es šo vārdu izvēlējos tapēc ka tas ir Latviešu tautastērpa aksesuārs,un uz saktas ir atēloti Latviešu tautas rakstu zīmes.
RupjmaizeTādēļ, jo rupjmaize ir tikai Latvijai un to gatavo Latvijā. Rupjmaizi gatavo no rudziem. Latvijā dabiski audzētiem rudziem.
ĶiņķēziņšKaut kas, kas grūti paskaidrojams ārzemniekam :))
DanielsU
SarkanājostaSarkanājosta ir latvijas raksti
SkrūveNe tā ar vītnēm. 30 gramīgā spicglāzīte ar stipru grādīgo: konjaku vai degvīnu. Ieskrūvēsim skrūvi.
daileTulkojot Gētes lugu "Fausts", Rainis darina jaunus vārdus, tostarp "daile". Šis vārds ir poētisks, skanīgs un saturiski dziļš, saistīts ne tikai ar ārējo, bet arī ar iekšējo skaistumu. Vārds "daile" ir piepildīts ar garīgumu un kultūrvēsturisku enerģiju.
SanijaVārds no dzimšanas.
KeitaManu vārdu izdomāja mamma
Vērpjamais ratiņšLatviešu sieviete, mana vecmāmiņa, vēlāk arī vīramāte vērpj dziju pie pie vērpjamā ratiņa - skats, kas izstaro mieru, stabilitāti, latviskumu. Vērpjamais ratiņš mūsu ģimenē ir ticis nodots no paaudzes paaudzē, tagad tas atrodas goda vietā meitas mājās un jācer, ka kādu dienu pie tā strādās arī mana mazmeita.
ValtersMan vecāki iedeva tādu vārdu
TēvzemeKapēc Tēvzeme? Gluži vienkārši - tās dēļ esam krituši, cēlušies, maksājuši daudz, pārsvarā ar ļoti augstām cenām- dzīvībām.
ĀdamsNosauca ta kad piedzimu
IvoJo ta ir
ZemeZeme ir pamatu pamats it visam.
LikteņupeDaugava ir viens no mūsu nacionālajiem simboliem. Daugavas krastā gadsimtiem dzīvoja latvieši un ar Daugavas glābšanu sākās mūsu ilgi gaidīts ceļš pie neatkarības.
RodrigoMan tētis iedeva tādu vārdu
MājasMājas vienmēr latvietim ir nozīmējušas daudz. Latvieša mentalitāte ir viensēta.
JānisJāņa diena = lieli svētki.
SaimeLatvietis sākas no savas saimes. Viņš sper savus pirmos soļus saimes istabā. Mielojas, darbus un dzīvi kaldina, svin pie sava saimes galda. Ceļu ceļus izstaigājusi, visa saime sanāk kopā svarīgos notikumos. Laiku pa laikam atgriezties pie saimes- pie saknēm. Citās valodās šāda vārda nav vai arī tas nozīmē ko atšķirīgu, un tajā tik ļoti iekodēta latvieša pamatvērtība un pat dzīves gājums.
MAMMA, latgaliski MUOTEParasti tas ir pirmais vārds, ko bērns iemācās izrunāt.
brīnišķīgiŠis vārds parāda, ka tā lietotājam piemīt spēja/prasme brīnīties par vienkāršām un sarežģītām lietām, dzīvām būtnēm, procesiem un notikumiem. Ne tikai brīnīties, bet arī apbrīnot un patiesi novērtēt. Tāpat šis vārds ir viens no vārdiem (adverbiem), ko es mācu saviem studentiem, kas mācās latviešu valodu kā svešvalodu. Tas ir viens no variantiem, lai atbildētu uz jautājumu - "Kā tev iet?" Ir taču labi, ka mēs varam katru dienu atrast kaut vienu iemeslu, lai atbildētu - "brīnišķīgi".
VizbulīteSkaists vārds un skaisti ziedi liecina par pavasari.
ŠonīteTas var būt jebkurš priekšmets. Strādajot viens otram var prasīt, padod man to šonīti (skrūvgrieznis, atslēga, āmurs utt.)
Vieds.Tāds, kam raksturīgas plašas zināšanas, labi attīstīta domāšana, bagātīga pieredze.
PipirkšķisMan latvisks šķiet tas, kas pārmantojis no paaudzes uz paaudzi. Tas, kam jau ir senas saknes. Mūsmājās "pipirkšķis" ir ar šādu sakni, kuram latviskumu mēs apjautām tikai nesen, kad azartiski Tezaurā meklējām visus mūsmāju dīvainos vārdiņus. Es mēdzu piešaut pipirkšķi cukura, jo mana mamma pielika pipirkšķi sāls, un manai vecmemmei bija palicis pipirkšķis sodas. Gan jau arī vececmemme tātad neaizmirsa pielikt pipirkšķi kaut kā. Redzēs, vai pipirkšķis paliks arī manām meitām.
DanielaJo mani tā visi sauc, draugi, ģimene, un arī treniņu biedri.
ĶedlaksApvidvārds (ar nozīmi apģērba gabals ķermeņa aukšdaļai), no kādiem savulaik veidojusies valoda. Šķiet, ka tīrs, citu valodu ietekmes neaizskarts, ko nevaram sacīt par literāri pielāgotiem, noslīpētiem darinājumiem.
KrizdoleMans latviskākais vārds ir krizdole, jo tas man asociējas ar manu vectēvu un vecīšu dārzu vasarā. Krizdole = ērkšķoga.
RausisNo bērnības un tautas pasakām, kā arī tautasdziesmām šis vārds vienmēr asociējas ar kaut ko apaļu un mīlīgu, vārds arī fonētiski, manuprāt, skan ļoti garšīgi.
JānisTik daudz kas iz latviešu dzīves saistīts ar šo vārdu - Jāņi, jāņuzāles, Jāņutēvs, Jāņumāte, jāņot, Jāņu vaiņags, Jāņu dziesmas, līst kā pa Jāņiem, Jāņu siers, jāņuguns ...
OzolsOzols – latviskākais vārds Kalnos. Rēnā rudens novakarē, kad Kalnos izskanēja Dzejas vakars, tā viesiem uzdeva it kā vienkāršu jautājumu – Kāds ir tavs latviskākais vārds? Apmulsums mijās ar skaidrību cilvēku acīs, bet vārdi bira uz lapiņām kā ozola zīles. Un, lūk – vārdu mums daudz un dažādi – mūsdienu, senvārdi, arī cilvēku vārdi, bet visvairāk rakstītais tomēr izcēlās uz pārējo fona – OZOLS. Kāpēc ozols? Tāpēc, ka stiprs un varens savā diženumā, tāpēc, ka sens un mūsdienīgs. Arī Nīgrandes pagasta Kalnu vidusskolas 7.-12.klašu skolēni un skolotāji iesaistījās latviskākā vārda izvēlē. Kopainā atkal iezīmējās vārds OZOLS. Kāpēc? Varbūt tāpēc, ka skolas vestibila sienu rotā Maijas Eņģeles gleznotais dižozols. Arī daudzi citi dižozoli apzināti mūsu apkārtnē, un to fotogrāfijas rotā skolas sienas. “Kurzemītē” un citās grāmatās Imants Ziedonis par to stāsta, kā kopā ar līdzbiedriem tos attīrījuši no necaurejamiem brikšņiem. Bet iespējams, ka ar ozolu saistās skolas VAM audzēkņu spēks un rūdījums. Vīri kā ozoli – tā domājam par saviem audzēkņiem, kuri ir satiekami Latvijas armijas rindās, robežsardzē, policijā vai vēl mācās Valsts Aizsardzības Akadēmijā. Mēs priecājamies un lepojamies ar šo stipro, vīrišķīgo vārdu OZOLS. Nīgrandes pagasta Kalnu bibliotēka 21.10.2020.
ČučumuižaEsam uzauguši, pošoties uz čučumuižiņu. Bērni ir vērojuši TV Čučumuižas rūķēnus. Šim vārdam ir latviskais mīļums, siltums. Tas skan it kā lapas čabētu, kad caur pagalmu attek miega pele. Cilvēkbērns kļūst bagāts, jo čučumuiža ir vieta, kurā mazie var augt, lielie- atvilkt elpu.
gotiņaizklausās ļoti garšīgi
SadarbībaKopā var daudz izdarīt.
SauleMan patik silts laiks.
kājāmgājējs + rāvējslēdzējsMan ļoti patīk šie vārdi, skan forši.
Mirklistāpēc, ka tas izklausās ļoti patīkami, maigi, nevis kā vairums latviešu vārdu. Varbūt tas ir nelatviskākais vārds, bet man ļoti patīk to izrunāt, kad dziedu R. Kaupera "Mana dziesma": "... starp mirkli un mūžību"
smiltsērkšķisMan šis vārds patīk fonētikas dēļ. Un man arī atgādina, kad Latvijā esmu ēdusi visu iespējamo, kas bija ar smiltsērkšķiem saistīts.
VilciensMans mīļākais transporta veids ne tikai Latvijā, tomēr Latvijas dzelzceļus es ļoti iemīļoju. Sveicieni no Čehijas, par kuras biezu dzelzceļa tīklu varu pateikties vēl Hābsburgu monarhijai.
ValstsvīrsNeuzpērkams, krietns politiķis. Kandidatūras?
Liene Oļiņa un Kaspars GaitiņšEs tā jūtu
VisumsLatviskums astronomijā. Stiprs vārds
LatvijaBez komentāriem...
JānisLatviešu tautības cilvēku vidū izplatīts personvārds.
rupjmaizeRupjmaize ir īpaša latviska vērtība, kas iekustina visas latvieša maņas, turklāt liek piepūlēt pat prātu: kā pareizi uzrakstīt?
DziesmaJo latviešiem tās ir ļoti svarīgas. Bez tam, tajā vārdā ir ļoti latviskā skaņa 'dz'!
AustraDaudznozīmīgs
KurzemeLatvija var būt stipra ar saviem vēsturiskajiem novadiem
skolotājsAiz cieņas pret šo profesiju, vēloties godināt tos cilvēkus, kuri manā dzīvē ir bijuši Dzīves Skolotāji
divpunktu mārīte"Latvijas nacionālais kukainis ir divpunktu mārīte (Adalia bipunctata), viens no latviešu bērnu stāstos un pasakās visiemīļotākajiem simboliem. Mārītes nosaukums ir saistīts ar senlatviešu dievību Māru jeb „zemes māti”, kas ir zemes auglības simbols. Latvieši izsenis mārītes uzskatījuši par svētu simbolu un dēvējuši arī par dievgosniņām. Atšķirībā no veiklās baltās cielavas, divpunktu mārīte kustas lēni un uzmanīgi, bet prot lieliski sevi aizstāvēt." (Avots: https://www.latvia.eu/key-facts/symbols )
SklandrausisVārdu sklandrausis nevar iztulkot nevienā citā valodā. Latvijas viens no nacionālajiem ēdieniem. Vienmēr saistās ar Latviju.
KnaušiJo odi kož
SidrabiņiSkaisti skan un izklausās
PiemineklisTas ir pirmais grūtais vārds, ko es iemācījos.
DzelzceļšMan ļoti patīk šis vārds, skaisti skan.
Darāms.Var salīdzināt ar citām, arī senām valodām, kur skaistas sakritības. Arī skanīgi skan, un laba nozīme.
Mīlestībatas ir svarīgs vārds
daileAsociējas ar latviešu valodas poētisko ievijumu.
LiepaSievišķības simbols, kuru daudz apdzied latviešu tautas dziesmās.
DainaTas ir mūsu tautasdziesmu vārds. Dainas ir dzejdziesmas, kurās ir ietverta visa latviskā dzīvesziņa, vēsture, kultūra.
DainaVārds ietver arī svarīgu daļu latviešu kultūras.
ŠĶIŅĶISŠo vārdu var izrunāti tikai latvieši, jo latviešu valodā ir raksturīgas mīkstinātās skaņas.
SauleSilts vārds. Līdzīgi arī otrajā baltu – lietuviešu – valodā ("saulė"). Asociējas ar pilsētu, kurā es dzīvoju – Šauļiem (Šiauliai). Lietuvā to bieži vien sauc par Saules pilsētu.
TēvzemeTā ir mana dzimtene, kurā es piedzimu, augu un laidu savas nākotnes saknes- bērni un mazbērni. Katra mana saknīte, tāpat kā es, no Tēvu zemes iesūc sevī spēku, veselību, mīlestību, tikumu un darba sparu. Tēvzemes dabas daiļums mūs iedrošina sevi iešūpot skaistuma, ražīguma un saudzības šūpulī. Gada ritumā no paaudzes uz paaudzi aicina izkopt un godināt latviešu tautas tradīcijas. Ikdienā koptās tradīcijas kā vienojošs spēks sasauc tēvzemes bērnus kopā būšanai, lietderīgam darbam un līksmai svinēšanai. Tēvzemes dzimtā valoda kā dzidrais avots, kurš laika lokos saglabājis savu vērtību, veldzē saknes un palīdz turpināt tās laist plašāk un dziļāk.
RasaSabristas kājas pļavā agrā vasaras rītā
LieneAsociējas ar ņipru,apsviediigu,skaistu,gudru latviešu meiteni!!!
TupenisNu kas var būt vēl labāks kā šis mazais, gardais zemē tupetājs, kas, pasniegts vārīts un saldi kūpošs, priecējis latviešu sirdis un vēderus no sensenseniem laikiem :)
LīgaVislatviskākais personvārds Latvijā! Jūtos piederīga Latvijai, nēsājot šo vārdu.
ĒVALDSPamatīgums, patriotisms, stabilitāte, ilgs un bagāts mūžs. Vieglums, bet pamatīgums tajā pašā laikā
SauleSaule man šķiet ļoti latvisks (baltisks) vārds, jo tas skan kā maza dziesma. Un, ja ne visiem, tad ļoti daudziem latviešiem mūzika, dziesma, ļāļāšana ir ļoti tuva. Vēl šis vārds man šķiet īpašs, jo latviski mēs dzīvojam pasaulē (zem saules) un, mūžu nodzīvojot, aizejam aizsaulē vai viņsaulē.
JŪRAplašums
Laimeesmu laimīga, kā protu runāt latviski
maizebez maize nav dzives
DzintarsSilta un skaista zeme.
JanisLīgo ,svētki
SaimeLabs vārds
LaimanisBērnībā manām dēlām bijā draugs ar šo vārdu.
mājatur dzīvo mana ģimene
LīgoMīłākie vasaras svētki
mazmeitaEs ļoti mīlu savu mazmetu.
MāteVIEDAIS SKANĒJUMS, DZIMTAS UN ĢIMENES PIRMSSĀKUMS.
DainaĻoti skaists vārds ar jauku skanējumu!
LāčplēsisEs izvēlējos šo vārdu, jo tas ir no manas tautas.Šo vārdu zin tikai Latvieši, jo tas ir saistīts ar Latviju. Šis vārds saistas ar mūsu tēvzemi un cilvēkiem, kas to aiztēvējuši. Ir uzcelti pieminekļi par goudu tam visam. Lai dzīvo Latvija un Lāčplēša diena.
vienatneJo tikai mums ir vārds, kas apzīmē, ka varam būt vieni un nebūt vientuļi.
šaursliežu dzelzceļšTo spēj izrunāt tikai īstens latvietis
darba tikumsJo to nevar pārtulkot nevienā citā valodā
RupjmaizeVienmēr, kad latvieši brauc uz ārzemēm pie radiem, projektos utt., tad ved rupjmaizi.
rausisJa esi īsts latvietis, katros svētkos uz galda ir rausis- speķa, magoņu, rabarberu, ābolu, biezbiena- tā ir tradīcīja, mūsu- latviešu atpazīstamības simbols
GRAUDSSkan latviski, "tīri" un "gaiši". Asociējas ar latviešiem, darbu, centību. Turklāt, patīk frāzes "domu grauds" lietošana latviešu valodā. "Grauda" ir arī mans uzvārds, ar kuru lepojos un nemainīšu pat precību gadījumā :)) Lepojos!
rudzirudzi -> rupjmaize -> veselība -> dzīvesprieks -> miers mājā, ģimenē un sirdī
PADIRSENISVEVECCTĒVS TĀ SAUCA ĶEBLĪTI
SmilgaŠķiet, skan ļoti latviski un ietver arī ilgas. Turklāt tas ir par dabu, kas ir ļoti svarīga Latvijas izjūtā.
Lielvārdes jostaLielvārdes jostā ieausti latviešu tautas tautas spēka un stipruma simboli un saka arī, ka ierakstīts latviešu tautas liktenis. Lielvārdes tautastērps ir visskaistākais.
TēvzemeMums pašiem sava zeme - Latvija, kurā varam runāt latviešu valodā.
ĀbeleSkaists un stiprs simbols. Liec, Laimiņa, man mūžiņu, liec liepā, ābelē. Kā liepai man izaugt, kā ābelei noziedēt.
LiepaVārds skan kā mūzika. Labskanīgs. Skaists simbols. Dainās liepu salīdzina ar meiteni jaunībā.
DzintarsBaltijas jūras piekraste slavena ar dzintara atradnēm, Latviju pasaulē atpazīst pēc smaržām ar tādu nosaukumu.
putraPutra mums ir svarīgs ēdiens gan bērnībā, gan spēka gados, gan vecumdienās.
LatsLatvijas iepriekšējā valūta, TIKAI Latvijas
DzimteneVieta, kur vienmēr gribas atgriezties
JānisLatviešu tradicioāli lielākie saulgriežu svētki
BukstiņputraSenlatviešu spēka ēdiens, pamatēdiens
LīgaViens no senākajiem latviešu meiteņu vārdiem
MildaLatvijas Brīvības simbols
DzintraSkaists, skanīgs vārds. Nāk prātā Baltijas jūras dzintars un senā dziesma par latviešu meiteni Dzintru.
Liepa, ozolsLatvju meitas ir daiļas kā liepas, bet dēli – stipri kā ozoli. Folklorā daudzinātie koki ir ne vien spēcīgi latviešu kultūras simboli, bet arī skan latviski – to panāk plūstošais "ie" un apaļais "uo".
BiezpienmaizeTas skan tik ausij tīkami – maigi, plūstoši un garšīgi. Vārdā ir latviešu valodai raksturīgie divskaņi. Latviešu ģimenes galds nav iedomājams bez maizes jebkādā izpausmē un arī biezpiena.
ozolsLatviskuma simbols. Asociējas ar spēku un izturību.
FricisTas atgādina manu bērnību un vienu labu draugu.
1.Ķerra 2. IelaManuprāt, šiem vārdiem ir rets burtu savienojums, jo īpaši vārds "ie-la", kuru diez vai kāds ārzemnieks var bez piepūles izrunāt :D :D ;D
DzidrāSavulaik bērnībā (90. gados) mūsu ģimene dzīvoja vecā koka mājā ar nosaukumu "Mežāres" (arī - cik latviski). Un, protams, kā jau laukos pieklājas, pāri sētai atradās kārtīgs augļu dārzs. Savukārt pašā dārza galā plūmīšu un jāņogu ielenkumā auga ābele - dzidrā. Cik gan sulīgi un gardi bija tās āboli! Tik gardi tie var būt tikai bērnībā. Vēlākajos gados, pārvācoties uz jauno māju, neviena šīs šķirnes ābele iestādīta netika. Taču bērnības dzidrā garša un atmiņas mani pavada arī pieaugušā vecumā. Tāpēc arī mana latviskā vārda godā ābele - dzidrā.
Klonamaizes klaips"Klonamaize", "Rupjmaize", "Lāču maize" - bagāta uzturvielām, garda, skaista: gribas gleznot kluso dabu ar maizes klaipu, linu dvieli un Latgales māla krūzi. Nāk prātā Rozentāls, Anmanis un citas neapstrīdamās vērtības. Maize, kura ir latviešu devums cilvēcei.
ZelteneTāpat kā "zeltu laiki", grūti tulkojams vārds, kurš ietver sevī dzīvesziņu, kuru mūsu tauta nes cauri laikiem.
BaibiņaAsociatīvi prātā veidojas latviski tēli...
PankokiBērnības garša vecmāmiņas mājās
rēnsApzīmē tādu kā latvisku komforta sajūtu, kad ir ne pa aukstu ne pa karstu un mierīgi
dzimteneJo mana dzimtene ir Latvija, es tajā dzīvoju un bez tās es iespējams nemaz nepastāvētu(jeb arī pastāvētu tikai citā dzimtenē). Dzimtene ir arī manas mājas un daļēji arī viss ko es savā dzīvē redzu.
DruvvaldisDiezgan vecs latviešu vārds, ko ikdiena, manuprāt, vairs neizmanto.
latviešiEs domāju,ka vārds ”latvieši” raksturo latviešu tautu. Otrkārt, tas gramatiska sakne sākas ar latv un tā ir daļa no vārda Latvija.
attistībaEs izvelēju šo vārdu,jo "attīstība" raksturo mūsdienu cilvēku.Katrs cilvēks Latvijā grib attīstīties un ar katru dienu kļūst gudrāk.
RīgaŠis vārds man patīk, jo man tas asociējas ar savām labākajām atmiņām, un šī ir mana dzīvesvieta.
RīgaTā ir mana dzimtene!
OzolsMan patīk reps
AuseklisManuprāt, auseklis, jo tas ir viens no biežāk sastopamajiem latviešu simboliem. Agrāk to ieauda gan tautas tērpos gan ikdienas apģērbā.
UgunsVārds uguns man atgādina Jāņus.
ZalktisSkaisti skanošs, latvisks vārds, kas man ļoti saistās ar senlatviešu folkloru
MaizePirmais vārds,kas iešāvās prātā
CīņaLatvijas tautas vēsturē bija daudz cīņu. Tas vārds ir kā simbols mūsu pagātnei, tagadnei, nākotnei. Tas vārds var apzīmēt gan kopīgo tautas cīņu, gan personīgo katra cilvēka cīņu.
MildaMan liekas, ka šis vārds ir unikāls tieši latviešu tautai un nevienai citai tautai tāda simboliska vārda nav
BrīviTāpēc, ka mūsu valsts, neskatoties uz tās mazajiem izmēriem, spēj būt neatkarīga līdz pat šim. Neskatoties uz daźādām grūtībām, ar kurām mēs saskaramies.
OzolsOzols precīzi raksturo parasto latvieti, gara auguma, spēcīgs, stalts.
DziesmaLatvieši ir dziedātājtauta, nevieni svētki nepaiet bez dziedāšanas. Dziedāšana saliedē tautu. Barikāžu laiks asociējas ar dziesmām
KrējumlaižaSens aizmirsts pirkstu latviešu nosaukums.
MiglaBurts G apvienojoties ar burtu L veido latvisku skaņu
CinītisJo šis vārds ir novecojis un netiek vairāk tik ļoti pielietots mūsdienās. Manuprāt, šis ir latviskākais vārds. Kā arī agrāk to pielietoja vairāk un, šis vārds ir sastopams arī daiļdarbos.
ApskāviensManuprāt, šis ir neizsakāmi silts vārds, kuru dzirdot var izjust visas sirsnīgākās un siltākās sajūtas. Šīs sajūtas man saistās ar mūsu valsti un mājām, tāpēc šis vārds šķiet ļoti latvisks
Kancītis/KancītisŠis vārds šķiet ļoti mīļš, it īpaši, jo asociējas ar bērnību. Un maize vienkārši ir tāda svēta un laba lieta. Vārds, ko vērts saglabāt.
DzimteneManuprāt, tas ir spēcīgs vārds. Gods teikt mana dzimtene ir Latvija
OzolsStiprs kā ozols, pauti kā zīlei.
KrustnagliņaMakten skanīgi’
LāčplēsisLāčplēsis ir simbolisks tēls, kas ir aprakstīts latviešu daiļdarbos, literatūrā, filmās, kā arī saistās ar Latvijas kultūru.
ZirņiLatvijas nacionālais ēdiens zirņi ar speķi un kefīru
DillesDilles aug gandrīz jebkura latvieša dārziņā. Tāpat arī sezonas laikā gandrīz jebkura latvieša ēdienā ir dilles. To ir pamanījuši arī citu tautu pārstāvji, jo tā ir mūsu tautas iezīme.
ĶezaNekas līdzīgs citviet nav dzirdēts.
PaldiesIkdienā ļoti daudz izmantoju šo vārdu
TēvzemeŠis vārds ir, kā sauciens latviešu dzīlēs. Cīņas par mūsu tēvzemi rada ļoti stipras emocijas dzirdot šo vārdu.
PieneneJo pienene ir tipiskākā Latvijas puķe.
BāleliņšŠis vārds tiek izmantots ļoti biezi dažādas dzejas un šis vārds ir ļoti sens, bet tomēr dzivs un aktuals
JānisMan tas saistās ar tādu ļoti latvisku, vienkāršu, pašpārliecinātu un gudru cilvēku.
TēvzemeSaliktenis, tātad sastāv no vairākiem vārdiem, un pats vārds man asociējas ar latviskumu.
saldskābmaizeManuprāt, ļoti latviska maize, nacionālais kulinārais mantojums. Un vārds kā saliktenis oriģināls, no triju vārdu saknēm. Skaists, skanīgs, latvisks vārds. Viena no manām mīļākajām maizēm kopš bērnības ir saldskābmaize. Uz "Liepkalnu" ceptās "Lauku saldsābmaizes" iepakojuma ir skaisti A.Brigaderes vārdi "Sveiki, mazies devēji, Sveiki, maize ēdēji!".
TēvzemeŠis vārds, manuprāt, raksturo Latviju.
čiil brālnezz
SveikiEs domāju, ka tas ir vispopulārākais vārds, ko cilvēki lieto. Tās raksturojums ir draudzīgs un pieklājīgs.
DelverisTas skan ļoti latviski un raksturīgi mūsu tautai
Kaņepju stakaMan patika šis vārds, jo viņš izklausījās nelegāls!
ūdensman garšo ūdens un patīk ūdens sporta veidi
Lepnumstāpēc ka katram cilvēkam ir jābūt lepnam par to ko viņš dara un kāds viņš ir.
Lietuvēna aplisŠis vārds ir ļoti interesants un bieži nav dzirdēts šāds vārds latviešu valodā nav bieži izmantots
KalniņšMan patīk kad cilvēki netais jokus
RīgaRīga ir smuka pilsēta
TēvzemeTas man atgādina mūsu Latviju. Kā arī vārds pats par sevi ir skaists.
vēlākes šo vārdu bieži izmantoju.
PrieksMan patīk, ka citi ir priecīgi.
latvietisuuytiu
rungulises šo vārdu es izvēlējos jo es vakar skaldīju malku.
LabdienJo tas ir ikdienišķs vārds ko katrs saka katru dienu
Dainajo man tas vārds liekas vislatviskākais un skanīgākais
NekadEs izvelejos vardu nekad jo,Nekad nesaki Nekad
Avotsnegaidīts
VillaineManuprāt, šis vārds ir viens no latviskākajiem, jo tādu lietoja jau senatnē. Es domāju, ka tā svarīgumu un vietu latviešu valodas krājumā apstiprina villaiņu lietošana arī mūsdienās. Praktiskajā izmantošanā- tautas tērpos, kā arī mūsu bagātajā, labskanīgajā un skaistajā valodā. Šim vārdam ir daudzi sinonīmi, kas parāda to vizuālo dažādību, kā arī latviešu valodā šis vārds tika, iespējams, izmantots agrāk kā septītajā gadsimtā.
MammaNo senseniem laikiem mammu sauc par mammu
Bebru maukursJo tas ir gudrs bebrs
tikumsŠāds jēdziens un attiecīgi vārds ir tikai latviešu valodā.
LaimeMan latviaks vārds saistās ar Laime,jo tas ir loti pieminēts vārds latviešu valodā!
AnneleDomājot par šo vārdu, atceros manu bērnību, laiku, kad dzīve sastāvēja no rotaļām un mammas apskāvieniem. Kad es biju mazāka, man patika jāt ar zirgiem. Zirgaudzētavā, kurā es trenējos, bija stallis “Annele”. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc man šis vārds ir tuvs. Tad, kad es jāju ar zirgiem, es jutos kā viens vesels ar dzīvnieku. Bija sajūta, it kā zirgs saprastu mani, un es – zirgu… Tagad, katru reizi, kad braucu garām zirgaudzētavai, jūtu siltuma sajūtu. Tas man atgādina par laiku, kad pavadīju laiku ar saviem mīļākajiem dzīvniekiem. Mūsu tautā ir plaši pazīstama Anna Brigadere. Man rakstniece asociējas ar vārdu Annele, jo tā bija viņas iesauka. Es agrāk dzīvoju netālu no Tērvetes, Brigaderes pēdējās dzīvesvietas “Sprīdīši” atrašanās vietas. Šobrīd “Sprīdīši” ir muzejs, un, kad es tur biju, mani aizrāva rakstnieces dzīvesstāsts. Uzzināju, ka bērnībā viņa bieži pastaigājusies pa Tērvetes mežu. Tas mani sajūsmināja. Atceros kā tobrīd sajutos ļoti tuva Annelei, jo es mežu biju izstaigājusi tik daudz, ka zināju gandrīz visas meža takas tik pat labi, kā savus piecus pirkstus. Annele ir nozīmīgs vārds mūsu tautai, tas daudziem asociējas ar bērnību. Man šis vārds ir īpaši svarīgs, jo tas man atgādina par labām atmiņām, kuras es vienmēr glabāšu savā
SEĢENEVārds ar latvisku nokrāsu.
azisJo,jo.
nuŠis ir tas mazais cinītis, kas gāž lielo vezumu. Mazais cinītis ar daudzajām sejām. Mazais cinītis, kas atradīs savu vietu jebkurā situācijā, un nevienam nebūs nekas pret to iebilstams. Daudzveidīgs, daudznozīmīgs, latvisks.
bilstViens no skaistajiem vārdiem, kurā jūtam savu piederību baltiem un redzam savu saikni ar indoeiropiešiem:)
KlaipsJo agrāk teica "maizes klaips".
mirlaJo kad iemācījos šīs vārds man radīja ļoti lielu prieku, manu prāt šīs vārds ir viens no tiem, kuri parāda baltu morfoloģijas skaistumu.
LATVIJAS LAIKS"Tas notika vēl Latvijas laikā", "Mēs augām pirmskara Latvijā", "Latvijas brīvvalstī bija tā un tā", "Pirmās Republikas laikā ...": LATVIJAS LAIKS
Kaķisļoti skaists vārds
dziesmajo dziesma, diedāšana, Dziesmu svētki ir neatņemama Latvijas kultūras daļa
ciemkukulis / ciemakukulisĻoti grūti pamatot
DraugsJo man draugs ir romāns
TutenisJo ir sens latviešu vārds ko vēl izmanto citi latvieši
miegsjo ir labi gulēt 24/7
OzolsTāpēc, ka ozols ir populārākais koks Latvijā un no ozola lapām pin vainagus Jāņos, un viņš ir ļoti vecs
KokleJo man mūzika ar kokli liekas ļoti latviska
JānisMan liekas, ka vārds Jānis ir latviskākais vārds, jo Latvijā ir tādi svētki Jāņi, un tāpēc manas domas ir, ka vārds Jānis ir vislatviskākais vārds.
JānisDaudzām personām viņš ir.
TutenisNazītis
RīgaRīga ir ļoti sena pilsēta, tapēc es domāju kad tas ir ļoti sens vārds.
JānisJo, ir daudz jāņu un ir svētki par viņiem
SarkanbaltsarkansJo tās ir Latvijas karoga krāsas.
LatvijaJo tas ir latvisks vārds
TupeņiTāpēc, ka man liekas tupeņi ir īsts Latviešu ēdiens
KrauklisJo tas ir mans uzvārds
ĒdiensJo ēdiens ir dzīve
NamejsJo latviešu simbols ir Nameja gredzens.
KokleMans latviskākais vārds ir saistīts ar mani, manu šobrīdējo dzīvi. Šis ir vienīgais instruments, kuru es patiešām uzskatu par latvisku instrumentu, jo pasaulē šo instrumentu zina tikai retais un spēlē tikai retais. Šis vārds man šķiet latvisks, jo nekur citur pasaulē to neizmanto, jo tas pieder tikai mūsu tautai. Ar šo vārdu un tā nozīmi var apburt citus tūristus. Es ļoti lepojos, ka latviešiem ir šāds vārds un instruments. Man ir prieks citiem pasaules iedzīvotājiem stāstīt par šo vārdu, jo tam patiešām ir liela vērtība manā dzīvē, tāpēc šo vārdu es uzskatu par savu latviskāko vārdu.
sviestsSkanīgs vārds. Labi izklausās. Noder visam. Domāju tālāk nemaz nevajag rakstīt.
UldevensUldevens ir cilvēka vārds no senajiem laikiem. Uldevens bija līvu virsaitis un nozīmē - liela auguma cilvēks. Mūsdienās vārds ir pārveidojies par Uldis.
SaulgriežiŠis vārds liekas ļoti precīzs, latvisks apzīmējums šim mainīgajam bridim, kad laiks pagriežas pretim jaunam gadalaikam.
ČomsJo Edvardss Kromans.
Brīvība/ brīvības piemineklisBrīvība/ brīvības piemineklis varētu būt mans latviskas vārds, jo tas parāda ka mess esam brīva valsts un mēs varam rīkoties ka mēs gribam, neesam piemēram Krievijas vai Vācijas gūsta u.t.T
JānisManuprāt viss Latvikākais vārds ir Jānis ,jo ier arī svētki par godu šim vārdam un šis v;ards var būt tikai Latvietim
BrīvībaLatvija ir kā brīva valsts. Latvija ilgu laiku ir bijusi citu valstu varās un šis vārds būtu nozīmīgs. Tāpēc brīvība.
pagalamKodolīgi par kaut kā beigām, kad maisiņš ir saplīsis vai oma ir sabojāta un kad ar “ļoti” vien nepietiek.
ozolsMans latviskākais vārds ir "ozols", jo šajā vārdā ir divskan"o", kas raksturīgi latviešu valodai. Ozols jau no seniem laikiem ir svarīgs koks latviešu dzīvē. Ozols ir lielākais un varenākais Latvijas koks, tāpēc ozols simbolizē stipru vīru, spēku un izturību. Ozols var sasniegt pat 1000 gadu vecumu, tāpēc tas simbolizē ilgmūžību.Galvenajos latviešu svētkos - Jāņos līgotāji ar ozola vainagiem pušķo vīrus un mājas, lai iegūtu spēku uz visu gadu.
BrīnišķīgsJo tas ir tīrs Latviešu vārds, tas paskaidro Latvijas tautu vienā vārdā.
Latvijas himnaJo tas ir kopīgs Latvijai mūsu tēvzemei un labsirdībai!
PērkonsPlatais ē un divskanis o - īstas mocības ārzemniekiem.
AuseklītisMīļākā Latvijas zīme un, atbilst Latvijas karogam manuprāt.
JūraLatviešu identitātes daļa
Lielvārdes jostaJo tas ir Latvijas simbols
MājaMana mamma vienmēr saka anu fiksi mājās
LiepaLatvieši liepas pazīst kopš senseniem laikiem, tās pieminētas tautasdziesmās, pasakās, teikās. Koks ir sieviešu aizstāvis. Liepa ir daudzu latviešu uzvārds. Visi izbauda liepas to ziedēšanas laikā. Latvieši ir iecienījuši liepziedu tēju, medu un pirtsslotas. Dāmām patīk kosmētika ar liepziedu smaržu. Mūsdienās liepas stāda parkos un veido liepu alejas.
AuseklītisJo tā ir Latvijas zīme.
VienalgaVārds, kura patieso nozīmi grūti izstāstīt nelatvietim. Ka "vienalga" nenozīmē, ka ir vienalga. -Ko ēdīsi? -Vienalga. -Kad precēsimies? -Vienalga! utt., utt. :)
LīgoTas ietver reizē kustību un notikumu, tam piemīt vasaras smarža un viss-ir-iespējams sajūta.
Jānisnu tapat
GružkasteKaste priekš atkritumiem, tàdu vàrdu lieto Liepàjas pusè, bet citur Latvijà lieto mistisko “miskaste”
DzintarsTāpēc ka vienmēr kad esmu pie jūras es iedomājos par dzintariem un ūdeni kas Latvijā ir ļoti daudz.
DanielsJo esmu draudzīgs
TētisMans latviskais vārds ir tētis, jo tas man asociējas ar daudzām lietām, bet it īpaši ar labām. Parasti kad es saku tēti tad man tētis uzreiz saprot ka man kaut ko vajag un tad es arī izpiežot vai tāpat es dabūju ko man vajag. Man arī patīk kā skan šis vārds, jo to var skandināt un skandināt un man tas īpaši neapnīk.
VijaŠis vārds ir gan kā latvietes vārds, gan kā vija, kas man asociējas latviešu tautas dejām. Kā arī vārdā LatVIJA ir šis vārds.
KrējumsMēs latvieši pie visa liekam klāt krējumu.
rumulētRumulēt nozīmē apliet ar aukstu ūdeni lopkopjus/ganus pirmajā ganību dienā, izlaužot govis ganībās pavasarī - lai nepiemetās slimības, lai ir pienīgas govis.
AuseklisSaistās ar Latviju un šis ir raksts kas manuprāt ir populārs Latvijā
DižsVārds "dižs", man ir vislatviskākais vārds, jo ar to tiek apzīmēti daudzi latviešu literāti, viņu darbi. Šādiem vārdiem raksturo arī daudzus valstsvīrus, viņu sasniegumus.
BrīvībaBrīvība, jo Latvijā ilgu laiku ir bijusi citu valstu varās un tapēc latviešiem šis vārds varētu būt tik svarīgs un nozīmīgs.
BrīvībaLatvija kā brīva valsts. Šis vārds ir nozīmīgs katram.
MiervaldisTāpec, ka latvijā valda miers un šos vardus saliekot kopā sanāk Miervaldis
tautu dēlsLietojis jau Auseklis un šobrīd apzīmē latvisku puisi!
NikolajsCilvēks
SprīdītisManuprāt, latviskākais vārds ir "sprīdītis". To es pamatoju ar domu, ka bieži latvieši ir tie "lielie laimes meklētāji", kas dodas citur, kur it kā esot labāk. Pati arī esmu aizdevusies uz ārzemēm, bet laimi vienmēr esmu atradusi tieši Latvijā.
MeningoencefalomieloradikuloneirītsGaršs vārds
LaimaSaista brīvību
padebešidebesis+mākoņi+Veidenbaums
rudensskanīgs ,košs, daudznozīmīgs vārds
DruvaMans latviskākais vārds ir druva. Man šis vārds atgādina senus laikus, kad latvieši runāja tīrā valodā, neizmantojot svešvārdus. Vārda druva nozīme ir labības lauks un, manuprāt, tā ir viena no lietām, kas simbolizē Latviju, tās vēsturi un cilvēkus.
ŠņoreManuprāt mans latviskākais vārds ir šņore, jo šis vārds ir diezgan skanīgs. Šņore ir aukla ar kuru tu vari sasiet sev kurpes vai sasiet kopā kādu lietu
DoreMans latviskākais vārds ir dore. Dore ir stropa iekšējā daļa- medus telpa, kurā glabājas bišu veidotās šūnas, tātad tā ir vieta, kurā bišu saime uzturas visvairāk. Līdz ar to man dori patīk salīdzināt ar kādu mājīgu istabu savās mājās, ar savu saimes telpu.
velnsTikai latviešiem ir tāds vārds, jo citām tautām ir raganas, burlakas, dievi un citi. Velns ir nejaucību meistars, taču vienmēr tiek sakauts. Velns tāds! velna būšana!
ValodaJo valoda ir kas mūsu tautu saista, kas palīdz komunicēt ar citiem, kas palīdz izteikt savu domu. Valoda dara brīvu.
PlātsmaizeĀbolu pusripiņas 3 - 4 rindās uz rauga mīklas plātnes. Pa virsu pārkaisa cukuru, kanēli, liek skābo krējumu un sviesta piciņas. Plātnes malas apsmērē ar sakultu olu. Kamēr silta, plātsmaize ir vienkārši mītiski garda. Vecāmamma cep, kad gaida ciemos meitu/dēlu/mazdēlu/mazmeitu no Rīgas/Londonas/Briseles/Toronto ...
AldarisPasaules labāko alu dara Latvijā
MājaPiparkukas
SaktaVārds zināms vēl no latviešu dainām. Skaista rota, kas kalpoja ka saspraude apģērbam gan viriešiem, gan sievietēm. Sakta ir simboliska latviešiem. Tā ir saules un auglības simbols. Senlatviešu parašās un ticējumos saktai tika padēvēta likteņa lemējas nozīme.
UgunsUguns kā svētki jo uguns ir saistīts ar Līgo un Jāņiem. Uguns ir, kā siltums
AstoņpadsmitSīs skaitlis ir gads. Tūkstoš deviņi simti astoņpadsmitais gads Latvijas vēsturē ieņem ļoti lielu lomu. Astoņpadsmitajā novembrī tika proklamēta Latvijas valsts, un tā kļuva par neatkarīgu. Šo datumu mēs svinam vēl šodien un svinēsim visus atlikušos dzīves gadus. Astoņpadsmit ir, manuprāt, latviskākais un patriotiskākais vārds latviešu valodā.
MājaJo Latvijā tas ir mūsu mājā. Latvijā mēs varam justies labi un droši.
VērtībaMēs katrs esam vērtība un mēs katrs šajā pasaulē esam vērtība
LatvietisTas nozīme no kuras tautības esmu. Tas pasaka ka esmu lepns no turienes kur esmu dzimis. Tas pasaka ka es lepojos par savu tēvzemi.
TēvijaMans latviskākais vārds ir "Tēvija". Man vārds "tēvija" ir mājas, zeme no kuras nāku, zeme kuru mīlu un loloju. Vārds "tēvija", man asociējas, ar izturību, spēku, panākumiem. Tas stāsta par latviešu cīņu par mūsu zemi, par latviešu izturību, cīnoties par mūsu tēvzemi.
RīgaŠis ir mans latviskākais vārds, jo ar šo vārdu/vietu ir veidota Latvijas vēsture, kā arī šis vārds ir mūžīga un neatņemama sastāvdaļa Latvijas vēsturē.
TautastērpsJo tautastērps rotā mūs. Kas rotā mūs, tas rotā Latviju. Latvijā esam mēs paši.
LatavaLatava ir upes vārds, kura tagad atrodas Lietuvas teritorijā. Šis upes vārds ir viena no iespējām, kā ir radies vārds Latvija un latvieši.
CieņaManuprāt šis ir latvisks vārds, jo esmu to dzirdējusi vairākos pasākumos, sabiedriskajās vietās. Es domāju ka šis ir latvisks vārds, jo ir daudz cilvēku mūsu valstī. Katram ir savi iztikas līdzekļi kādam vairāk, kādam mazāk, bet mēs esam visi tikai cilvēki un saprotam tos, kuriem it grūti, bet tāpat mēs tos cienam, kā visus pārējos.
ZīleZīle ir viena sastāvdaļa no Latvijas ģērboņa. Patriotiski. Ozols ir aizsargājams koks, tas nozīmē, ka ozols ir svarīgs koks, un zīle pēc būtības arī. Visos patriotiskos pasākumos kur ir pakārts Latvijas karogs, zīle ļoti krīt acīs.
TēvzemeManuprāt, tā ir vieta, kas saistās ar mājām. Katram īstam latvietim mājas ir Latvija!
ĶenersJo mēs to lietojam ğimenē, kad gribam cits citu uzslavēt
skumjasJo latvieši tādi ir
OzolsTāpēc, ka šim vārdam ir baltu valodām raksturīgais o (pat divi) un tas ir viens no kokiem, kas latvietim saistās ar spēku, tātad spēcīgs arī vārds
LutausisBēdīgi
JohaidīViegli atcerēties
fricistass ir mans vidus vards un no mana ōpja esmu mantojis
Austrisjo tas ir mans vards
MiķelisMana dēliņa vārds. Rudens skaistāko ziedu vārds. Vārds, kas saistās ar rudens saulgriežiem. Vārds, kas ir neparasts.
Dziesma"Dziesmu vairogs atsita bultas,/ Dziesmu skaņa pārņēma troksni,/ Dziesmu vara aizdzina karu,/ Tautu izglāba dziesmu gars!", reiz šos vārdus uz lapas bija iemūžinājis jaunlatvietis un dzejnieks Miķelis Krogzemis jeb Auseklis, vēstot citiem savu domu, ka dziesma mēdz būt tikpat spēcīgs (varbūt pat spēcīgāks) ierocis nekā kāda bise, pistole vai zobens. Dziesma ir gājusi ar latviešiem soli solī to visas dzīves laikā. Visos laikos tā ir bijusi viņu tuva biedre - viņi priecājās kopā, dziedot lustīgus tekstus dzīves spožajos brīžos, taču gadījās arī paraudāt skumju dziesmu azotē kāda melanholiska vakara izskaņā. Nedrīkst aizmirst arī Dziesmu svētkus, Dziesmoto revolūciju... Mūsos dzīvo dziesmas gars! Mūsos skan vienības dziesma, kas reiz bija aizsākusies un nebeigsies nekad. Dzied, mana dvēsele dzied, tās motīviem savijoties ar citu dvēseļu melodijām. Šīm dziesmām nerūp, cik labi es protu dziedāt. Dzied sirds. Tā dzied manu latviskāko vārdu.
ŅiebursVārds, kas labi saglabājies atmiņā no laika, kad mācījos alfabētu. Latviešu valodā ir šķietami grūti atrast vārdus, kas bērniem atšifrē burtu Ņ, bet ņieburs bija un ir joprojām.
PiensPiens, jo tas bija viens no seno baltu svarīgākajām ēdiena sastāvdaļām. Šis vārds tiek izdziedāts dziesmās, kas simbolizē auglību, nemirstību un baltu ādu. Tādēļ, senie balti to lietoja pārtikā.
JānisVecs un plaši zināms vārds, Šajā vārdā ir nosaukti plaši pazīstami svētki - vasaras saulgrieži.
SauleŠis vārds asociējas ar labām emocijām,lietām un notikumiem. Saule ir gaiša un dod siltumu. Ir viena no galvenajām dievībām latviešu mitoloģijā.
LīgotJo tāds darbības vārds ir tikai latviešiem un tā nozīme - svinēt vasaras saulgriežus.
JānisPirmkārt, tas ir ļoti ļoti izplatīts personvārds. Ja nekļūdos, katram trīsdesmitajam cilvēkam Latvijā piemīt vārds Jānis, un esmu pārliecināts ka katrs cilvēks Latvijā pazīst kādu Jāni. Otrkārt, man šķiet tas ir ļoti ikonisks vārds Latviešu tautai, ņemot vērā ka tas piemīt daudzām svarīgām personāžām Latvijas vēsturē, kā arī šajā vārdā ir nosaukti latviešu gadskārtas svētki - Jāņi. Bet ja neņem vērā visu to cienīgo, iepriekš minēto gabalu, es nevaru iedomāties nevienus Latviešu svētkus, kurā nebūtu Jānis. Jānis man ir kā personāža kas aptver latvisko dvēseli ar alkoholu un vieglprātību, kur lai cik slikti nebūtu apstākļi, viņš vienmēr turpinās doties uz priekšu ar platu smaidu uz sejas, un lepnumu kas pārklāj debesis... vai kautkā tā...
jods (kā velns)kāds tur pamatojums? tā vienkārši ir.
MarijaJo šis vārds ir ļoti dzirdēts mūsdienās. Ir pat radio nosaukts šādā vārdā.
KandžaKatrs īstens latvietis sev pagrabā dzen īstu kandžu.
VāravaNezinu daudz par šo vārdu, bet man tas patīk, un neesmu dzirdējis, ka kāds to izmantotu.
SkolotājsSkolotāju mums ir daudz, un no viņiem mēs gūstam lielāko daļu savu zināšanu. No skolotāja mēs iemācījāmies Latvijas vēsturi, kultūru, gramatiku.
BrīvībaMan šķiet, ka brīvība ir latviskākais vārds, jo, Latviju dibinot, šis vārds bija ļoti populārs, visi šo vārdu gribēja pieminēt. Vārds ir ļoti patriotisks.
ĶeseleJo tas ir ļoti skanīgs. Viegli var atcerētie šo vārdu. Senlatvju vārds, kas ir aizmirsts, bet skaists ar savu skaņu un izcelsmi. Izmanto tikai daži pārsvarā kurzemē un ne tikai
ĪlensIzklausās ļoti latviski.
silsjo ļoti daudzos latviešu dzejoļos un tautasdiesmās, un teikās ir pieminēts šis vārds, un arī tikai latvieši varētu saprast šī vārda nozīmi. Kāds, kurš mācās šo valodu kā otro valodu, varētu nemaz nesaprast vārda nozīmi.
PūrsŠis vārds ticis izmantots gan sen vēsturē, gan arī mūsdienās to vēl nedaudz izmanto. Šo vārdu vajadzētu zināt katram latvietim. Vārds "pūrs" ir minēts gan tautas pasakās, gan tautasdziesmās, vienvārdsakot- folkloras krājumā.
RīgaJo šī pilsēta ir un bija pati atīstītākā pirms pašas Latvijas dibināšanas.
Unizmantots visbiežāk
SveikiJo šī ir vissastopamākā sasveicināšanās frāze ikdienā un gandrīz katra saruna tiek sākta ar sasveicināšanās frāzi.
CeļšJo es nekurā citā valodā nedzirdēju līdzīgu vārdu ar nozīmi “ceļš”.
TēvzemeMan šis vārds ļoti asociējās ar Latviju. Manī tas raisa domu par brīvību. Dzirdot šo vārdu, iedomājos par ltviešu strēlnieku dziesmām.
DabaJo Latvija atšķirās ar savu dabu
ZīleJo ozols ir ļoti varens un spēcīgs koks
DarbsJo latvietis vienmēr ir strādājis
SaktaSakta bija latviešu rotājums, jau no sēniem laikiem
MaizeManuprāt, vārds maize īsumā var izteikt latviešu seno būtību ik īpaši zemgalē kura skaitās Latvijas maizes klēts
VillaineDiezgan sens vārds
PreģisJo tas ir ļoti skanīgs. Viegli var atcerētie šo vārdu. Senlatvju vārds, kas ir aizmirsts, bet skaists ar savu skaņu un izcelsmi.
SaišķisSens vārds, ko izmanto dažādās formās, dzejoļos, teikās un senos rakstos, stāstos.
MaizeVārds maize ļoti saistās ar Latviju un Latvijas pamatēdienu
Tautasdziesma, dzejaAsociējas ar populāriem Latvijas rakstniekiem, dzejniekiem
LāčplēsisManuprāt,latvietim pazīstams un bieži dzirdēts vārds.
Dainisliekas loti latvisks
ķeselejo to bieži izmanto Kurzemē
ČaksteŠis uzvārds man asociējas ar dibinātu Latviju.
cukurdupsītisNedomāju, ka no citām valodām var šo paņemt.
SpēlētVārds "spēlēt" ir ļoti pateicīgs daiļliteratūras rakstniekiem, jo vārdam ir ļoti daudzas nozīmes. Mani sajūsmina tas, ka viņu var izlasīt gan bērnu pasakā, gan nopietnā drāmā. Tavi tēli var draudzīgi spēlēt riču-raču vai egojistiski spēlēt uz jūtām, bet varbūt viņi tikai spēlē izrādi. Un, ja pieliek kādu piedēkli vai priedēkli nozīmju paliek vēl vairāk. Varētu teikt, ka ik katrs no mums var paspēlēties ar šo vārdu.
LatvijaMana dzimtene
SklandrausisVārds ar senu vēsturi.
GrāmataZināšanu krātuve par mūsu Latviju.
TautasdziesmaTautasdziesma ir viens no krāšņākajiem latviešu folkloras veidiem. Tā atspoguļo ir mūsu bagātība.
MammaVārds, kuru izmanto paaudzēm.
LatvietisJo tas ir Latvijas tautas nosaukums.
LatvijaJo to vārdu ir izdomājuši paši latvieši savai zemei un valstij.
DzimteneLatvija ir mana dzimtene, tādēļ arī mans latviskākais vārds arī ir "dzimtene".
LatvietisLielākais dārgums, kas Latvijai ir.
TautasdejasNekur citur pasaulē nedejo tā kā Latvijā.
PastalasSaistās ar tautas dejām, tautu dejas ir Latvijas atpazīstamības zīme.
KartupelisLatviešu iemīļotākais un raksturīgākais dārzenis.
MaizeIzvēlējos maize, jo ikdienā bez maizes nevar, tā ir kā svēta lieta, jau kopš senču senčiem!
RupjmaizeJo tā ir latviešu iecienītākā maize,jo cituviet pasaulē tādas nav.
PakavsJo pakavs saistās ar laimi
JānisDzirdot šo vārdu, uzreiz prāta ienāk Latvijā.
TautībaMēs nepastāvētu bez tautības.
KumeliņšZirgs latvietim (arī man) ir īpašs dzīvnieks jau kopš seniem laikiem, kad tas bija iztikas nodrošinātājs un puiša lepnums, līdz pat mūsdienām, kad tas ir draugs un dziedinātājs. Skaists, gudrs, cēls dzīvnieks, apdziedāts tautasdziesmās.Kurš gan bērnībā nav šūpojies šūpuļzirdziņā?
SiensAsociējas ar latvijas dabu, jo atgādina braucienus pa šoseju, kur laukā var novērot siena ruļļus.
JānisCilvēka vārds un vispār vārds, kas liekas ļoti latvisks. Pirmais, kas nāca prātā.
JānisBrālis, vīrs un dēls ir Jāņi
SaktaLatvieši ir cieši saistīti ar dziesmu un deju svētkiem. Tas ir mūsu lepnums. Skaistās tautasdejas un tautastērpi. Uzreiz saistās ar īstu tautasmetu un viņas tērpu. Tomēr tautastērps nav pilnīgs, ja nav saktas. Tas ir mazs nieciņš, kas nes sevī spēcīgu domu.
NuTapēc ka latvieši ir tieši un šis vārds nāk no latvijas, un tagat, un sen apakaļ to daudz lieto sarunvalodā.
DejaDejām, īpaši tautas dejām, ir liela nozīme Latvijā. Dejojot tautas dejas tu pārstāvi savu valsti, jo šī, manuprāt, ir viena no mūsu valsts svarīgākajām tradīcijām. Mūsu tautiskās dejas tiek vestas arī uz citām valstīm piedaloties eiropiādēs. Katram novadam arī ir savs nacionālais tērps, tādējādi padarot šo dejas stilu vēl īpašāku.
KnislisManuprāt, šis vārds ir ļoti latvisks, jo tas tiek izmantots jau gadu simtus un ir ļoti populārs.
DardedzeMan šķiet tāpēc, ka tas ir latvisks, sens vārds.
TēvzemeMans latviskākais vārds ir tēvzeme, jo latviešiem vissvarīgākā ir dzimtene. Vārds tēvzeme ir pārādījies latviešu daiļliteratūrā jau gadsimtus. Latvieši jau ir zināmi ar teicienu: "Tu vari mūs nīcināt, bet nevari atņemt mūsu tēvzemi!"
JānisManuprāt, Jānis ir latviskākais vārds, jo tas ir viens no senākajiem vārdiem un tam pat ir veltītu svētki.
dejaLatviešu tautas dejām ir liela nozīme kultūrā un tās tiek izceltas, piemēram, Latvijas Vispārējos Dziesmu un deju svētkos, kas iekļauti UNESCO pasaules mantojumā. Latviešu tautas dejas ir arī latviešu tautas unikālais simbols, jo dažādās valstīs deju soļi un tērpi ir atšķirīgi.
KefīrsTas ir īsts latvisks vārds, jo tāds piena produksts nav daudzas valstīs.
KurpeJo kurpes ir visiem un tās ir viens no labakajiem apgerbiem
LatgaleJo manu prāt tas ir latvijas viss latviskākais novads
zied, ziedošsunikāls vārds, kas atspoguļo mūsu tautu. Vārds arī skan ļoti latviski.
pretpulksteņrādītājvirzienāDaudziem zināms kā viens no garākajiem vārdiem un ārzemniekiem grūti izrunājams.
JānisJo tādu ir daudz
pasmeķētizklausās pēc latviska vārda
PakavsManuprāt, šis vārds skan ļoti latviski.
JānisJo tādu ir daudz
ŅergaJo es šo vārdu nedzirdu bieži, un , manuprāt, šis vārds nav zināms citās tautās.
ievaGan sieviešu vārds, gan skaists krūms.
KaplisNezinu
NaurisJo manuprāt tas ir sens vārds
UpeJo tas ir sens vārds un ļoti bieži izmantojums.
Biezpiena sieriņšJo tas ir īsts latviešu saldums.
MežsJo mums tā ir daudz!
NuTapēc ka latvieši ir tieši un šis vārds nāk no latvijas, un tagat, un sen apakaļ to daudz lieto sarunvalodā.
SarkanbaltsarkansJo šis vārds simbolizē Latvijas karogu un neatkarību
PelmeņiGaršīgs ēdiens
LaimePēc manām domām, šis vārds skan diezgan latviski un nekur citur tāda nav.
TautaManuprāt, vislatviskākais vārds ir tauta, jo tieši tauta veido Latvijas valsti, kā arī bez tautas izzudīs latviešu valoda.
RīgaJo Rīga ir Latvijas sirds, Latvijas galvaspilsēta, tā galvenokārt asociējas ar Latviju, latviskumu.
PirtsIzvēlējos šo vārdu, jo uzskatu cilvēks nav izdomājis neko labāku par pirti un tā man atgādina manu tēvzemi un Latviju
JānisManuprāt, latviskākais vārds ir Jānis, jo tas man asociējas ne tikai ar daudz latvisku, patriotisku cilvēku, bet arī ar latviešu svētkiem- Jāņiem. Un šie svētki, manuprāt, vairāk vai mazāk definē to, kas ir latvietis un kas ir latviskums, jo tajos pavīd visspēcīgākās latviešu paražas un tradīcijas, visi mīti, gari, dabas spēki, kuriem liela daļa latviešu tic vēl jo projām. Tie ir svētki, kurus latvieši svin jau gadsimtiem ilgi, un tie ir unikāli tikai Latvijā, tāpēc cilvēku, kurš ne reizi dzīvē nav nosvinējis kārtīgus Jāņus, es nemaz nevarētu saukt par īstu latvieti.
vardeJo es paskatījos uz spilvenu, uz kura ir uzzīmēta varde, un tas pirmais vārds, kas man ienāca prātā.
sidrabiņšAr šo vārdu latvietis apraksta skaisto dabā. Šis vārds atklāj lielo dabas nozīmi latvieša dzīvē jau kopš seniem laikiem, kas vēl aizvien nav zudusi, kā arī gadalaiku maiņu, celšanos agri no rītiem, lai dotos slaukt govis, kad sidraba rasiņa mirdz rīta saulē, vai arī vakarā lec sidraba mēnestiņš. Sidrabs ir latviešu sudrabs, nevienai citai tautai tāda nav.
VienotībaMūsu valsts šobrīd ir neatkarīga, pateicoties latviešu vienotībai. Katrā Latvijas vēstures posmā tauta bija vienota, tāpēc latvieši spēja pārvarēt grūtības un kompenset savus nelielos spēkus ar vienotības sajūtu. Šī īpaši seko katram latvietim. Tas ispaužas ne tikai vēsturiski, bet arī mūsdienās, piemēram, atbalostot mūsu sportistus.
JāņiEs izvelējos šo vārdu, jo tie ir latviešu tautas lielākie tradīcijām bagātākie svētki. Man vārds Jāņi ļoti saistās ar latviešu tautu un kultūru.
MiersEs pati esmu ļoti mierīga un man patīk miers, un es uzskatu, ka “miers” ir vārds, kas raksturo Latviju un mani kā latvieti.
Laiksmans mīļākais vārds ir tas laiks, tāpēc, ka laiku nevar apstādināt laiku vienmēr ir un laiks vienmēr iet laiks plūst pa mūsu dzīvi, mūsu dienās un sekundes vārdu laiku es izvēlējos arī tāpēc, ka, kamēr viņa нескончаемо iet pa savu ceļu un mēs ejam aiz viņa
BrīvībaLatvieši ir venmēr aizsargājuši sevi un cīnijušies par savu brīvību. Latviju tauta alkst pēc brīvības un savas vietas pasaulē, tapēc es uzkatu, ka vārds “Brīvība” ir pats latviskākais vārds.
ŠaursliežudzelzceļšNav īsti pamatojuma, bet visiem ārzemniekiem asociējas šis ar latviešiem. Ļoti garš, īpatnējs vārds.
IkdienišķsSkanīgs vārds, kuru izmanto ikdienā.
Sveiks“Sveiks” vārdu izmanto dažādās situācijās. Vārds ir viegli izsakāms (viena zilbe) un arī saprotams starptautiskās tikšanās. Sveiks priecīgi skan un izsauca labsajūtu gan tam kas sveicina kā arī sveicienu saņēmējam. To izrunājot rodas smaids! 😊
KitijaKeita vards Labi skan
SAULEŠis vārds nāk mums līdzi no indoeiropiešu kopības saknēm. Ar to saistās gaisma, dzīvība un siltums. Latvijas četru gadalaiku ritā saules gadskārtas un saulgriežus joprojām izdzīvo ikviens, pat rūdīts pilsētnieks ilgojas pēc saules. Un Raiņa / Mārtiņa Brauna "Saule, Pērkons, Daugava" Dziesmu svētkos vieno ne tikai latviešus.
DzejaDzeja ir literatūra veids, kurā atklājas autora pārdzīvojums tā tiešajā izpausmē ar valodas radītās tēlainības un izteiksmības palīdzību.
JumisManuprāt, tieši šis ir vislatviskākais vārds, jo Jumis ir nozīmīgs simbols latviešu mitoloğijā. Auglības, pārpilnības, veiksmes un laimes simbols, nes enerģiju, auglību. Jumis nes pozitīvu enerğiju, tādēļ arī asociējas ar latviešiem un Latviju, kas arī ir tik pozitīvi un veiksmīgi.
Dārzsteritorija, kurā aug cilvēka stādīti koki, krūmi un puķes.
KurbadsVaronis, kas var sauli apturēt debesīs un upi pret straumi pagriezt. Stingra roka un droša sirds.
tikMazs vārdiņš ar lielu spēku. Viens pats neko, bet kontekstā tik daudz. Tik mazs cinītis gāž TIK lielu vezumu.
logsSkaisti ir māju logi. Un vienmēr ar kādu skatu.
TēvijaDzīvei citur nav jēgas
DāsnumsMan patīk šī vārda izruna un būtība. Vai viegli būt dāsnam šajos laikos? Manuprāt, tas ir vārds, kurš ir mazliet piemirsts, atstāts novārtā. Paldies tiem, kuri spēj būt dāsni savā rīcībā un attieksmē!
pupuķisVārds skanīgs. Un skaista ir arī šī putna dziesma.
MīlestībaVisam pamatā ir mīlestība - mīlestība pret darbu, mīlestība pret vecākiem, mīlestība pret bērniem, mīlestība vienam pret otru, mīlestība pret Dievu.
Nameja gredzensLatviešu spēka, varas un tautas vienotības simbols. Nameja gredzens kļuvis par latviešu pazīšanās zīmi ārzemēs. Ir tradīcija tēviem Nameja gredzenu dāvināt pilngadību sasniegušajiem dēliem.
MaizeMaize latvietim ir svēta lieta, it īpaši rudzu maize. Latvietis nokritušo maizi pacels un to noskūpstīs un pateiksies Dievam.
LiepaJo nekur nav tādas liepziedu tējas kā Latvijā
LaimaLaima- visa labā nesēja latviešu tautasdziesmās, teikās un pasakās.
TēvzemeJo es esmu patriote un cienu, mīlu, lepojos par savu dzimteni.
ZirgābolsJo šo lamuvārdu sapratis tikai latvieši, un tas vienmēr izraisa smieklus un jautrību
OzolsTāpēc jo mans uzvārds ir Ozoliņš un šis koks ir ļoti skaists, kupls un izturīgs.
KultūraŠis vārds, jo nekur citur pasaulē nav tādas pašas kultūras kā Latvijā.
JānisJānis ir latviešu tradicionālais vīriešu vārds
DziesmaJo latvieši visu sasaista ar dziesmu. Arī ejot kaujā latvieši dziedāja.
RācenisLatviešiem neatliekams ēdiens kurš ir katros svētkos
ŪsiņšJo tas ir Latvijas mitoloģijas dievs kas simbolizē uzplaukumu
ĶiļķeniAtmiņā aust bērnība pie vecmāmiņas laukos. Piena klimpu zupa kā saldais ēdiens bija cieņā, vecmamma bieži teica - ķiļķeni, ķiļķen' zupa.
TĒVZEMEMums latviešiem, šeit dzimušajiem un augušajiem, Latvija ir tēvzeme, pasaulē vienīgā vieta, kur tā var īsti un pilnvērtīgi attīstīt savu valodu un kultūru.
LAIPAīss, skanīgs, nozīmē ļoti plastisks - no tilta līdz dēlim.
LīgaJa būtu iespēja izvēlēties vēl vienu vārdu, tas būtu Jānis, tikai tāpēc ka Latvijā ir tādi svētki, kurus dēvē par Līgo. Viņi tika ieviesti jau vairākus gadsimtus atpakaļ, tādēļ, manuprāt, tieši šie vārdi ir paši piemērotākie latviskākā vārda nominācijai.
sauleManuprāt, ļoti latvisks un latviešu mitoloģijā nozīmīgs vārds. Saistās ar mīļumu un siltumu.
LuizeLuize vards
LīgaIzstaro latviešiem raksturīgo spēku un tikumu, kopīgas garu Līgo svētkos.
AbraSakot abra, es vienmēr atceros savu omammu, kura ļoti mīlēja Latviju. Savukārt tas uzreiz saistās ar J.Jaunsudrabiņa "Piemini Latviju". Atceros, kā omamma mēdza to lasīt un pār vaigiem viņai bira asaras. Abra-atmiņā omammas lauku māja, mana mīļā, salīkusī omamma gatavo garšīgo, smaržīgo rudzu maizi. Mīca abrā rudzu maizīti. Abra smaržo. Visa māja smaržo. Pēc tam deviņi kukulīši sagulst omammas gultā un tiek sasegti. Man abra saistās ar vislatviskāko vārdu! Manās atmiņās, manās sajūtās, manā mīlestībā pret Latviju!
dūmakaDūmaku jeb šo vieglo miglas pieskārienu - vai, latvieti, esi to sajutis? Vasarā, kad saule tikko laidusies dusā, dūmaka ieskauj reibinošās pļavas un varenos mežus. Rudenī tā atgādina par mūsu viedo senču un dedzīgo strēlnieku klātesamību. Dūmaka, ziemai jau atkāpjoties, ir tā, kas vēsta - ziedonis ir tepat aiz stūra. Pavasarī dūmaka atbrīvo visu dzīvo, visu plaukstošo. Tieši tāpēc dūmaka Latvijā ir īpaša, tik trausla un netverama, tik maģiska.
caurvējšTāpēc, ka caurvējš nekur nav tik biedējošs kā Latvijā :)
sērdienītejo ap šo vārdu iepīts tik daudz no Latvijas vēstures, no tautas dziesmām un no latviskām dvēseliskām jūtām
OzolsYo, man patīk reps
JāņuzālesTradīcijas, mūžīga saite ar tautas dzīvi... Katram japānim, lai kur pasaulē viņš atrastos, ir jābūt savam rīsu laukam. Kaut vai simboliskai dobei, metrs uz metru. Katram monogolim pie mājas ir jābūt savam svētajam Čingizhana kalnam, kaut pavisam mazam pakalniņam, kaut vai tikai sirdī. Pie katras latvju sētas ir tāda pļava, kur aug baltās un dzeltenās madaras, zied smilgas, zilie zvaniņi, kokāļi. Pļavas vienā pusē ir liels ozols, vectēva (Tēva, vecvectēva ...) stādīts. Ap Jāņiem šī pļava pārspēj vislepnākās puķes ...
Olgavards
LAUMABurvīgs personvārds, zināmajām personvārda nēsātājām piemīt neizskaidrojami mağisks šarms, meža dievības mistika, skaistums un smalkums. Ārkārtīgi latvisks.
SmilgaPēc sajūtām vienkārši šķiet ka tā :)
ValodaValoda ir cilvēku sazināšanās un domāšanas līdzeklis. Bez valodas nevar pastāvēt tauta un tās kultūra. Esmu viena no Latvijas iedzīvotājiem, kuras misija ir skandināt savu valodu pa visu pasauli. Es esmu latviete un lūk mans gods ir latviešu valoda. Daudziem cilvēkiem latviešu valoda liekās trūcīga, bet īstenība tā ir ļoti bagāta. Jau kopš dzimšanas es sev apkārt dzirdu skaidru latviešu valodu. Arī pirmais mans izrunātais vārds bija “mamma”. Bieži vien es sadzirdu kādu nezināmu vārdu. Tas norāda, ka latviešu valodai ir bagāts vārdu krājums. Tā ir kā sakne, kas laikam ritot pārtop kokā. Valoda mūs dara spēcīgus. Mēs varam izteikties brīvi un droši. Bieži es aizdomājos, kāpēc es runāju tieši latviešu valodā, jo pasaulē ir taču tik daudz valodu kā ,piemēram, angļu, vācu, franču u.c. Liekas, ka liktenis ir lēmis man runāt latviešu valodā. Dzirdot citas valodas, man liekas, ka latviešu ir pati skaistākā un skanīgākā, kura vien varētu būt. Latviešu valoda – tas ir viss, kas man patiesi pieder. Katrs mans solis ir risks zaudēt kaut ko no tā, kas man pieder, bet ne manu valodu. Es nāku no Latvijas un es turēšos šeit, lai kas man pāri ietu. MANA VALODA IR MANS ZELTS, MANA TICĪBA, MANS GARS.
TūdaliņĻoti latvisks vārds-tautasdziesma,deja.
BabiņasViņas izaudzināja mammas un tad mammas izaudzināja bērniņus. Un viņi sargā Latviju un nemet papīrus un pudeles mežā, lasa sēnes un ogas un ļoti mīl Latviju.
MežiJo no viņiem var paelpot un mežos ir labas skaņas - putni dzied, vējš šalc.
MammaJo mammas grib bērnus un viņām ir bērni. Un šie bērni dzied un dejo un saka labus vārdus. Un Latvija to dzird un ir laimīga.
BērniJo bērni dara labas lietas - draudzējas, labi spēlējas. Viņi ir Latvijai stipri un draudzīgi.
CūkmensJo viņš skatās, lai Latvijas meži ir tīri, jo tad arī visi cilvēki Latvijā būs tīri un priecīgi.
DejaKad latvieši dejo, tad Latvija paliek laimīga.
DziesmaBērni dzied par Latviju un Latvija to dzird.
Bērnitie var labus darbus darīt, daudz ko iemācīties un darīt Latviju laimīgu.
Skolatur var viskautko iemācīties, arī par Latviju.
Kokitie dod gaisu, bez kura mēs nevarētu dzīvot. Un tie dod papīra lapas uz kurām mēs rakstām.
Karogsjo apzīmē, ka tā ir Latvija.
VecākiTos vajag klausīt, lai nekas slikts nenotiktu pašam un Latvijai.
Latvju zīmesTās dod veselību, aizsardzību, drošību un palīdz cilvēkam augt.
RudziLatvija ir zemkopju tauta,agrāra valsts.Vienmēr , kad ēdu Ķelmēnu rudzu maizi , jūtu zemes spēku un latvieša neatlaidīgo dabu.
RupjmaizeMan Rupjmaize ir sinonīms visam latviskajam-Latvijai, mājām, sirdsmieram un pateicībai.
JānisManu dēlu sauc Jānis.
Līgagracioza,svētku gaviļniece
KrīzeValstī bieži risinās kādas ekonomikas, naudas, demokrātiskās krīzes. Bieži tiek pieminēts un dzirdēts.
saulespuķeVārds bez citu valodu ietekmes vai izcelsmes, kas apvieno latvietim un/vai latvietiskumam svarīgus simbolus - saule un daba.
DziesmaVārds dziesma atspoguļo Latvijas tautas senākās tradīcijas. Šis vārds izsaka katram, kaut ko savu, savas emocijas, atmiņas, jo katra dziesma ir atšķirīga un katram nozīme savu. Tieši dziesma saliedē Latvijas tautu
CukurgailītisJo cukurgailīšu taisīšana mājas apstākļos bija katra latvieša bērnības sastāvdaļa. Šis vārds tik tiešām simbolizē mūsu tautu
PasakaŠis vārds ir tautisks un latviešiem ir daudz latviešu tautas pasakas. Latvija kopumā šķiet pasakaina zeme.
OzolsOzols simbolizē spēku, un latvieši ir ļoti spēcīgi. Mēs esam cīnijušies ar daudzām tautām un pat ieguvām brīvību vairākas reizez. Ozollapas ir attēlotas mūsu simbolikā un kultūrā. Mums ir vainagi ar ozollapām, ģērboņi u.c.
OzolsManuprāt, ozols ir ļoti spēcīgs un ilgu gadu izturīgs, kā mēs-latvieši un mūsu valoda. Šīs koks ir latviešu simbols, latviešu iedvesmos un spēka devējs.
ĢimeneŠo vārdu izvēlējos, jo tas spēj apvienot kopā cilvēkus. Ģimenes var būt dažādas - asins radnieciskas, tādas kuras nav radnieciski saistītas, piemēram, klases kolektīvs, draugu grupa.
ĢimeneKad cilvēks pārvācas no vecākiem, pirmajiem, kam viņš zvanīs pēc palīdzības būs ģimene. Kā arī man ģimene nozīmē ne tikai vecāki, bet tuvi un ilgi pazīstami cilvēki un tur, kur ar apkārtējiem ir labi.
OzoliLatviju mīlēt mums palīdz varenie ozoli , jo viņi mūsu simboli , mūsu iedvesmas un spēka devēji . Šī mīlestība jau no seniem laikiem saudzē simtgadīgos ozolus , kuri Latvijā ir simtreiz vairāk nekā citviet Eiropā .
MiersMiers ir viena no svarīgākajām īpašībām tautā. Tas var būt kara miers, dzīves miers un gara miers. Pēc manām domām, mums ir paveicies dzīvot valstī, kurā ir miers, kas ir svarīgi tautai.
DaugavaLatvijas lielākā upe ir Daugava. Daugava latviešiem ir arī viens no nacionālajiem simboliem, kuru apdzied dziesmās, dēvējot par “Daugavu māmuļu”, par tautas “likteņupi”
DziesmusvētkiŠis vārds un svētki katram latvietim ir īpaši un tuvi sirdij. Manuprāt, dzirdot šo vārdu, var just tikai labas emocijas. Ja vārdus dalītu pa krāsām, tad šis iederētos pie kādas gaišas krāsas, piemēram, dzeltenas.
UgunskursMan tas asocējas ar vislatviskākajiem svētkiem un tautas tuvību, kā arī daudzās latviešu tautasdziesmās apdzied ugunskuru.
TēvzemeLatvijas neatkarības atgūšana ir, kā mūžīga iespēja vienmēr atgriezties vai būt savās mājās - Tēvzemē.
JānisBijis viens no dzirdētākajiem vīriešu vārdiem, kuram nevajadzētu pazust. Ne velti vasaras saulgrieži ir nosaukti pēc šī vārda.
MērķtiecībaSimbolize visu Latvijas iedzīvotāju tieksmi uz brīvību savas nākotnes izvēlē
PotenciālsNeizmantots valsts potenciāls ministru nekompetences un iedzīvotāju vienaldzības dēļ.
OzolsTāpēc ka latviešus šis vārds simbolizē
KoksKoki nosaka, kā izskatās mūsu Latvija. Varenie koki atspoguļo katra Latvieša stipro un spilgto dvēseli
JumisTas asociējas ar mājokli un svētību, kad nāk laba raža no dārziem un laukiem, kā arī laime ģimenes lokā.
mustursMan tā vienkārši liekas,jo šim vārdam ir tik daudz sinonīmu, bet tos visus var pateikt vienā smukā vārdā.
vāvereSkaists skaņu salikums.
CīnītājsTas raksturo latviešus sportā un pierāda darbos.
skuķisZēnis raud, skuķis raud, Abi divi gauži raud: Zēnam mieži neizauga, Skuķam pūrs nedarits.
Šaursliežu dzelzceļšNeviens ārzemnieks nevar tādu izlasīt😉 labi skan
JānisJānim pamatojuma nemaz nevajag😉
Mīla.Jo uzreiz gribās.
SaulstāvjiLatvisks vārds ar latviskām tradīcijām.
MammaSkan ik dienu, ik mirkli
LatvisMan latviešu valodas ps bija šis vārds
JānisJānis ir tāds dikti latvisks vārds, jo VISI, VISI zina par Jāni. Visi pazīst kādu Jāni un tas atgādina mums par vasaras saulgriežiem, kuri ieguvuši Jāņa vārdu
AuseklisNu kur vēl latviskāku vārdu par ausekli? Pats vārds, kā simbols.
LīgaEs izvēlējos šī vārdu,jo šīs vārds asociējas man ar Līgo svētkiem
AkmensMan tas patīk.🤗
DūdiņaTā mana vecmāmiņa sauc manas māsīcas, tas nozīmē mīļumu un labsirdību.
Latvijajo senos laikos tas bija ne tikai valsts nosaukums, bet arī sieviešu vards
ZemeJo Latvijas Zemē mēs dzīvojam un tā ir musu dzimte, kura dod mums visu priekš labas un priecīgas dzīves:)
LīgoManuprāt, tas ir latviskākais vārds, jo tas ir svētki, kurus svin tikai Latvijā.
JānisTāpēc kā šim cilvēkam šodien dzimšanas diena
JānisJo manam tēvam šodien dzimšanas diena.
MājasŠo vārdu es izvēlējos, jo mājas nav ēka kurā atrodas tava gūlta vai mantas. Mājas tā ir vieta kur atgriezties vieta kur kāds vienmēr tevi gaidīs vieta kur saule spīd viss spožāk. Mājas tā ir tav zeme tav Latvija.
MāraJo tas simbolizē auglību, sieviešu vards
LīgaJo par godu Līgām ir svētki līgo, kuri nav citās valstīs.
SvētkiCitas valstis ir lidzigas svētki, bet tadi, kā Latvija tikai Latvija. Svētkos izpaužas Latvijas nacionalas vertibas: tautas dziesmas, tautas dejas.
JānisJo, par godu Jāņiem ir svētki, kuros dzer alu un ēd sieru.
LatvietsJo šis vārds is saistīts ar mūsējo valsti Latvija un tā ir tā valoda kuru mēs runājam.
LāčplēsisLāčplēsis ir simbolisks latviešu tēls. Tēla elementi ir latviski un vislatviskākie, un simbolizē patriotismu.
KrogsŠajā vārdā ir divskanis O. Tā ir vieta, kurā pasniedz alkoholiskos dzērienus, ieskaitot alu, kas ir iecienīts dzēriens Jāņos.
LatvietisLatviskākais vārds varētu būt vārds, latvietis,jo tas asocējas ar patriotismu.Kā arī latvietis asocējas ar Latvijas tautu.
LaipaEs izvēlējos vārdu "laipa", jo pēc tā cik daudz es sameklēju, vārdam "laipa" nav tulkojumu citās valodās.
RupjmaizeLatviešu sētā jau izsenis cepta īsta rudzu rupjmaize, kas ir ne tikai pamatēdiens latviešu virtuvē, bet arī kultūras vērtība. Lai saprastu latvieti ir jāsaprot stāsts par viņa maizi.
TautaCitas valodas neesmu dzirdejis lai izmantotu tik bieži šo vardu latviešu valoda vis biežak esmu dzirdejis ka lieto šo vardu
LauraLaura ir ļoti atraktīva, jauka, uzklausa skumjos brīžos. vienmēr ir spējīga palīdzēt. ļoti uzticams cilvēks. gudra persona. ļoti skaista būtība, raksturs un personība. Lauras ir pašas skaistākās sievietes.
AmālijaGražīga, asa, pat uzstājīga. Viņai visu var piedot neapslāpējamās enerģijas dēļ. Taču visumā ir sprigana un valšķīga.
Laura.
JāņiJāņi ir latviešu tradicionālie sveetki
AivisNez
RupjmaizeMārtiņš, jo mārtiņdiena ir latviešu svētki un rupjmaize, jo citās vietās pasaulē tā nav tik cienīta kā pie mums.
Brīvības piemineklisBrīvības piemineklis ir latviešu tautas vienotības, neatkarības un brīvības simbols. Pie tā ziedus noliek citu valstu augstākās amatpersonas, kuras ierodas Latvijā. Arī latvijas iedzīvotāji godina pieminekli ar ziediem.
Tautas dziesmasTas asociējas ar Latvijas kultūru
Krietns.Tā ir ļoti laba īpašība.
DaileVārds, kas apzīmē kaut ko vairāk kā tikai skaistumu vai glītumu, šis ir vārds, kas apzīmē kopējo harmoniju.
JānisBiežāk dzirdēts personvārds, kā arī manu draugu un radu pulkā ir cilvēki ar vārdu Jānis.
LatvijaVārds ir mūsu valsts nosaukums.
AllažPēc sajūtām šķiet ļoti latvisks, silts, mīļš un tā vien mīksti veļas pār lūpām, rada drošības sajūtu, jo pats par sevi jau pastāvējis gadu simteņiem, pat tūkstošiem ilgi.
AinaSkats, vārds, iztēle, daina, pārdzīvojums. "Cilvēks dod skaņu savam vārdam" R. Kaudzīte. Latvijā ir 4679 Ainas, pirmo reizi minēta 28.04 1927.gadā Vārds no cita laikā-sevišķi klasikas darbos.
LatgaleEs jūtos ļoti labi šeit, te ir sava valoda, tradīcijas. Latgale ir kā maza valsts, kurā es esmu drošībā. Vienmēr pēc kāda ceļojuma, atbraucot mājās, es saprotu, ka Latgalē ir labāk, te, ir manas mājas. Brīnumaini dabas skati, svaigs gaiss, tikko izceptās maizes smarža, vecmammas stāsti, labākā bērnība, draugi, kas varbūt vēl labāks? Mans latviskākais vārds noteikti ir Latgale, manuprāt, siltuma un labestības pārpildīts vārds. :D
ŠķiņķisApbraukājot teju vai puspasauli, neesmu sastapusi nevienu ne-latvieti, kurš spētu izrunāt šo vārdu pareizi. Arī diasporā dzimušajiem latviešiem šis vārds ir ļoti sarežģīts.
BrūnaļaLatvijas gotiņa, piena devēja, dzīvības uzturētāja. Brūnaļas piens līdzvērtīgs mātes pienam.
DucisJo tas ir senlatviešu vārds
BrīvībaTā Latvijai nav nākusi viegli, izlieti sviedri un asinis.
LāčplēsisŠis, manuprāt, ir latviskākais vārds, jo bez šī vārda nebūtu Latvijas, šis vārds man saistās ar Latvijas brīvību!
LatsJo tā bija Latvijas naudas valūta
LinsJo latviešiem iecienīts apģērba audums.
MildaLatvijai svarīgs piemineklis
LīgoTāpēc, ka tie ir nozīmīgi svētki latviešiem
ornamentiJo tādus rakstus un zīmes kādas ir latviešiem, es nekur citur neesmu redzējusi.
JānisJo jānis
Opis un omaman latviešu valoda asociējas ar manu vectēvu. Bērnībā es viņu saucu opis.
Brīvībair tas par ko Latvieši ir gatavi nomirt.
DzimtaJo man patīk vēsture un tas vārds dudz vai maz to rakasturo.
JostaJosta ir neatņemama latviešu tautas tērpa sastāvdaļa. Josta satur apģērbu kā arī satur visu latviešu tautu un apvieno to. Tā bieži tiek pieminēta latviešu taustasdziesmās un pasakās. Katram latvietim ir sava josta ar īpašo ornamentu, ko tālāk viņš manto saviem pēctečiem. Tāpēc josta ir ļoti nozīmīga latviešu tautai.
TautasdziesmaRodas asociācijas ar Latviju un to kultūru .
OzolsStiprs kā Latvijas tauta
KartupelisMan liekas, ka latviskākais vārds ir kartupelis, jo šis vārds ir sens latviešu vārds. Šo vārdu izmanto daudzi latvieši. Šo vārdu var saukt dažādi. Šis vārds ir diezgan populārs visā Latvijā. Šis vārds atgādina kādu ēdienu. Manuprāt vārds kartupelis ir latviskākais vārds.
JānisMans latviskākais vārds ir Jānis. Es uzskatu, ka šis ir latviskākais vārds, jo tas ir populārs un tam pat ir savi svētki - Jāņi, kuri, manuprāt, ir latviskākie Latvijas svētki, jo citās valstīs nav šādu svētku.
PaldiesVārdu 'paldies' mēs dzirdam vairākas reizes dienā, tas parāda to, cik cilvēks ir pieklājīgs un nebaidās paprasīt palīdzību vai arī vienkārši kaut ko pajautāt. Manuprāt, bez vārda 'paldies' viss skanētu vienkārši un nepieklājīgi. Vārds 'paldies' ir tik pat īpašs kā vārds ''lūdzu''. Tas ir īpašs nevis tādēļ, ka mēs to bieži izmantojam, bet tādēļ, ka ar to palīdzību mēs pateicamies vai kāds cits mums pateicas par palīdzību.
LatsPēc manām domām, latviskākais vārds ir Lats, jo tas vienmēr ir bijis svarīgs Latvijas simbols. Lats ir lieta ko nevajadzētu aizmirst, jo tas atsauc atmiņās pagātni, tautas vērtības, simbolus, un tāds ir bijis tikai un vienīgi mums.
ZemePēc manām domām, vislatviskākajam vārdam ir jābūt tādam, kuru lieto katrs latvietis. Manuprāt, šis ir vislatviskākais vārds, jo, pašiem nemanot, mums visiem sanāk šo vārdu izmantot ļoti daudz. Tāpēc ka zeme ir tas, pa ko mēs staigājam, kur aug zāle un, kur mēs audzējam graudus.
ViensētaViensēta manā galvā skan kā vieta, ko mani senči ir kopuši, un to darīšu es un mani bērni. Tā ir vieta, kas ir jāciena un jāmīl savādāk jau nevar kopt to, ko nemīli. Es domāju, katram sirdī ir mīļa vieta mājām.
RupjmaizeŠis vārds skan ļoti latviski. Latviešiem maizīte vienmēr ir bijusi ļoti svēta un dārga. Pret to ir jāizturas ar lielu cieņu. Tas ir latviešu nacionālais ēdiens, kuru mūsu senči bija ēduši jau tālā, tālā pagātnē. Tā ir radusies pie mums Latvijā.
DabaMans latviskākais vārds ir daba ,jo daba ir daļa no Latvijas skaistuma. Latvijas daba ir ļoti skaista , zaļa. Daba Latvijā ir kā rezervāts , jo dabā ir daudzveidīga vide , meži, upes un ezeri.
ĢimeneĢimene Latvijā ir svarīga. Latvieši, protams, ir dziedoši, un dzied arī ģimenes. Katru gadu visos pasākumos mūsu skolā dzied dziesmas. Mēs varam lepoties par mūsu tautu, par mūsu vecvecākiem. kuri šo zemi ir padarījuši par tādu, kāda tā ir.
AuseklisPirmkārt, Auseklis ir pseidonīms slavenam un patriotiskam latviešu latviešu dzejniekam Miķelim Krogzemis.. Otrkārt, vienu no daudzajām latviešu zīmēm dēvē par ausekli. Treškārt, Auseklis ir mitoloģisks tēls latvju folklorā. Ceturtkārt, šis vārds īsti labi netulkojas nevienā citā valodā, tādēļ varētu teikt, ka šis vārds pi8eder tikai mums.
VienotībaEs domāju, ka tam jābūt vārdam vienotība, jo pat ļoti grūtos laikos latvieši ir bijuši vienota tauta. Mūsu senči plecu pie pleca devās sargāt savu zemi, savas mājas. Ikdienas steigā mēs mēdzam piemirst par citiem, bet, tomēr, mēs visi esam vienoti un mūsos mīt liels spēks.
cemmeLabi skan!
TēvzemeTēvzeme man asociējas ar dzimteni, tautu.
JāņiTie ir svētki ko svin tikai Latvijā
OzolsLatvijas vīrišķīguma simbols, valsts simbols. Uztur saikni ar mūsu senčiem.
TēvzemeJo Latvijā kā Tēvzemi saprot Latviju, tas ir ļoti patriotiski.
LatsLats bija Latvijas Republikas nacionālās naudas vienība no 1922. gada līdz 1940. gadam un no 1993. gada līdz 2013. gada beigām. Man ar latu saistās daudz dažādu pozitīvu notikumu. Pīetrūkst!🙃❤️
DainasDainas ir diezgan populāras Latvijā, ko mēs paši izmantojam kādos svētkos. Priekš tā tika izveidots Dainu skapis kas ieiet Latvijas vēsture.
DaugavaUpe kas bieži tiek iesaistīta Latvju tautas dziesmās, kas atspoguļo latviešu mīlestību pret to.
TautaJa nebūtu tautas, nebūtu mūsu zemes Latvijas.
PaldiesVienkārši vārds kuru var pateikt pēc laba.
LūdzuĻoti ikdienišķs vārds!
KaravīrsĻoti saistīts ar Latvijas valsts vēsturi, spēcinošs vārds.
ērkšķisVārdā daudz garumzīmju.
AllažEs uzskatu, ka šis vārds ir īpatnējs, kuru lieto tikai mūsu tautā.
Kukulistas ir tas pats, kas maize, bet nekur citur neesmu dzirdējusi šo vārdi kā tikai Latvijā.
JānisVārds Jānis man ļoti asociējas ar Latviju. Latvijā pat ir svētki, kuri saucas Jāņi. Man liekas, ka šī ir visgalvenais iemesls, kāpēc man tas asociējas ar Latviju. Arī, es nekad nesatiku nevienu Jāni, kurš būtu ne latvietis, bet piemēram, vācietis.
JāņiJo latvijas galvanie svētki ir jāņi
SklandrausisTas ir ne tikai viens no garšīgākajiem Latvijas ēdieniem, bet arī tas simbolizē latviešu kultūras un tradīciju daudzveidību. Skalndrausis ir Kurzemes novada tradicionālais ēdiens, kas ir īpašs vairākos aspektos neparastas garšu kombinācijas un paša vārda skanējuma dēļ, kas savukārt liecina par Kurzemes izloksnes īpašībām. Vārds “sklandrausis” ir vairāk nekā tikai vārds - tā ir kultūra.
TautaJo tautu apvieno tradīcijas ,valoda ,reliģija ,vēsture...Es uzskatu ,ka tikai kopā mēs varam panākt vairāk!
VārdsJo vārds ir visa pamats un bez tā mums nebūtu valodas
JānisMan šis vārds liek domāt par svētkiem, kuri notiek vasarā un man arī vectēvu sauc Jānis.
TautasdziesmaViens no spēcīgākajiem vārdiem, kas tik daudz ko iemāca, sniedz informāciju par mūsu tautas vēsturi, dzīvesziņu.
LīgoMani mīļākie svētki. Atspoguļo Latvijas bagātu kultūru un tradīcijam, ka arī latviešu cieņu pret pagātni, jo šī svēkti nāk no pagānu tradīcijam.
VeselsEs uzskatu, ka šis vārds ir latviskākais, jo tiek bieži izmantots, tam ir vairākas nozīmes. Bez šī vārda mūsu valoda nebūtu tik kupla un saprotama. Šo vārdu pazīstam jau kopš bērnības un turpmāk izmantojam visu dzīvi, ar savādām jūtām. Šo vārdu ir vienmēr patīkami dzirdēt, gan no tuviniekiem, gan draugiem, gan no ārstiem, tas papildina spēkus un rodas enerģija, kuru var pielietot, lai kļūtu vēl veselīgāks un spējīgs ilgāku laiku.
JānisManuprāt, vislatviskākais vārds ir vārds Jānis, ar šo vārdu ir pat nosaukti svētki (Jāņi). Svētais Johanāns tūlkojās latviešu valodā kā Jānis, tādēļ var saprast, ka latviešiem Jānis ir vissvētākis, vislatviskākais vārds.
mēsMēs kopā varam sasniegt labākus rezultātus
BaibaBaiba ir pirmā Latvijas lelle,kas bija paredzēta bērniem no 3 līdz 10 gadu vecumam, taču "Baiba" pildīja arī svarīgu reprezentatīvu funkciju kā iecienīts suvenīrs, kurš oficiāli simbolizēja PSRS tautu draudzību. Līdzīgas standartizētas lelles ražoja gandrīz visās Padomju Savienības republikās. Taču vienlaikus "Baiba" neapšaubāmi kļuva arī par lokālās piederības ikonu, kuru neoficiāli varēja interpretēt kā latviešu nacionālās identitātes un atšķirības izpausmi, arī iecienītu dāvanu, kura cita starpā tika sūtīta arī radiem uz ārzemēm.
DzintarsDzintars ir viens no Latvijas vispazīstamākajiem simboliem. Apburošs dzeltenoranžas krāsas akmens, ne tikai unikāls un vērtīgs citu dārgakmeņu vidū, bet to var atrast tieši Baltijas jūras krastos. Tas iemieso Latvijas zemes bagātību un šis vārds atgādina man vietu, kur esmu dzimusi.
OzolsNozīmīgs simbols
LīgoTie ir svētki, kuri pieder tikai mums- Latvijai. Tie apvieno visus latviešus un ne tikai no 21 līdz 22 jūnijam.
selgajo tas ir saistīts ar jūru
DabaEs ļoti mīlu dabu un Latvijā ir daudz mežu , kur var atpusties un atrast sevi !
ValstsVissvarīgākais
GrāmataEs izvēlējos vārdu "Grāmata", jo bez grāmatām mūsu valodu nevarētu saglabāt.
PinkšķētMazs raudājiens. Maza bimba. Sentimentāli un vienmēr mazliet var paraudāt. Papinkšķēt.
SaišķisŠo vārdu var izrunāt tikai latvieši, tiem kas cenšās apgūt latviešu valodu, mīkstinājumu zīmju dēļ ir grūti to izrunāt. Kā arī šāds vārds ir tikai latviešiem, grūti piemeklēt svešvalodā līdzīgu.
JumisManuprāt šī ir viena no plašākpazīstamākajām zīmēm, tāda kuru no bērnu dārza vecuma zina visi.
OzolsLatviešu koks, bieži tiek izmantots latviešu tautasdziesmās. Spēka avots
JānisLatviešu vārds, tiek svinēti arī saulgrieži - Jāņi.
JānisTapēc ka saistās ar latviešu svētkiem "jāņi".
LatvijaTas ir vārds, kas aptver visu latviešu valodu, kultūru, tautu un zemi.
BrīvībaManuprār, šis vārds nāk līdzi mūsu latviešu tautai gadsimtos, tam ir liela nozīme un spēks.
NazisNazis ir kaut kas, kas varētu raksturot pašu valodu. Ja naža asmens ir ass, tad tas var pildīt savas funkcijas, ja nē, tad tas visu bojās. Tāpat ar valodas lietošanu.
uņņašo mēs lietojam ļoti bieži ja kāds ko nelabu izdarījis!
skuķisizklausās pēc nerātnas meitenes
pinkšķētkārtīgs latviešu vārds
VisvaldisNesen es sev uzdevu sarežģītu jautājumu, kuru vārdu var uzskatīt par latviskāko, un sapratu, ka man šis vārds ir "Visvaldis". Man šķiet, ka tieši šo vārdu var uzskatīt par visvairāk latviskāko, jo 13. gadsimta sākumā to vārda veidā izvaroja viens no senlatviski runājošajiem Latvijas zemju valdniekiem. Pats vārds satur dziļu nozīmi, kas sastāv no vārdiem viss un valdīšana, kas parāda latviešu tautas nesalaužamo garu jebkuras briesmas priekšā. Noslēgumā es varu teikt, ka katram cilvēkam latviskākais vārds var būt viņa vārds, bet patiesība ir tikai manos melos, jo to atbalsta mūsu drosmīgā vēsture.
karšEs nezinu līdzīgus vārdus citās valodās.Kari ir tas,kas motīveja aizdomāties par to,ka Latvijai ir jabūt neatkarīgai.Kari arī lika latviešiem saprast,ka viņi ir vienota tauta.Latvijā kara laikā gāja bojā daudz cilvēki,īpaši Otrajā Pasaules karā.Otrajā Pasaules karā notika terors un represijas,kā arī deportācijas,samazinājās resursu daudzums,ekonomika pasliktinājās.Ir ļoti svarīgi nepieļaut karu.
dzimteneLatviskākais vārds, katram cilvēkam var būt dažāds, bet kad es paskatījos uz uzdevumu, es uzreiz zināju kādu vārdu es izvelēšos. Mans latviskākais vārds ir dzimtene. Es izvēlējos šo vārdu, jo manuprāt Latvija ir valsts kurā es esmu dzimuša un kur es dzīvoju jau 15 gadus un tā ir mana dzimtene. Mūsu dzimtene ir mūsu sirdī, jau no pašas bērnības, kuru mēs vienmēr atcerēsimies un zināsim. Dzimtene ir tāda vieta, kurā jūtas citādi, nekā citas valstis. Vārds dzimtene man asociējās tikai ar labam atmiņām. Dzimtene ir mūsu pirma māja.
BrīvībaJo, Rīga atrodas pat piemineklis
SlengsMans latviskākais vārds ir slengs. Kā es nonācu pie secinājuma, ka šis ir mans latviskākais vārds un kāpēc tā ir? Sākumā es sev uzdevu jautājumu: "Ko es atbildētu cilvēkiem, kuri nezina latviešu valodu, bet lūdza mani to runāt?" un atbilde nebija ilgi gaidāma, es domāju par to, kā es viņiem kaut ko pateiksšu slengā. Tas notika tāpēc, ka, mācoties mūzikas skolā, es sāku daudz komunicēt ar latviešiem, kuri runāja vairāk slengā nekā tas, kā mums māca runāt skolā. Un pateicoties tam es sāku labāk runāt latviski. Es priecājos, ka varēju iemācīties latviešu valodu šādā veidā, tas tiešām bija ļoti interesanti.
vienkāršiSkaistums prostatā ir mazās lietās, vai tas būtu valodas skaistums, izskats, raksturs vai kas cits.
mirklisotru tādu nav
TautaLatviešiem ir ļoti svarīga tautas griba un svētki,ko svin tauta.
PupiņasPupiņas ir mans latviskākais vārds. Pirmkārt, pupiņas ir mans latviskākais vārds, jo tas skan ļoti latviski,manuprāt, citās valodās nav līdzīgi skaņoša vārda. Otrkārt, jo tās man asociējas ar Latvijas Ziemassvētkiem, jo pupiņas ir viens no Latvijas Ziemassvētku tradicionālajām ēdieniem.
mīlistībaKāpēc es izvēlējos tieši šo vārdu. Prieks manis mīlistība tas ir specials vārds, mīlistība vat būt pret cilvēku , pret dzīvnieku un āri pret savu valsti. Latvija tas ir vieta kur katrs cilvēks var atrast savu mīlistību veid.Piemēram viens cilvēks var iemīlētis mūsu mežos , otrs var iemīlēties mūsu atmosfērā.
NeatkarībaVārdam "neatkarība", manuprāt, ir stipra saikne ar Latvijas tautai un tā vēsturei.
MierīgumsMierīgums raksturo to, kas dzīve Latvijā ir mierīga.
DzimteneManuprāt dzimtene ir vislatviskākais vārds. Jo es šeit esmu dzimusi un, es lepojos par savu valsts. Katrā tekstā ir sastopāms vārds dzimtene, jo tas ir vieta, pie kura tu pieradi, vieta, kur tu pavadīji visu savu bērnību un dzīvi. Dzimtene - tas ir latviskākais vārds, jo šeit notika visas manas pirmas atminas un pirmie soliņi. Arī Latvija ir mierigs un draudzigs stavoklis tāpēc mana pirma asociācija bija - dzimtene, jo manā dzimtenē bija viss kluss. Mums paveicās ar mūsu dzimteni, jo tādu valsts kā šī, neatrast nekur! Es ļoti gribu lai citi cilvēki arī milēja savu dzimteni.
mūžībaTas ir man latviskākais vārds, jo šī vārds ir īss, bet viņu nozīme ir ļoti plaša
PirtiņaVieglu garu! Tā uztur labu miesas un gara veselību!
PirtsVieglu garu! Tā ir celtne, kas tiek būvēta no guļbaļķiem. Tā ir paredzēta mazgāšanai, jo to uzskata kā higiēnas sastāvdaļu. Pirts kā procedūra ir ķermeņa pakļaušana augstai temperatūtai ar mērķi izsaukt svīšanu. Ar sviedriem no organsima tiek izvadītas nevajadzīgas vielas. Karstums kalpo arī kā muskuļus atslābinošs un muskuļu sāpes remdējošs līdzeklis. To var arī izmantot dziedniecības nolūkos.
SētaLauku sēta, pagalms, dzimtas mājas - latviskā dzīvesveida un tradīciju pamatu pamats.
Johaidī!Bez komentāriem
PirtiņaTieši pirtiņa, nevis pirts ... un dzejas pērle "Zaķīšu māte savus bērnus ved pērties ..."
KumeļšIzklausās ļoti latvisks, arī asociējas ar latviešu dzīvi viensētās
JoJo latvietis grib zināt visu un viņam viss interesē
ĢerbonisTas ir Latvijas simbols.
TirliņšLabs vārds
RupjmaizeJa domāju par rupjmaizi, man uzreiz prātā nāk Latvija.
JānisJo ir tādi svetki un man tas liekas loti populars
MaizeJo maize
Jānisvārds kuram ir atvēlēti svētki
KaismeKAISME ir mana KAISLE... latviešu valodā abi vārdi ir sinonīmi, tik vienu no tiem esam ieraduši lietot biežāk... KAISME nav tikai vārds, tas ir pavisam patiess stāsts... par mīlestību radīt... par kaislību sevi pavairot...
RupjmaizeIkdienišķs vārds, tomēr tik savdabīgs no citām valodām un vārdiem. Man tas asociējas ar siltumu, plašiem labību laukiem un mājām(Latviju). Nav tāda vārda, kas varētu to aizstāt. Latviešu valodas vārdu krājums nav pilnīgs bez vārda rupjmaize.
BrīvībaJo šis vārds man saistās ar to, kur Latvija ir pašlaik, kādā stāvoklī tā ir. Šī vārda nozīme ir dzīvot mierīgā un skaistā valstī.
ozolsVārds asociējas ar Latvijas nacionālajiem simboliem.
LaimeLaime ir vislabākās emocijas un izjūtas ikvienam.
BrīvībaManuprāt, brīvība ir latviešiem ļoti svarīgs jēdziens, kas simbolizē mūsu tautas sparīgo cīņu par tās atgūšanu un uzturēšanu. Tādēļ es uzskatu, ka šim vārdam būtu mūs jāvieno, lai mēs neaizmirstu par tās nozīmi ne tikai politiskā ziņā, bet arī par mūsu sapņu, vēlmju un iespēju brīvību šajā valstī.
LaimeManuprāt, tieši vārds laime ir vislatviskākais vārds, jo šo vārdu var sastapt lielākajā daļā tautasdziesmu, kuras dzied vislatviskākajos svētkos- Dziesmu svētkos. Par laimi dzied pat Latvijas himnā.
OzolsOzols - spēka un izturības simbols. Pieminēts vairākās latviešu tautasdziesmās un teikās. Viena no svētku sastāvdaļām (Jāņu, Dziesmusvētku un citu svētku viens no noformējumu elementiem).
ozolsOzols saistās ar vārdu "spēcīgs", un, manuprāt, latvieši ir spēcīga tauta.
jāņuzālesPat tad, kad nejutāmies brīva tauta, latvieši turpināja svētku tradīcijas un ievāca šīs spēka pilnās un cerību nesošās zāles.
JostaŠo vārdu izvēlējos, jo ar Latviju nāca prātā tautas tērpi un latvju rakstu zīmes. Saliekot vārdus kopā es iedomājos par tautiskajām jostām.
dainasVārds dainas ir unikāls vārds latviešu tautai ar literāru, vēsturisku un kulturālu devumu Latvijai.
DaugavaDaugava ir viena no lielākajām Latvijas upēm. Manuprāt, tā ir pati skaistākā. Manī izraisa lielas emocijas, kad Dziesmu svētkos uz Mežaparka estrādes var dziedāt latviešu iemīļotu un emocionālu dziesmu "Saule, Pērkons, Daugava".
TēvzemeŠo vārdu, runājot par Latviju, lieto ikkatrs latvietis, arī es. Šis vārds arī izklausās ļoti patriotisks un latvisks, kā arī man tas vienmēr asociējās ar Latviju un latviešiem.
BāleliņšŠis vārds figurē daudzās tautasdziesmās. Tikai latvieši sauc savus latviešu vīrus par bāleliņiem, savukārt ārzemniekus un cittautiešus latvieši tā nesauc. Šī vārda pilno nozīmi sapratīs tikai latvietis.
JānisManuprāt Jānis ir vislatviskākais vārds, jo pirmkārt, Jānis ir diezgan sens latviešu cilvēka vārds un ļoti populārs ir bijis iepriekšējā gadsimtā, otrkārt, vārdam Jānis ir piešķirti pat svētki kuri nav parasti svētki, visticamāk visa tauta tos svin katru gadu
CieņaManuprāt, uz cieņu balstās visa adekvāta sabiedrība. Bez vieņas nevar būt mīlestības, draudzības, sadarbības un vienkārši mierīgas dzīves. Cieņa izsaka visu cilvēka attieksmi.
KarogsJo es bieži redzu latvijas karogu ikdienas dzīvē. Man karogs ir viens no galvenajiem simboliem Latvijā, tāpēc es izvēlējos tādu vārdu.
ĀbeleVārds ābele,manuprāt, ir latviskākais vārds, jo tas pieminās daudzās tautasdziesmās, latviešiem ir daudz ticējumu, simbolu, pasaku saistībā ar ābeli.
BūdiņaMan šis vārds izskanēja ļoti smieklīgā kontekstā, un es uzreiz iedomājos, ka šis vārds noteikti atminēsies tikai ar šo notikumu. Manuprāt, būdiņa tikai latviešu valodā skan jauki un mīlīgi, citās - ne tik. Tas ir mans latviskākais vārds.
JānisTāpēc ka ir Jāņu diena. Un agrāk bija daudz Jāņus.
TautumeitaLatvisks man saistās ar ko senu, bet vēl pastāvošu. Tautumeitas pieminētas ļoti daudzās latviskajās pasakās, dziesmās, teikās. Tautastērpi arī grezni un ar latvju rakstiem. Tieši tāpēc šis vārds.
BrīvībaLatvija ir jauna valsts kura vēl vēlas būt brīva un tauta, sabiedrība, valdība to atspoguļo. Brīvība ir vārds ko katrs latvietis vēlās dzirdēt, jo brīvība pavada Latvijas labos laikus.
JānisManuprāt, tas ir viens no latviskākajiem un populārākajiem vārdiem Latvijā. Lielākie latviešu gadskārtas svētki, ko svin latvieši ir Jāņi.
LatvietisEs izvēlējos šo vārdu, jo tas katram no mums asociējas ar kaut ko latvisku. Man vārds '' latvietis'' asociējas ar latviešu tautasdziesmām, tautiskajām dejām un tautastērpiem, un svētku tradīcijām
DzimteneVārds "dzimtene" vienmēr liek aizdomāties par mūsu senčiem. Gadi iet, paaudzes mainās, taču Latvija paliek mūsu dzimtene vienmēr.
dietJo šis vārds tiek lietots tikai latviešu valodā, nav internacionāls, asociējas ar Latviju, latviešu dejotāj tautu, mūsu senču izmantots un pieminēts Latvijas valsts himnā.
kartupelisMan latviskākais vārds saistās ar ģimenes tradīcijām. Kartupelis manā ģimenē ir kulta dārzenis, kuru, mizojot pirms vakariņām, spēju sajust omītes sūro darbu, un jau sagaršot, mammas garšīgās vakariņas.
SaulcerīteKāds ir mans latviskākais vārds? Viennozīmīgi -Saulcerīte, jo tas simbolizē cerību un laimi, to saskatīja arī Rainis.
LīgoJo tas ir cieši saistīts ar latviešu tradicionālajiem vasaras saulgriežu svētkiem, kā arī tā izskaņa ir ļoti unikāla.
šaursliežu dzelzcelšPatiesībā, mans latviskākais vārds nav patiešām vārds, tas ir vārdu savienojums. Bet man tas savienojums ir pats latviskākais, tāpēc ka man liekas, ka tas ir īsta latviešu skāņu simfonija. Kad es pirmo reizi izdzirdēju šo vārdu savienojumu, es vienu nedeļu praktizējos, lai to izrnātu. Tagad man tas vārdu savienojums ir vislabākais mēles mežğis. Un tikai nesen uzzināju, ka paši latvieši izmanto vārdu savienojumu "šaursliežu dzelzcēļš" kā mēles mežği. Kad es stāstu par latviešu valodu saviem draugiem, es dažreiz izrunāju šo vārdu savienojumu, lai parādītu latviešu valodas skaistumu.
SAULEvienmēr iepriecina
dainasMans latviskākais vārds ir dainas, jo dainas ir Latvijas kultūras mantojums, tās ir arī ietekmējušas mūsdienu latviešu valodu, un dainu skapis ir ierakstīts UNESCO Pasaules atmiņas sarakstā.
PrieksMan liekas ka,prieks ir vis latviskākais vārds jo latviešiem ir jābūt priecīgiem
LaimaVislatviskākais vārds latviešu valodā, manuprāt, ir Laima. Laima ir vislatviskākais vārds, jo tā ir gan latviskā zīme, kas sargā no ļaunā, gan cilvēka vārds, kā arī ir saldumu veikals “Laima”, kas, manuprāt, ir kā simbols Latvijai.
SauleManuprāt, latviskākais latviešu vārds ir '' Saule". Saule ar latviešu tautu, ir bijusi jau nopašiem pirmsākumiem,tā ir visvairāk pieminētais objekts latviešu tautas dziesmās,teikās.Tā vienmēr bijusi tuva un svarīga lieta mūsu senčiem, tādēļ tas,manuprāt, ir latviskākais vārds.
DižozolsManuprāt, vislatviskākais vārds ir dižozols, jo latviešiem vienmēr ir bijis līdzās diženais ozols. Latvieši mēdz stādīt ozolus savā apkārtnē kā varenības un aizsardzības simbolu pret ļaunajiem gariem. Skaistākajās tautasdziesmās un sakāmvārdos ir pieminēts ozols, piemēram, "vīrs kā ozols" , kas raksturo spēku un izturību.
Bāleliņš (bāliņš)Izdzirdot šo vārdu, manuprāt, ikviens latviešu valodas pratējs spētu saprast šī vārda nozīmi, neskaitot faktu, ka tas ir latviešu valodas vecvārds."Bāleliņš" tiek izmantots tautasdziesmās, dziesmās, piemēram, Sit, Jānīti, vara bungas Sētas staba galiņā, Lai trīc visa tautu zeme, Lai dzird mani bāleliņi.
rācenisManuprāt, vislatviskākais vārds ir ''rācenis'', jo tas man asociējas ar senajiem latviešu zemes iedzīvotājiem, kas to izmantoja uzturā pirms kartupeļa parādīšanās. Es neesmu dzirdējis nevienā citā valodā tāpat skanošu vārdu ar tādu pašu nozīmi kā vārds ''rācenis''.
tikums/netikumsVārds ''tikums'', manuprāt, it vislatviskākais vārds, jo tas nav atvasināts no citiem vārdiem. Šim vārdam ir dziļa un plaša nozīme gan pozitīvi, gan negatīvi. Tas tiek lietots tautasdziesmās, piemēram, Nosaraugu tautu dēlu Augumā, tikumā; Ir augums, ir tikums, Nav laba padomiņa.
ErnestsManuprāt,vārds Ernests ir vislatviskākais,jo kad Latvijas vietā bija vēl Livonija vārds Ernests jau tad tika pieminēts. Jau senajos Latvijas vēstures rakstos tika minēts vārds Ernests
TautiešiTie esam mēs - latvieši
paldiesPaldies- Latvijā šo vārdu ir nepieciešams izplatīt. Teikt paldies ir svarīgi, un mēs varam būt ļoti lepni, par to, ka mums ir tik skaists vārds - Paldies!
JānisEs domāju, ka Jānis, jo viņa vārdā ir nosaukti svētki un mēs katru vasaru svinam tos svētkus, tāpēc es domāju, ka latviskākais vārds ir - Jānis
Latviešiem to ļoti patīk lietot.
JānisAsociējas ar vasaras svetkiem.
JānisJānis- tradicionāls latviešu vārds , stipru vīru vārds . Tautā iecienīts un ļoti sens vārds .
LīgaMan šis vārds liekas ļoti latvisks, tapēc, jo pēc šī vārda ir nosaukti svētki, un es nekur citur neesmu dzirdējusi šo vārdu.
JānisPēc manām domām visslatviskākais vārds ir "Jānis", jo vienmēr kur eju skan Jānis, un ar to saistās viss latviskais ko var iedomāties, svētki, paražas.
LatvijaJo tā sauc mūsu valsti un tas manuprāt ir vislatviskākais vārds.
PasauleJo pasaule ir visparejs vards un mes šeit dzīvojam.
ValodaKā teica viens vecais vīrietis, «Cieni savu valodu un tad tauta cienīs tevi»
EsEs
PasauleŠī pasaule doda man iespēju dzīvot Latvijā un dankovatj ar saviem draugiem
MājaPopulārākais vārds
strādātMans latviskākais vārds ir strādāt, jo šis ir unikāls vārds un nav līdzīgs citu valodu vardiem ar šo nozīmi. Strādāt - dzīvot. Arī tāpēc ir jāstrādā, lai dzīvotu.
BruņurupucisBruņurupucus ir...
DegvīnsTas ir latviešu vodka
brūžabrīnišķigi
PasauleŠī pasaule doda man iespēju dzīvot Latvijā un spēlēt “Among Us” ar Sofahai
AliņšBrūža aveņu.
Ozols)
JānisDaudz Jānīšu ir.
VissAr šo vārdu var gan sākt, gan pabeigt teikumu.
OzolsDaudz koku, un labiem latviešiem, kurus es zinu, uzvārds ir Ozols.
šņoresŠšš....
alusJo alus ir izeja uz visu.
NeatkarībaNeatkarība ir tas, kas padara mūsu valsti individuālu.
BrīvībaLatvijā mes varam justies brīvi, un mūsu brīvības piemineklis ir tā pierādījums.
JānisEs kā latviskāko vārdu izvēlējos vārdu Jānis, jo tā vārdā ir nosaukti vasaras saulgrieži, ko par Jāņiem sauc tikai Latvijā. Kā arī tas ir viens no populārākajiem vārdiem Latvijā.
ozolsMan tas šķiet vislatviskākais vārds, tāpēc ka tas ir attēlots latviešu simbolikā, kur vissvarīgākais ir Latvijas ģerbonis
LaukiLatvija ir ļoti raksturīga ar savu dabu, un tieši laukos ir tāda brīvības, svaiguma, siltuma, dzimtas mājas, mājīguma un ģimenes izjūta. Lauki man vairāk asociējas ar vietu, kur var atbraukt atpūsties, kur esmu gaidīta un varu labi pavadīt savu laiku.
PipirkšķītisPatīk šis vārds, apzīmē ko mazu. Patīk kā izrunā viņu, ļoti skanīgs
MežsVieta'kur mūsu tauta ir radusies'augusi un grūtos laikos dzīvojusi.Vārds"mežs" ir liela daļa gan no tautas 'gan no valsts simbolikas.
NepadošanāsOtrajā pasaules karā, pat tad kad izredzes bija mazas latvieši nepadevās un cīnījās par Latviju.
TautasdziesmaLatviešu vārds
MārīteVārds, kas man asociējas ar bizbizmārīti. Ļoti mīļš, sievišķīgs, manuprāt, latvisks vārds.
LatvijaŠis ir latviskākais vārds, jo apzīmē latviešu tautu, valsti un tās teritoriju, vēsturi, kultūru.
KlaušasVārds ar vēsturiski nozīmi latviešu vēsturē.
LīgaViens no populārākajiem vārdiem Latvijā.
BizbizmariteVienigais kukainis kas asociejas ar Latviju
SpeķisPirmais latviešu vārds, kas ienāca prātā.
rupjmaizeRupjmaize - tradicionāls latviešu ēdiens, tās smarža un garša ir viens no Latvijas identitātes kodiem.
tautastērpsLatvijas nacionālais tērps ir mūsu vēsturē jau ļoti daudz gadus, katram novadam ir savs tautastērps, var teikt, ka gandrīz katram Latvijas iedzīvotājam ir savs tautastērps. Tas ir unikāls ar savu izskatu.
TēvzemeJo es esmu šeit dzimusi, es šeit dzīvoju, tā ir mana tēvzeme.
LāčplēsisAtgādina man par Latvijas skaisto mitoloģiju un vēsturi.
Laimeiecienītāko konfekšu garša, kas jebkurā dzīves brīdī sniedz tikai laimi un prieku. Šo konfekšu un šo šokolādes nosaukumu asociē ar dzimtās pilsētas siltumu un mūsu valsts skaistumu.
LatvijaNav pamatojuma
ĢimeneJo mans latviskums nāk no ģimenes un ģimenei arī to nododu tālāk
LatvieteEs esmu latviete. Ļoti lepojos ar savām saknēm, savu tautu un savu valsti. 🇱🇻🌳❤
GružkasteKad pārcēlos no Jelgavas uz Liepāju šis vārds šķita pavisam jocīgs, pat mazliet smieklīgs, taču tagad, ja padomā. Kas ir MISKASTE? Loģiski pareizāk un latviskāk ir gružkaste. (viss skaidri saprotams - gružu kaste)
skursteņslauķisŠis vārds asociējas ar bērnības pasakām, pie tam tā ir profesija, un latvieši vienmēr ir bijuši zināmi kā strādīga tauta.
VācelīteVācelīte ir neliela cilindriskas formas tvertne ar vāku dažādu priekšmetu uzglabāšanai, kā tas norādīts enciklopēdiskās vārdnīcas skaidrojumā, taču es šim vārdam piešķiru dziļāku nozīmi. Ikviens no mums ir kā vācelīte, kas dzīves laikā uzkrāj pieredzi, zināšanas, emocijas. Vācelīte ir kā mūsu būtība, kas uzkrāj gan labo, gan slikto, ņemot to līdzi tālākajam ceļam. Taču, kad tā ir pilna, mēs atbrīvojamies no sliktā, lai būtu vairāk vietas labajam, ko varu sasaistīt ar cilvēku vēlmi pilnveidoties un attīstīt sevi. Šis vārds mūsdienās netiek lietots bieži, tieši tāpēc tas ir tik īpašs. Pati to esmu iemācījusies no latviešu tautasdziesmām, ko man lasīja vecmāmiņa, kad biju vēl mazs bērns, un, iespējams, nevēloties pazaudēt mīļās bērnības atmiņas, tas ir kļuvis par pamatu - vācelīti, kurā uzkrāt arī citus patīkamos mirkļus un justās emocijas.
LāčplēsisDomāju, ka ikkatrs latvietis zina šo vārdu un pa lielam, nevienas citas tautas piederoša persona neatpazītu šo vārdu, ja to dzirdētu.
DabaLatvija ir bagāta ar dabu
TautaTautai ir liela nozīme Latvijas vēsturē
OzolsPirmais, kas nāk prātā ir koks. Koks, kuram ir, manuprāt, Latviskākais nosaukums. Ozolu ir daudz, no tiem veido vainagus Jānos un Līgo svētkos.
SaulgriežiManuprāt šis vārds ir latvisks jo citās valodās tas ir pavisam savādāks, kā arī ne visās valodās ir šī vārda tulkojums.
ĀdereNeatkārtojams latviešu unikālas pasaulesainas elements.
SkābputraAr šo vārdu man saistās bērnības atmiņas pie vecvecākiem Rindā Ventspils pusē.
MīlestībaVisu mūžu mēs kaut ko vai kādu mīlam
OzolsLatviešu tautasdziesmās bieži izmanto vārdu ozols, kā stingruma, cēluma, tēvzemes simbolu.
OzolsLatviešu tautasdziesmās bieži izmanto vārdu ozols, kā stingruma, cēluma, tēvzemes simbolu.
RupjmaizeTas ir latviskākais,jo tas ir viens no Latvijas senākajiem ëdieniem ko gatavoja paši
ŪdensVārds nav aizgūts no citas valodas, vārdam ir senās formas un izloksnes, taču tā sakne nav mainījusies.
DainaJo tikai Latvijā ir īpašas dainas.
OzolsLatviešu koks, kas daudz minēts latviešu literatūrā. Tajā mājo spēks un varenība, tā pat kā īstā latvietī.
JānisTas man saistās ar jāņu un līgo svētkiem, kas tradicionāli latviešiem. Latvijā arī daudziem cilvēkiem tiek dots vārds Jānis
spēksjo tas ir mans viedoklis un tikai šīs vārds associejās ar latviešu valodu.
AinavaJo Latvija ir ļoti skaista un zaļa valsts, mums ir ļoti daudz skaistu ainavu
LaimaĻoti unikāls vārds, es nedzirdēju līdzīgu vārdu citās eiropiešu valodās, ir ļoti dziļš latviešu kultūrā un mitoloģijā
VaravīksneNevienā valodā nav sastopams līdzīga vārda, pat lietuviski izskaņas ir savādākas.
tautaManuprāt, tauta ir vislatviskākais vārds, jo Latviju var taču raksturot ar šo vārdu. Latvijai ir ļoti interesantas tradīcijas, ļoti patstāvīga kultūra ar visdažādākajiem simboliem, apģērbiem, ēdieniem un leģendām.Cilvēki, kuri mekle interesantus faktus par dažādām tautām, bez jebkādām problēmām var atrast, kaut ko jaunu par Latvijas tautu.
PiparkūkasMans latviskākais vard ir piparkūkas, jo šis Latvijas gardumiņš asociējas man ar kādu Ziemassvētku vakaru kopā ar ģimeni, tāpēc šis vārds rada man siltu sajūtu un atgādina par manu dzimteni, par Latviju.
ābeleLatviešu valodā tam ir viennozīmīga un nepārprotama nozīme, vārda sakne nav saistīta ar vārdu ābols kā tas ir citās valodās.
NamejsTāpēc ka, Nameja gredzens man asociējas ar Latviju un latviešu vīriešiem, cīnītājiem.
Jūlija PūcīteDaži eiropieši uzskata, ka mans ķīniešu uzvārds un vārds kopā ir līdzīgs eiropiešu vārdam Jūlija. Tāpēc es dabūju šo vārdu. Un par manu latviskāko uzvārdu, iemesls ir ļoti vienkāršs, jo man ļoti, ļoti patīk pūce. :)
TēvzemeManuprāt, vislatviskākais vārds ir tēvzeme, jo nevienai, man zināmajai, valodai nav tiešs tulkojums no šī vārda. Proti, krievu valodā, vārdam tēvzeme vistuvākais tulkojums ir "родина", ko, atpakaļ tulkojot uz latviešu valodu, nozīmē dzimtene. Taču ar angļu valodu ir nedaudz citādāk. Viens tulkojums vārdam tēvzeme ir "homeland"jeb arī dzimtene, taču vēlviens ir "motherland" tātad māteszeme, nevis tēvzeme, kā latviešiem.
SirdslietaĻoti unikāls un savdabīgi interesants vārds, kas atspoguļo dziļu tematu vienā vārdā. Citās valodās neesmu dzirdējusi tik bieži izmantojamu vārdu, kuram ir 2 saknes, bet 1 nozīme.
PelavasJo nevienā citā valodā nav šādam vārdam līdzīgs vārds
NeatlaidībaManuprāt, neatlaidība ļoti precīzi un īsi raksturo mūsu tēvzemi. Neatlaidība ir ļoti svarīga un ļoti spēcīga īpašība, kas palīdz uzvarēt vai sasniegt konkrētus tuvus mērķus, neatkarīgi no jebkādiem šķēršļiem un neveiksmēm.
MaizīteManuprāt, lai latviskāka vārda par maizīti. Agrāk skolā mani apsmēja, mana uzvārda dēļ, bet šobrīd es ar lepnumu visiem saku savu uzvārdu , jo tas simbolizē vietu, no kurienes esmu nākusi.
zinātneJo bez zinātnes, mēs nevarētu analizēt savu kultūru un arī nevarētu to attīstīt.
LatvijaLai arī cik ierasta un ,, iebradāta '' šī atbilde būtu, priekš manis vislatviskākais vārds ir ,,Latvija'', un ne tāpēc ka latviešu valoda ir šīs, valsts, Latvijas ,valoda, bet savas skanības dēļ. Manuprāt, šis vārds ir ļoti plūstošs un skaists, bet tajā pašā laikā pilns sparīguma un spēka, kas arī padara šo vārdu unikālu. Ārpus robežām vārds ,, Latvija '' apzīmē konkrētu valsti, teritoriju, taču savu šarmu iegūst, izplūstot tikai no latvieša mutes, jo, piedzimstot ar šo vārdu ,, zem ādas '', no latvieša ,, Latvija '' ,, skan savādāk''.
LīgoJo tā kā mēs svinam šos svētkus, nesvin neviens. Tas attēlo mūsu tradīcijas un stipru tautu.
LatvijaBez vārda “Latvija” nebūtu vārds “latviskākais”, tāpēc tas ir kā pamats visam un ietver visus pārējos latviskos vārdus.
DzintarsLatviju nevar iedomāties bez dzintara
JānisVārdam pašam ir ļoti latviešu skanējums līdz ar to. Man nav daudz latviešu draugu, un, kad vien es ar viņiem karājos, es vienmēr dzirdu vārdu - Jānis. Kad esat dzirdējis vārdu, jūs jau pieņemat, ka šis cilvēks ir latvietis.
BuļbaVārds ir cēlies no latgales puses, un man viss latviskākie vārdi saistās ar tieši saknēm no latgales.
SauleSaule latviešu folklorā bieži tiek pielīdzināta mātei
MildaMilda tur trīs zvaigznes,kas veltītas Latvijas reģioliem-Kurzemei,Vidzemei,Latgalei.
LīgoNaucionāliie svētki , kuri ir tikai Latvijā . Šitie svētki vienmēr asociējas ar Latvija :)
SarkanbaltsarkanaisLatvijas karoga krāsas
griķinekur citur neesmu ne viņus redzējusi, ne dzirdējusi par tādiem.
ĶimenesLatvieši taisa daudz dažādus sierus, arī ar ķimenēm, nekur nav dzirdēts ārzemēs tāds siers un tādas sēklas, arī ārzemnieki Latvijā prasa kas tas ir un neviens nezin kā ķimenes ir citās valodās.
SaktaManuprāt,vislatviskākais vārds ir “sakta”,jo tas ir latviešu simbols apģērbā.Sakta simbolizē tautas vienību.
ĢimeneĢimene ir galvenā lieta dzīvē un arī visa Latviešu tauta ir liela ģimene!
Jūrmalas pludmaleManuprāt, tik brīnišķīga pludmale, mīkstas smilšu kāpas un blīvs priežu mežs ir sastopāms tikai Latvijā. Šī patīkamā asociācija manā sirdī paliks uz visu mūžu, tieši tāpēc es izvelējos šo vārdu.
AtkalaBrīnišķīgs vārds dabas parādības raksturošanai. Trausls un skaists.
DzimteneTāpēc, ka ta ir vieta, kur mēs iesākam savu dzīves gaitu.
BāleliņšTāpēc, ka sens.
VillaineMan šķiet, ka šis vārds lieliski parāda latvieša tēlaino vārdradi. “Gabals no villas, kas Tevi apņem, silda”ne vienkārši lakats vai sega/seģene. Turklāt šis vārds līdz ar apģērba gabalu bijis kopā ar mums vairākus gadsimtus, kuros esam kļuvuši par latviešiem.
Saplāksnis,RiģipsisLatviskums būvmateriālu nosaukumos: 1)Finieris un 2)Rīgas ģipsis - bieza kartona plāksnes ar ģipsi pa vidu; izgudrots Latvijā.
liepavārds, kas saitstās ar latvju zīmēm, vārds kurš saistās ar dziesmu svētkiem un mūsu daiļajiem tautastērpiem
ĶekatasIešana ķekatās ir gadiem piekopta latviešu tradīcija, tādēļ man šis vārds saistījās ar kaut ko ļoti senu, līdz ar to ļoti latvisku.
dabaMan vārds “daba” asociējas ar Latviju, jo mums ir visskaistākā un zaļā daba.
ReportierisCilvēks, kur darbojas dažādās jomās.
BizbizmārīteNo vienas puses parasts kukainis, bet asociejas ar Latviju.
PiparkūkasTie ir tradicionāli cepumi, kuri man ļoti garšo un ir saistīti ar mīļākiem svētkiem no pašas bērnības - Ziemassvētkiem. Man patīk ziema, un pirmā asociācija ar to Latvijā ir šie gardumi, jo tie ir visur, katrā veikalā, un īpaši ziemas laikā.
labenieksJānis Belēvičs
LaimaSaistīts ar Latvijas šokolādes fabriku Laima .
Zintnieks,vaidelotisMūsu īstie priesteri
DuksisLatvju sētas sargs
ģimeneTāpēc ka ģimene tas ir rādītājs īsta mīlestība un mīlestība tas ir lieta , kura ir vajadzīga visiem cilvēkiem , lai būtu laimīgs.
ĢimeneĢimene tie ir cilvēki tev apkārt, kuri nekad tevi nepametīs grūtā brīdī, vienmēr būs blakus. Kopības un piederības sajūta. Liels atbalsts, plecs, kuram vari uzticēties un paļauties.
PastalasAsociējas ar Dziesmu un Deju svētkiem un ,manuprāt, tie ir vislatviskākie svētki , kuros var apskatīt tautastērpus un pastalas ir ļoti svarīga tautastērpa sastāvdaļa. Dejotājiem pastalas vienmēr atsauc atmiņā daudz jaukas atmiņas un pastalu siešana arī ir īpašs process.
ŠķūnisEs domaju ka šaja varda skana ir loti latviska un tomer domaju tas man ir visslatviskais vards, taja varda ir konsonanti un vokali, kurši ir loti tipiski latviešu valodai. Un protams tas nav krievu/vacu/somu-ugru vards
TautasdejaTautasdejas ir ļoti sena latviešu vērtība, kas savu nozīmīgumu nav zaudējusi arī mūsdienās.
LīgoLīgo svētkos ir īpaša atmosfēra, cilvēki ar ozolu vainadiem un tautas kostīmos, latviešu tautas mūzika un naktī lecieni pāri ugunskuram.
BrīvībaMans latviskākais vārds ir “brīvība”. Šī vārds saistās ar Latviju, manu dzimteni. Bez brīvības mūsu valsts nevarēja vienkārši pastāvēt. Latvijas vēsturē “brīvība” nozīmē ļoti daudz. Sen Latvija nebija brīva, piederēja citām valstīm. Mums nebija ne savas valodas, ne savas kultūras. Tikai 19. gadsimtā paradījās tāda cilvēku kopa kā jaunlatvieši. Šī kopa sāka attīstīt un izvirzīt Latvijas kultūru. Un tikai pēc daudziem gadiem Latvija ieguva savu brīvību. Pateicoties mūsu priekštečiem tagad mūsu valstī ir valoda, kultūra un galvenākais-brīvība. Tāpēc, manuprāt, latviskākais un svarīgākais vārds ir vārds “brīvība”.
JāņunaktsMaģiska nakts, kurā spēcīgi var sajust latvisko būtību ar dziesmām, dejām, jāņuguni, saullēktu, peldi rīta rasā un citām šīs nakts tradīcijām.
CeļšCeļi, ceļi un vēl reiz ceļi
KlimpasŠis vārds man saistās ar mīļām un siltām bērnības atmiņām.
RasaDaba.
RupjmaizeĪsti nav pamatojuma, vienkārši šis vārds saistas ar Latviju, Latvijas ēdienu.
CerībaCerība kā zāles pret sliktākajām slimībām
OzolsMans latviskākais vārds ir ozols. Ozols ir Latvijas nacionālais koks, kas simbolizē vīriešus. Šis koks ir liels, plats, stiprs kā mūsu vīriešu spēks. Latvijā no ozola taisa mēbeles, bet no ozola lapām gatavo dažādus aksesuārus, piemēram, vainagu Līgo svētkos.
BaravikaMans latviskākais vārds ir baravika, jo šo vārdu zina ikkatrs latvietis, tas ir kā mērķis tiekties uz gaišo tumšajā rudens rītā. Manuprāt, dzirdot vārdu baravika, var ātri atpazīt, ka to pateicis latvietis, jo ne katrā tautā pastāv tie, kas agrā, sārmainā rudens rītā lec no gultas atrāk laukā nekā saule debesīs aust, un steidzas uz mežu ar nazīti rokās purvus bradād, kāmēr vēl baravika uz vietas tup. It īpaši svēts šis vārds ir manai mammai, kura ir īsts baraviku patriots. Manuprāt, mums, latviešiem, ir paveicies, ka māte daba mūs ir apveltījusi ar mežiem, kas dod mums ne tikai mieru un enerģiju, bet arī baravikas, kā vēl vienu iemeslu, lai uzsmaidīt.:)
JānisEs visbiežāk sastopu šo vārdu kaut kādos tekstos vai stastījumos, gandrīz visur puiša vārds ir Jānis. Manuprāt, šis vārds ir vispopulārakais vārds visā Latvijā.
Maksimsv
BrīvībaManuprāt, vislatviskākais vārds ir “brīvība”. Tas ir ļoti patriotiskais vārds. Visā savā vēsturē Latvija cīnījās par brīvību. Vairākās vēstures posmos Latvija nebija brīva, tā bija Polijas-Lietuvas, Zviedrijas, Krievijas impērijas, PSRS sastāvā. Latviešu tautas atmoda sakās tikai 19. gs. otrajā pusē, kad paradījās jaunlatvieši, kuri izvirzīja un attīstīja domu par vienotu latviešu tautu un zemi. Arī Latvijas vēstures posms no 1918. gada līdz 1920. gadam ir dēvēts par “Latvijas brīvības cīņām”. Latvija ieguva brīvību tikai pirms simtiem gadiem un tas aizņēma daudz pūļu un gadu Latvijas tautai, tāpēc es domāju, ka “brīvība” ir svarīgais latviešu vārds.
MākslaŠīs vārds asociējas man ar Latviju, jo Latvijā ir mākslas muzejs un ir daudz populāru mākslinieku, kuri rakstīja, zīmēja savus šedevrus Latvijā. Vārdā māksla ir saiklis māksl. Šīs saiklis ir piemērots dažādos vārdos, bet mans vismīļākais vārds ar šo saikli ir māksliniecisks. Manuprāt, šīs vārds brīnišķīgi atspoguļo Latvijas noskaņojumu un arhitektūru. Latvijā ir daudz māksliniecisku darbu, kurus var apskatīt jebkurā valsts galā. Varu pateikt, ka mākslai un Latvijai ir kopīgas pazīmes, piemēram, ka abi nepārtraukti attīstās, mainās un katru dienu iet tikai iz priekšu.
ecēšasSaistīts ar zemkopību un Latvijas, latviešu vēsturi.
ČībasSkan dīvaini, tomēr tīri latviski
rupjmaizešī maize tik izplatīta ir tikai latviešiem
KartupeļiKartupeļi ir latviešu otrā maize. Kartupeļus latvietis ceļ galdā kā ikdienā, tā svētkos - gan ceptus, gan vārītus, gan mīcītus.
PumpermiķelisSaldums, kas vairākiem vecākiem asociējas ar bērnību, bet vecvecākiem ar jaunību Latvijā. Tāda nosaukuma šīm saldumam nav citās tautās un valodās.
PiparkūkasĻoti mīlu Ziemassvētku laiku, kad tirdziņos varēšu nopirkt smaržīgas piparkūkas. Lepojos, ka piparkūkas ir tikai Latvijā
ŠprotasJo tas ir man priekš acīm katru reiz, kad es atveru ledusskapi
DzimteneNav latviskāko vārdu nekā dzimtene!
rupjmaizeNe tikai vārds, bet arī pats produkts ir latviešu tautai raksturīgs. Šis saliktenis izsaka šī produkta būtību.
TēvzemeIzvēlējos, šo vārdu, jo Latvijā ir mana dzimtene un tēvzeme ir vārds, kurš ir lietosts tikai Latvijā
LīgoJo tas ir tautas svētki kas saistīts ar diviem latviešu vārdiem
dzimteneŠis vārds tieši asociējas ar Latviju. Latvija ir mana dzimtene, kur es esmu izaugusi.
OzolsJo tas ir viens no galvenajiem Latvijas simvoliem)
Valodajo bez valoda nebūtu neviena latviešu vārda
DzejolisAsociācijas zr Jauno strāvu, ar Rainim, Aspāziju
LatvijaAr šo vārdu man asociējas tikai Latvijā
LaimaJo tas asociējas ar Latvijas šokolādi un pulksteņiem "Laima"
VIJAMans vārds - MAIJA, ir ļoti populārs ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē! Manuprāt, vislatviskākais vārds ir manas vecmāmiņas vārds VIJA, jo pat Valsts nosaukumā viņš ir rakstīts. Manai vecmāmiņai ļoti patīk viņas vārds, kad kāds viņai jautā: "Kā tevi sauc?", vecmāmiņa lepni atbild: " Manu vārdu viegli atcerēties! Ja no Latvijas atņem "LATu", tad paliek "VIJA". Latvijā kādreiz dzīvoja ļoti populāra aktrise Vija Artmane, viņai par godu manu vecmāmiņu arī nosauca par Viju.
DaugavaLatvija bez Daugavas nebūtu Latvija
OzolsJo ozols simbolizē spēku,un mums,latviešiem jābūt spēcīgiem,lai varētu pārstāvēt savu valsti.
SauleSaule ir salīdzināta ar Latviju kopš seniem laikiem, tā ir skaista, spoža daudzpūsīga kā Latvija. Latvijas bērni ir kā mazi saules stariņi un pieaugušie saules vidus.
druvaManu dēlu nosaucu par Druvi, tāpēc šī vārda sugasvārda versija man patīk.
LiepaJo visromantiskākā latviešu tautasdziesma ir: "Kur Tu skriesi, vanadziņi..." un tajā ir vārda "aiziet mani liepu zari, pa Daugavu līgodami"..
OzolsEs izvēlējos ozolu jo tas simbolizē spēku, ilgu mūžu.
Latvijas dzimšanas dienaDimšanas diena Latvijai un gan galvas pilsētai
AndaTāpēc, ka tas ir mans vārds un tāpēc, ka Latvijā pirmais šo kā personvārdu sāka lietot Rainis lugā "Pūt vējiņi". Man šķiet, ka latvietis dziļākajā būtībā tiecas uz vienkāršību šā vārda labākajā nozīmē. Tāpat arī vārds "Anda" ir saīsinājums no "Anmanda" - vienkāršs, bet skanīgs. Daudzās citās valodās vārds "anda" ir sugasvārds - darbības vārds, reti kur to lieto kā personvārdu. Redzams arī, ka mēs katrs varam veidot savu valodu un darināt jaunus vārdus - valoda mainās līdz ar laiku, bet svarīgākais paliek noturīgs. Paldies Rainim!
bāleliņšvārds saistās ar Latvijas folkloru un vēsturi.
Tautastērps.Manuprāt tautastērps ir latviskākais vārds. Latviešu tautastērpi ir dažādiem novadiem raksturīgi nacionālie apģērbi. Katrs no tiem ir atšķirīgs. Daudzus tautas tērpus var redzēt reizi piecos gados Vispārējos latviešu Dziesmu un Deju svētkos.
BrīvībaLatvijā ir Brīvības piemineklis, las simbolizē brīvību mūsu valstī.
LatvijaLatvijā ietilpst īpaši vārdi,tradīcijas, ēdieni,kas ir tikai Latvijā .
MiķeļdienaTradicionāli latviešu svētki.
LudzaLatvijas vecākā pilsēta.
RupjmaizeManuprāt rupjmaize ir Latviskākais vārds jo citām valstīm nav tādas.
RīgaTā ir Latvijas galvaspilsēta.
RīgaTā ir Latvijas galvaspilsēta.
SauleSaule-siltuma devēja.Sirdsgudri,pozitīvi cilvēki atgādina man saulītes un prātā nāk Raiņa rindas:"Sasmēlies es esmu saules nu man pietiks visam mūžam."
Meži.Mēs Latvija esam slaveni dēļ mūsu mežiem.Tad tas varētu būt latviskākais vārds ,,mūsu zaļie meži.''
LatviešiMan škiet kad Latvija ir nevis tā zeme kurā dzīvojam, bet laudis ar kuriem dzivojam.
RupjmaizeJa aizbrauktu uz citu valstu un parādītu rupjmaizi cilvēki brīnītos.
DIŽENSMēs esam (cenšamies) būt labi, pat izcili un vareni tajā, ko darām!
KapusvētkiIetver visu latvisko mentalitāti, kultūru, tradīcijas, attieksmi pret dzīvi, vēsturi...
bzdingsSkanīgs latviešu valodas vārds, kurā ir tikai viens patskanis.
bāleliņšpārliecinošs grupas balsojums- visi braši bāleliņi
dārzsbez dārza vai kaut maza dārziņa latvietis nav īsts latvietis
labsAr labu viss sākas- diena ar "labrīt", labums- ar labu darbu, labestība- ar labu attieksmi. Esam labieši.
rupjmaizeCitur pasaulē tādas nav...
LatvijaTas ietver sevī visu, kas ir latvisks - valodu, vietu, vēsturi, tradīcijas, tautu, valsti.
DiegabiksisBija tāda populāra grāmata par Diegabiksi. Bieži tā nosauc tievus cilvēkus.
muižniekspārliecinošs grupas balsojums- lielisks klases biedrs ar uzvārdu "Muižnieks"
lauksaimniecībaLatvijas iedzīvotāji ir ļoti čakli un strādīgi. Latviešiem ir sava saimniecība par kuru tie rūpējas.
LatsĻoti rets vārds
TēvzemeMana Latvija!!
DzimtēneKāpēc nē?!
paga!to saka visur un pat nelatviski
KlēpisSkan ļoti latviski
AnitaTas izklausās tik latviski
MargaritaMan ir paziņa no Latvijas, kuru sauc Margarita.
𝓼𝓪𝓾𝓵𝓮loti smuks vards raksturo latviju🤪🧎🏻‍♀️🏌🏼👺🧁🤲🏻😻💗👍🏻
pīrāgspīrāgs ir loti garšīgs😃👍🏻
BekaŠo vārdu zina katrs latvietis, tas ir iemiesojies visu sirdīs. Vasarā un rudenī šo vārdu var dzirdēt bieži, bet pavasarī un ziemā par to var pasapņot.
BluķisManuprāt, vienkārši labs, latvisks vārds.
MiķelisMan ļoti patīk šis vārds. Šķiet ļoti latvisks.
VaiTam ir daudz nozīmju. Izmantojot pareizo balss tembru var mainīt nozīmi.
DaugavaLatvijas lielākā upe, un saule, pērkons, Daugava.. Kur arī tiek runāts par Daugavu
dritvaikociņlatviešu lamuvārds
TradīcijaTradīcija ir paraža , kas izveidojas tieši mums uzsākot kādu ieradumu vai darbību. Tas ir mantojums, ko pārņem katra paaudze. Tradīcijas iemiesojas katrā no mums un tās vienmēr būs svarīgas.
tumsapec tumsas nak gaisma
ŽigulsTas tak lido pa gais taka lielais, vis grāvj tāv ja tu a žigul lido
tautasdziesmaJo tautasdziesmās ir apdziedāta Latvijas vēsture, tās simbolizē tautu, tās vērtības.
PretpulksteņrādītājvirziensSkan ļoti latviski.
LatvijaTā ir mūsu valsts kurā dzīvojam, kurā varam justies brīvi, valsts kuru cienam un mīlam.
ĶēķisParasti ome tā saka
DarbsLatvieši vienmēr ir smagi strādājuši, un pārtikuši no sava darba augļiem.
TēvzemeJo šis vārds Latvijas vēsturē ir sen zināms un nozīmē daudz.
LatsNaudas vienība, ko atcerēsies vēl ilgi.
JānisManuprāt vislatviskākais vārds.
LatvieteJo tas parāda mūsu patriotismu un piederību Latvijai
DziesmaCaur dziesmu Latvijas tauta ir daudz panākuši. Pirmie dziesmu svētki. Latvieši apdzied savu zemi un savu brīvību, vēsturi. Dziesma ir nozīmīga Latvijas vēsturē.
TautaVārds tauta lietots ļoti ilgi un tas, manuprāt, vieno visus latviešus.
LaukakmensVārds saistās ar Latviju, tās dabu un darbu.
BrīvībaJo Latvija ilgi cīnījās par tās iegūšanu.
DziesmusvētkiIkgadējs pasākums ,kurš visa tauta saiet kopā dziedot ,dejojot !
Dziesmu un deju svētkiVarens, plašs un visiem latviešiem tīkams pasākums.
DzimteneMana vieta šejā lielajā pasaulē.
MežiAtgādina man par Latvijas dabu, skaistajām takām, svaigo gaisu, putniem kas ir izveidojuši savas ligzdas kuku zaros un visiem skaistajiem brīžiem kas pavadīti Latvijā.
JānisPopulārs latviešu vārds, Jāņu diena nosaukta pēc tā.
Klusumsskaists, mierīgs, vienkāršs
SajūtasNav pamatojuma.
Tautu dēlsĪsts latviešu jaunietis. Klausās Raimonda Paula dziesmu popūriju. Jāņos lec pāri ugunskuram un aicina dejot meitenes.
SavičsDzimtene, mana vieta šejā lielajā pasaulē.
rudzupuķeSkaists vārds, puķe. Vārds asociējās ar vasaras saulgriežiem- Jāņiem(latviešu svētkiem).
vadziCitāts no Daces Zvirbules grāmatas "Kuldīgas slimnīcas stāsti" (2015): "Vadzi, Īris, es dzirdēju, ka tu gribētu pie mums piestrādāt" (393.lpp.). "Vadzi" - izsauksmes vārds, varētu būt kā saīsinājums no "vai dzirdi", taču šajā konkrētajā citātā šādā formā tas neiederas. Jā, mans latviskais vārds šoreiz būs "vadzi".
VitautsVīrišķīgs latvieša vārds
SaulrietsSkanīgs, skaists
MiglaMigla tu esi viens. Tev apkārt ir mākonis ar svaigu gaisu un brīvības sajūtu.
BrīvībaJo sajusties brīvam ir īsta prasme kuru apgūt vajadzētu ikvienam
EmpātijaVārds raksturo līdzjūtību un liekas ļoti skaists. Ļoti skanīgs un nozīmīgs!
Grāmatazināšanas papirā
TradīcijasLatvješiem ir daudz tradīcijas un īpašības, tas arī pamato mana vārda izvēli
dzintarsLatvijas nacionāls akmens
KumelītesMan Latvija asociējas ar dabu, ar skaistiem, krāsainiem ziediem, un visbiežāk, staigot latviešu pļavās, es atradu mīļās kumelītes.
KoksJo mūsu valstī ir ļoti daudz fantastiskus mežus!
ŠņoresDiezgan dīvains vārds
VārdnīcaVārdnīca ir mans latviskākais vārds, jo tur, iekšā ir sakne ‘vārd’ un divas garumzīmes, kuri ir ļoti raksturīgi latviešu valodai.
PilsētaKaut kas tuvs dvēselei.
DabaTāpēc ka ar Latviju man ir asociācijas par dabu, jo mūsu valsts ir bagātināts ar skaistu dabu.
Šaursliežu dzelzceļšĻoti grūti izrunams
gaitasGanu gaitas.....skan skaisti
DainasJo tās nav nevienai citai valstij.
himnaValsts simbols.
LatvijaJo mēs dzīvojam latvijā.
valodaSkaists, skanīgs, nozīmīgs.
MājasVisas dzīves pamatu pamats. Mājas - tās ir ģimene, atbalsts...Vēlāk, aizklīstot pasaulē, tā ir smeldze pēc tā kas silts, stabils, savējais. Mājas ir piederības sajūta, kas cilvēkam pieaugot, paplašinās nozīmē - dzimtais novads, Latvija.
MartaMan patīk savs vārds
GrāmataViss, kas saistīts ar latviešu valodu, man asocējas ar grāmatu. Jau no pašiem pirmajiem dzīves mēnešiem grāmata ir bijusi ar mani.
JaukiTāpēc, kad es runāju latviski, es vienmēr domāju par kaut ko ļoti labu. Man ļoti patīk runāt latviešu valodā.
SveceTā bija pirmā lieta ko es redzēju kad sapratu darbu.
LatvijaJo manuprat latvija ir latviskākais vārds
JumisMan šis vārds asocējas ar viss latviskāko vārdu, jo tas liekas īpaš un ir pašu latviešu izdomats simbols/ zīme.
Jānisman tā šķiet jo ir pat svēki kuri ir nosaukti pēc šī vārda un zinu radus kuriem ir vārds Jānis.
GrāmataMan liekas ka grāmata ir latviskākais vārds, jo skolā mācību priekšmetā latviešu valoda ir jālasa grāmatas.
līgoīsākā nakts un vardadiena.
JānisIr ļoti populāri svētki Jāņi.
OzolsOzoli ir lieta kas man ienāks prātā uzreiz kad būs pieminēta Latvija.
ValodaJo latviešu valoda ir ļoti svarīga latviešiem.
dubļiDubļi tāpēc, ka Latvieši ir cīnijušies par savu brīvību krituši dubļos un cēlušies.
MājasNekur nav tik labi kā mājās
DzimteneJo es esmu latvietis
JānisEs izvelejos Jānis jo man liekas ka visi zin to vārdu.
PūkainsTas ir kaut kas silts, mīļš, mājīgs un sargājošs - kā Latvija
skārtelisTas nozīmē dvielis. Es nedomāju ka kāda citā valstī/tautā varētu būt vārds skārtelis.
Dabajo Latvijā ir daudz mežu un skaistas pļavas,purvu, upes, ezeri.
ZemeIr četri vārda zeme izpratnes veidi: zeme kā augsnē, kā pasaules daļā, kur dzīvo latvieši (arī kā valsts), zeme kā īpašums, kas latvietim - zemniekam nozīmēja ārkārtīgi daudz, un, protams, zeme ir mūsu visu planēta.
dzimtenejo: "Tā zeme ir dzimtene mana, Te izaugt un dzīvot man ļauts. Ik puķe tās vārdu man zvana, Šo zemi par Latviju sauc...." Anna Sakse
LatvijaDomāju, ka šim vārdam pamatojumu nevajag....
DzintarsPersonvārds, kuru piedzimstot dod tikai latviešu puikām.
LaimaLaima ir laimes un ilgmūžības devēja
ķerains
LīgoDiena, kad ir brivdiena
AntiņšTo ir ļoti interesanti rakstīt citās valodās, jo tajā ir vairākas izskaņas, kas piemīt tikai latviešu valodai (i, š)
LatvijaJo man ir tādas asociācijas
MežsLatvijā ir ļoti bagāta ar mēžiem.
LabritОчень часто используется)
mīlestībaSkaists un izjusts vārds skanējums
LāčplēsisVārds Lāčplēsis man asociējas ar spēku un vienotību starp tautu.
JāņiJo tie ir latviešu svētki. Un tos ir jāsvin
DzirnavasAsociējas ar latviešu pļavām
latvietis,,latvietis" tādēl, ka pats latvietis, ir latviskākais, kas Latvijai var būt, un tikai viņš var to padarīt latviskāku.
OzolsKad iedomajos par latviju, Šis ir pirmais vards kas ienak galva.
SpraugaKlasesbiedrene pateica
DzintarsŠķiet latvisks
RudzupuķeEs īsti nezinu, vienkārši šķiet
MiervaldisPārliecinošs klases balsojums. Viens no klases puišiem tiek dēvēts par Miervaldi, un visi uzskata, ka tas ir gana latvisks vārds
PļavaŠis vārds ir pilns latviskas smaržas, vasaras un saulgriežu maģijas
dzimteneŠīs ir mans latviskākais vārds, jo Latvija ir mana dzimtene, ar kuru es lepojos un kuru mīlu.
ViedokļisCitās valodās neesmu dzirdējusi kaut ko līdzīgu, kā arī pati vārda nozīme ir svarīga katra cilvēka dzīvē, lai gūtu sasniegumus
MīlestībaSkaista un glīta vārda
LaiksTā dēļ, ka latviešu valoda nav mana dzimtā, vārdu 'vasara' es varētu nosaukt par pirmo asociāciju.
LāčplēsisTas ir latviskākais vārds, kuru nozīmi var droši paskaidrot tikai latvieši!
TēlsJo tas ir visur.
mīlestībaneviens cilvēks nevar dzīvot bez mīlestībai
KartupeļiGaršīgākie kartupeļi ir Latvijā, it īpaši Latgalē pie manas vecmāmiņas
TautaLatvieši ir vienota tauta
LāčplēsisTāpēc ka tas ir Latvijas varonis
Laimēparasta asociācija
bizbizmārīteatgādina Māru,skaists vārds,skanīgs
ĪkšķisMūsdienās mēs ne tikai turam īkšķus, bet arī paceļam tos. Savukārt š, ķ un šo burtu apvienojums var sagādāt problēmas daudziem cittautiešiem, kas varbūt liecina par to, ka vārds ir unikāls latviešu valodā.
kapusvētkiŠis vārds ļoti dīvaini tulkojas citās valodās
ŠaursliežuManuprāt tāda vārda citās valodās pat nav
MīlestībaBez mīlestības latvieši nevar dzīvot
TēvzemeTāpēc ka citās valstīs tā neviens nesaka.
TuJo citas valstīs to neizmanto
rupjmaizetāpēc ka Latvieši paši rada rupjmaizi
rupmaizetapēc ka mēs esam vienīgā valsts kurai ir rupmaize
EsŠo vārdu izmanto katrs cilvēks vismaz vienu reizi dienā.
RupjmaizeTāpēc ka citās valstīs tāda maize nav un arī tāda vārda nav
TēvzemeJo manšķit ka tas nau ne aizgūts vārds ne citur tāds ir mans paskaidrojums
LaimeMan šķiet ka citās valstīs šo vārdu arī neizmanto
RīgaTapēc, ka tā ir mūsu galvaspilsēta.
RupmaizeJo rupmaize ir tikai latvijā
Rupjmaize.Tāpēc ka to vārdu neizmanto citās valstīs.
ZaļumsTapec kad latvija ir ļoti zaļa.
rupjmaizetapēc ka mēs esam vienīgā valsts kurai or rupjmaize
RupmaizeĻo citās valstīs nav tāda maize
caurvējšDomāju, ka nevienai citai tautai nav tāds bijīgums pret caurvēju kā latviešiem.
EgilsEs izvēlēju šo vārdu, jo šīs vārds pārstāvē Latviju.
BrīvībaSaistīs ar Latvijas vesturi
šausmasdzirdu to visbiežāk
NēzdogsTas ir latviešu arhaisms. Tagad lieto vārdu “kabatlakats”.
pretpulksteņrādītājvirziensdažu vārdu kopums, kas veido garāko vārdu
GodsJo kad es dzirdu to vārdu, man nāk prieks un to vārdu ir Gods dzirdēt.
ValodaAsociējas ar latviešu valodu
DzīveMēs esam dzivi.
Jānisasociējas ar Latviju
dzimteneEs izvēlējos šo vārdu, jo man tas asociējas ar Latviju
KrievijaNu tādu varēji izdomāt tikai īsti latvieši !
KūdraJo kūdra ir latvijas nafta.
LīgoJo šo svētkus svin tikai Latvijā, tātad tas ir īsts latviskais vārds
DzintarsŠis akmens man atgadina Latviju
VIZMAVIZMA- vislatviskākais vārds.Es ar savu stāstījumu par vārdu, uzvārdu un dzīves vietu reiz uzvarēju ''meļu konkursā". Es esmu Vizma Lejiņa no Kūku pagasta Mežsūnām . Visi sāka smieties, bet es nopietni stāstīju tālāk. Es savu vārdu ieguvu pateicoties savai radiniecei no Kokneses. Man bija iecerēts vārds Sarmīte, mamma to bija izstāstījusi kaimiņienei. Tā kā kaimiņu meitene piedzima dažas dienas agrāk, viņa arī ieguva Sarmītes vārdu. Ko darīt, nevar netālu dzīvot divasSarmītes. Man tika dots vārds Vizma , jo tēvam paticis šis vārds un radiniece Vizma Koknesē. VIZMA ir īpašs vārds, pēc senču kalendāra to svin četras reizes gadā. Latvijas Vizmas jau 27 gadus rīko vispasaules Vizmu salidojumus , kad tiekamies, pārrunājam sava vārda nozīmi, skanīgumu un latviskumu.Vizmām ir sava vadone Vizma Zandersone, kas organizēja 1. salidojumu Dobelē, viņa arī vada kori Vizma. Vizmas vizmo, lepni nes savu vārdu, pārvar savas grūtības , ir stipras, radošas. Ja kāds met smiltis acīs, tad tās met atpakaļ un turpina vizmot vizēt 12. augustā- kalendāra vārda dienā, bet vizmo un satiekas arī ziemā, kad vizmo sniegs saules staros, pavasara plauksmes laikā, rudens zeltainuma vizmās. Es esmu lepna par savu vārdu, to godam nesu pateicoties senčiem , tas dod man spēku , izturību un dzīvotprieku.
CaurbiraVārds, kas latviešu valodas apguvējam varētu murgos rādīties. 1) Vienā vārdā pat divi r burtiņi. 2) Ar locīšanu (it sevišķi vīriešu dzimtes datīvs) mums pašiem būtu pulka problēmu. 3) Vārdam vairākas nozīmes Taču kopumā mīlīgi skanošs saliktenis, kura abas daļas atsevišķi izskaidro tā nozīmi
PirktDarbības vārds "pirkt" skan īsi un akcentēti, un jocīgi.
šaursliežu dzelzceļšļoti aktuāls latviešu mēles mežģis, kuru izmanto gan mazi, gan gados vecāki cilvēki. Katru reizi, kad nav iespējams to izteikt - visi sasmejas un mēģina vēlreiz, nepadodas kamēr to var izteikt.
JupisLaba alternatīva sliktajiem vārdiem :)
ezīša puskažociņšļoti mīļš mēles mežģis
liepaGrūti nosaukt 1, bet lai būtu "liepa". Kāpēc? - izplatīts koks Latvijā; - bieži pieminēta dainās; - labs nektāraugs; - liepziedi tējai, liepziedu medus; - latviešu valodai raksturīgais divskanis "ie".
Dievpalīgsai, kā noder...
Dritvaikociņpārliecinošs klases balsojums, lielisks aizstājējs visādiem nejaukiem vārdiem
O-pisJo daudzi šo izmanto
DaugavaJo tā ir upe kas ir tikai Latvijā.
Tava mammaTava mamma man ir populars😃
LatvijaJo mēs dzīvojam Latvijā
Laime un LatvijaLatvijā jo tā ir mūsu zemē un arī kā citās valstīs nav Latvijas. Laime jo visi sāka laime . Un es vis biežāk dzirdu šos vārdus.
UnJo mūsdienas cilvēki šo vardu izmanto bieži.
PornoEs to skatos🍆
SienāzisJo es nezirdu so vardu citas valstis
LabrītLabrīt ir mans latviskākais vārds ,jo Mēs to vārdu izmantojam katru dienu visu nedēļu
TautaJo Latvija man asociējas ar tautas dejām
LatvijaJo neviens nevar to vārdu teikt pareizi jo tikai latvieši var teikt pareizi.
RuksisJo nedomāju, ka kādā citā valodā tāds vārds ir.
sienāzisjo nekur citā valodā tāda vārda nav. Un tas ir radies latvijā
RīgaJo Rīgā ir skatījās galvpilsēta
JānisJāņi ir latviešu svētki
tēvsJo no vārda tēvs vedojas citi vārdi kas ir svarīgi
Sienāzisjo to citur neizmanto
SiersJo man ļoti garšo siers!
LabrītJo to mes izmantojam katru rītu.
ĀbeceMans vārds ir ābece jo Latvijā ābece ir populāra grāmata Latvijā.
SienāzisJo manuprāt citās valodās tāds nav.
LatvijaJo tā sauc valsti kurā mēs dzīvojam.
KrustpilsTā ir mana dzimtā vieta. Tur ir mana sirds, kaut 9 gadus dzīvoju Ogrē.
PļavaLauku plašumos, kopta pļava, visos gadalaikos parādās dažādi. Vasaras rīta agrumā mirdzot rasā, ceļoties miglas vāliem, saulei norietot, saulē žilbinot acis ar sniegu klātajā līdzenumā.
SauleSaule man vienmēr likusies, kas neaprakstāmi skaists, itkā nebūtu nākusi no šīs pasaules, un tā arī ir. Lai gan patiesībā tā ir tik tālu, tā vienmēr bijusi blakus, jau no bērnu dienu pasakām, līdz pat vienkārši mākoņainai dienai.
TautasdziesmaViens no Latvijas lielākajiem lepnumiem.
TēvzemeĻoti cēls un dižens vārds priekš Latvijas.
OzolsSpēcīgs vārds, svarīgs vārds ar dziļu domu.
sūdsTas ir ļoti patiess vārds, ar ko izteikt negatīvu attieksmi, sāpi par kaut ko. Un nevajag piesaistīt krievu valodu...
RūgušpiensŠodien vairs ne tik aktuāls lietojums,jo nav vairs ļaudīm savas saimniecības. Asociējas ar manu bērnību.
OzolsSpēcīgs un skanošs vārds bieži pieminēts dzejā
SklandurausisTas skan pavisam īpaši, nelīdzinās nevienai citai valodai.
LāčplēsisAr šo te pasaku asociējas bērnība
KaršBieži vien sastopu, ka latviešiem nepatīk, ka Latvijā dzīvo tik daudz krieviski runājošu cilvēku
PiparkūkasMan rodas jauku asociācijas ar Ziemasvetku svētki un ar to tradīcijām mūsu valstī
BrīvībaJo bez brīvības valsts nevar eksistēt
GrāmataJo man patīt lasīt grāmatas, ka arī attīstīties.
UpeEs dzirdu šo vārdu ļoti bieži
LaimeJo es esmu laimīga
DzintarsMan liekas, ka Latvijā ir ļoti daudz dzintara, arī ir siers “Dzintars”, un arī ir cilvēku vārds Dzintars.
prieksjo man liekas, ka Latvijā es esmu prieka
rudensĻoti skaists vārds, atšķirīgs no citam valodām
DzimteneJo Latvija ir mūsu dzimtene
IespējasJo mana valoda man simbolizē iespēju,jebkura darbā vai izglītībā.
PilsētaJo es arī dzivu pilsēta :)
KrievijaJo tāds nosaukums ir tikai latviešu valodā.
perampuikaklases balsojums
OlaOla kā pilnības simbols. Arī noslēpuma, pārvērtības, auglības, veselības un bagātības simbols. Vārds ola sākas ar vislatviskāko divskanis o (uo). Visas trīs galvenās olas daļas arī mēs saucam ļoti latviskos vārdos - dzeltenums, baltums un tik rotaļīgais vārds čaumala, čau-mala.
laipnībaVārds "laipnība" tik skaisti skan latviski ! Jebkura cilvēka izrunāts, tas atver visas sirdis un palīdz mums kļūt labākiem, sirsnīgākiem, tas ir pirmais solis uz atvērtību, labestību un mīlestību.
LīgoBurts uo, varětu būt neatvasinăts no citas valodas
RĒNSmierīgs, kluss, bez vēja, silts, patīkams ,( dienas novakare, laiks)
SvētībaJo mēs dzīvojam Latvijā un cilvēki kuri dzīvo citās valstīs varbūt nezin kā tāda valsts Latvija nepastāv, un nezin kā ir.
RosolsRosols ir zināms kā salāti, kas būs atrodami ikvienā pasākumā. Visā pasaulē nekur nav atrodama tāda delikatese izņemot mūsu kaimiņvalstīs.
Siers,Alus,Rupjmaize,Cūkas šņukursLatviešu tradicionālie ēdieni
OzolsTas ir stiprums🏳️‍🌈😽:3🏁🍄🗿🐕‍🦺🐇🦢🥝🍑🥥🦞🦐🦀🥃🥂🍺☯️♎
Rupjmaizejo tas ir latviskākais ēdiens
SniegpulkstenītesMan tā šķiet, jo cenšoties šo vārdu pateikt citās valodās, tas neizdodas. Tāpēc nodomāju ka šis ir mans latviskākāis vārds.
ĒdiensBez ēdiena mēs nevarētu izpildīt šo konkursu.
SaimeJo kad izlasīju Jāņa Jaunsudrabiņa grāmatu ,,Baltā grāmata" tur daudz tika pieminēts šis vārds.
SvētkiJo latvieši prot svinēt.
BulciņasMan garšo bulciņas.
Jānis, JāņiCilvēka vārds, latviskākie svētki kadi pastāv manuprāt
LatvieteTāpēc ka es esmu latviete.
Speķis,RupjmaizeJo,speķis un rupjmaize vienmēr tiek celts īsta Latviešu galdā!
Alus,Jānis,tēvzemeJo man šie vardi asociējās ar Latviju
Sarkan balts sarkansTapēc ka tas nozīmē brīvību, zemi, dabu visas labākās lietas par Latviju.
LatvieteTāpēc ka es esmu latviete.
MiķeļdienaTie ir Latviešu svētki ,kas ir tikai latvijā.🇱🇻
MilestībaJo vajag tadu
JāņiJo tie ir Latviešu svētki. 🏳️‍🌈😽🍄🥵🧡👁️👄👁️🗿❤️🧚‍♀️
BrīvībaBrīviba jo latvija ir brīva.
LatvieteTāpēc ka es esmu latviete.
DailesTas ir lv vards
Milestība, cieņaJo tā ir vajadzīga
JānisIr tādi latviešu svētki, un ir ļoti daudz cilvēki ar tādu vārdu.
Latvija, latviešiNedomāju ka šeit vajadzīgi komentāri
PutraVarbūt saistībā ar bērnību? 😀
kokle/koklesLatviešiem kokle, lībiešiem kāndla, lietuviešiem kankle, igauņiem kannele, somiem kantele. Lūk, kas mūs (Baltijas jūras austrumu puses tautas) saista jau kopš seniem laikiem. Mūsdienās lieliski sadzīvo/saskan etnogrāfiskā kokle un koncertkokle, kas veidojusies kopš 20.gs.sākuma.
sēta -( mājvieta)Latvietim svarīga ir sava māja, dzīvesvieta, zeme. Saimnieka sajūta. Valsts sākas no savas sētas kopšanas.
DiktiNe tikai skan latviski, bet universiāli lietojams jebkādā konotācijā
dābolainsDefinīcija vēsta - dābolains sirmis — zirga tumši pelēks apmatojums ar gaišāk pelēkiem, izkaisītiem sirmiem dāboliem, bet man tas šķiet kaut kas noslēpumains, netverams, kaut kas brīnumains, kas mūs saista ar pagātni.
ābeleMana Latvija ir kā skaista ābele un mēs tajā esam ābolīši.Man patīk tautas dziesmas,piem.,,Pie ābeles piestājos,kā pie savas māmuliņas.....,,Ābele ir skaista kad zied un bagāta ar ražu rudenī un kad es piestājos zem ābeles es jūtos tik pasargāta ,jo zinu ,ka ābols no ābeles tālu nekrīt. Vienīgi mani varētu tikai kāds pacelt un aizsviest prom,bet tā jau būtu necieņa pret ābeli.
DziesmaJo latvieši mīl dziedāt un dziesma ir mūsu tautas kods. Dziesmas dziedāja mūsu senči, dziesmas mēs esam dziedājuši visos svarīgākajos mūsu valsts notikumos, dziesmas mēs dziedam mūsu bērniem un dziesmas dzīvo katra latvieša sirdī.
Latvijamana dzimtene
LaimdotaLaimes dota, skaists, latvisks vārds. Eposa Lāčplēsis varone.
OzolsSimbolizē latviešu tautas spēku
ņiebursLatviešu valodā ir daudz komplicētu vārdu, kas mainoties paaudzēm izmirst. Vāciskojumus šodien aizstāj anglicismi, piemēram.
ViedsDzīvesgudrs
GriķiJo griķus izpirka
CūkupupasNevienā citā valodā jūs atradīsiet šo vārdu;)
dziesmaDziesma - šī vārda skanējums manu garstāvokli vienmēr pacilā, un tamdēļ vien to izvēlējos šai burvībai akcijai! Kad apmācu kori, izmantoju šo vārdu kā balss vingrinājumu, jo kad koristi to izrunā, viņu lūpu kaktiņi momentā paceļas smaidā. Vārds "dziesma" izsauc atmiņā manu bērnību uzaugot Kanādas vidienē, kad mani vecāki ar draugiem, sanākdami viesībās vai Jāņos, dziedāja latviešu tautas un oriģinālas dziesmas par tālo tēvzemi vai tikai prieka dēļ. Man tad piederēja maza 30. gados izdota latviešu tautas dziesmu grāmata no kuras iemācījos dziedāt daudzas tautas dziesmas, kā arī no radiem atsūtīta Arvīda Žiļinska bērnu dziesmu grāmata, kuras melodijas gadus vēlāk iemācīju bērniem latviešu skolā. Uzzināju ka vārds "dziesma" varētu būt ģenētiski saistīts ar vārdu "gaisma", kas man šķiet ļoti skaisti. Es arī izvēlējos šo vārdu, jo uzskatu ka bieži dziesma ir kā dzejolis vai daina, kura vārdus melodija spēj padarīt dzīvus, ievedot dziedātāju un klausītāju dziļākā izjūtu un fantaziju pasaulē. Latviešu dziesma - latviešiem trimdā - latviešiem okupācijas gados un tagad - latviešiem visā pasaulē ir neatņemama daļa no mūsu identitātes. Vai to dziedam vai dzirdam vienatnē, ģimenē vai lielajā kopkorī - mums katram ir sava dziesma kura piesien mūs pie Latvijas, vienalga kur mēs dzīvotu.
DillesŠajā gadījumā vairāk domāju, nevis par vārda izcelsmi, bet gan par tā saistību ar latvisko kultūru. Domāju, ka nekļūdīšos, ja teikšu, ka dille ir vislatviskākais garšaugs. Latvieši patiešām mīl dilles! Īpaši amizants šķiet sakāmais: “Ej dillēs!” Un vārdu spēle “dille-idille”.
sievišķība/ga un vīrišķība/gsManuprāt, skaistākie vārdi. Latviskākie, jo citās valodās šos jēdzienus (kā es tos izprotu) nereti jauc ar ‘feminismu’ vai ‘maskulīnismu’.
IzkaptsEs vēlos lai latviskais vārds var būt no laukiem,un tāds kas nav līdzīks citas valodas vārdam.
Mamma.Es izvēlējos vārdu mamma. Jo es domāju kad visiem mamma ir ļoti mīļa. Un mammu var saukt dažādos vārdos piemēram mamīte, māmuļa, māmiņa. Undaudz savādākos vārdos.
margrietiņaŠī puķe man saistās ar Līgo dienu un vainadziņu.
KoJo es daudz saku ko
ĢimeneJo tur ir mīļotie kas tevi mil
druvaTā kā latvieši ir zemkopju tauta, tad druvas bija viņu labklājības un pārticības devējas, kas apdziedātas arī tautasdziesmās. Skaists, skanīgs vārds.
VilnisMan patīk vilņi jo man patīk jūra peldēt zem vilņiem
NegribuJo man daudz ko negribas darīt
LīgoJo tur svin svētkus un lec pāri ugunskuram.
Dziesmu un deju svētkiMan šķiet ka Latvijā ir lielākie Dziesmu un deju svētki. Šo tradīciju svin ik pēc četriem gadiem kad sabrauc uz Rīgu no visiem Latvijas novadiem.
ViolētaTā ir mana mīļāka krāsa un tā ari ir skaista. Daudziem cilvekiem patīk violēta krāsa.
saulrietsMan liekas kad Latvijā ir visbrīnišķīgākie saulrieti. Un man patīk salikti divi vārdi kopā.
BrīvībaEs izvēlējos šo vārdu . Tāpēc jo mūsu zeme ir brīva.
RausisTagad lieto daudz tādus vārdus, kā- vareņniki, virtuļi, bet aizmirst, ka ir rausis, kuru var gatavot dažādos veidos un garšās, un atcerēties ieskatīties senās receptēs.
BrīvibaJo mūsu zeme ir brīva.
DainaEs esmu lietuviete un manu vārdu „Daina“ var satikt gan Latvijā, gan Lietuvā. Cik zinu, šo vārdu mani nosauca vēctētis; viņam vienkārši skaisti izklausās. Tas ir baltisks vārds un man patīk, kā šis ir viens no vārdiem, kas vieno abas valstis. Man nav latviešu radinieku, bet man pagadījās lieliska iespēja mācīties latviešu valodu un dzīvot Latvijā. Būdama Latvijā ar savu vārdu es jūtos tuvāka latviešiem un man arī patīk, kā nevar uzreiz pateikt, kā neesmu latviete. Ne vienu reizi esmu dzirdējusi „taču tev ir latvisks vārds!“. Man patīk „Dainas“ vārda vienkāršība, vieglums un skaista nozīme. Šis vārds ir mūsu abu tautu vārds un kopā mūsu abu tautu kultūras mantojums.
VasaraDroši vien katram dzīvē gadās vasaras, kad staigā pa šo zemi, it kā tu lido pa debesīm.
brīnišķīgiŠo vārdu es dzirdu visvairāk. Manuprāt, tas ir tikpat skaists, kā dzīve, dzimtene, ģimene. Tas vislabāk apraksta kaut ko neparasti skaistu un brīnumainu.
BukstiņzupaTāpēc ka es to vakar ēdu
KvassJo tīkai mūsu valstī ir šads dzieriens, un citi eiropieši nevare pagaršot to!
lappuseTāpēc ka man patìk grāmatas
LaimeJo laime ir mana ģimene.
LabiJo šo vārdu mēs izmantojam katru dienu, arī ārzemēs zina šo vārdu, gandrīz uz katru jautājumu var atbildēt ar vārdu “labi”.
LaimaTāpāc ka vispopulārākā konfekšu fabrika.
ŠķīvisJo tāds vārds ir tikai latviešu valodā
it kābieži izmantoju
LabdienJo katru dienu mēs teicām viens otram .
Jelizavetaliza
Esmu KURAŽĪGA un visu daru ar UKCI.Šie divi vārdi ir mūspuses- malēniešu iecienīti sarunvalodas vārdi. Kuražīga - uzņēmīga, ar ukci -ar uzviju, vairāk nekā vajag- šīs ir divas brīnišķīgas īpašības un ja tādas cilvēkam piemīt, tad viņam viss izdodas un veicas.
JānisJo manā ģimenē ir 2 jāņi un viņi ir ļoti smieklīgi.
JānisJo ir latvisks vārds
UnJo man tā liekas
MiķelisVārds Miķelis ir mans latviskākais vārds jo tas man atgādina latvijas miķeļdienas svētkus
TautaMan Tauta ir vārds kas osecējās ar Latviju
brīvībajo rīgā ir brīvības pimineklis
LatvietisJo tā ir tautība
SantīmsJo šo vārdu izmantoja mana mamma un šo vārdu izmantoja ap 2000 gadam.
DarinieksEs esmu darinieks jo es visiem kautko daru.
SniegavīrsSniegavīrs ir no sniega uztaisīts cilvēks.
TēvzemeMan šis vārds liekas visslatviskākais tāpēc ka vārds tēvs man liekas ļoti spēcīgs un vārds zeme arī ir spēcīgs un šis vārds bija pirmais kas man ienāca prātā pie sevis pasakot vārdu Latvija
LatvijaJo mēs dzīvojam Latvijā.
TēvzemeJo šis vārds ir sens un daudz veci cilvēki viņu lieto un es arī.
Tēvzememan liekas ka tēvzeme,jo tā ir mana dzimtā zeme.
JānisManā ģimenē ir Jānis un katri Jāņi ir ļoti jautri.
LaimeJo laime ir ģimene.
BrīvībaBrīvība, jo Latvijā ir brīva valsts un mēs ar to varam lepoties.
LatvijaJo tā ir dzimtene
rupjmaizeGaršīga maizite
MiķelisJo, miķeļdiena ir seno latviešu diena.
AldarisJo Aldaris skan latviski
RupjmaizeJo man maize saistās ar Latviju
RupjmaizeJo man garšo viņa
Bauskas alusJo salds
PelmeņiJo man garšo pelmeņi, bieži saku un es domaju nekur citur nesaka pelmeņi.
aijātĻoti ieteicams vārds - aijāsim, šūposim, auklēsim bērnus! Ieteicams lietot formu "jāaijā", jo vajadzības izteiksme ar jā- raksturīga tikai latviešu valodai.
VelisŠis vārds man saistās ar īpašo latviešu attieksmi pret nāvi un mirušajiem, kā arī tradīcijām un rituāliem. Tāpat arī ar veļu laiku, it īpaši ar sevišķi latviskajām, burvestības pilnajām miglām novembrī.
DziesmaLatvieši ir dziedātāju tauta.
tautasdejaJo tā man ir svarīga un tā vieno visu Latviešu tautu.
CilvēkiKas vārdus spēj padarīt Latviskus? Cilvēki. Tie ieliek vārdos ticību un zināšanas par Latviju, kas beigu beigās pašus cilvēkus padara par vislatviskāko vārdu.
CēlumsEs izvēlējos tieši šo vārdu, jo uzskatu ka šis vārds raksturo visus tos cilvēkus kas cēli cīnijās par mūsu zemi un arī aizstāvēja to. Latvija ir ļoti cēla tauta.
godsVārds raksturo vienu no latvieša tautas pamatvērtībām. Latvietis vienmēr augstu turējis goda apziņu. Ir meitas gods, vīrieša gods, tautas gods, valsts gods, gods kā mēraukla tīrai sirdsapziņai un augstiem ideāliem. Vārda sakne ir arī īpašības vārdā "godīgs".
Bērzu birzs, bišu druva, priežu silsVārdi, kam, manuprāt, citās valodās nav tulkojumu vai tikai reti ir tulkojumi, jo tajās valstīs tādi vārdi vienkārši nav nepieciešami. Līdz ar to šie vārdi raksturo ne tikai vēsturisko, bet arī mūsdienas dzīvi Latvijā. Līdzīgi kā Eskimosiem esot vairāk pār 50 vārdiem sniegam un Sāmu tautai esot vairāk pār 1000 vārdiem ziemeļbriežiem.
GarsVārdu “gars” ir iespējams pievienot pie dažādiem izteikumiem, kā piemēram: uguns mans gars; latvieša gars; mana miesa un mans gars; tas jau izsenis ir skanējis un raksturojis latvieša būtību. Tas dod tādu kā, maģisku spēku iepriekš minētajam vārdam, priekšmetam vai cilvēkam.
Laima,Spodra,Jānis,Ilgonis,Līga,Miķelis,Guntis,AgrisJānis,Līga un Miķelis ir par godu Latvijas saulgriežu svētkiem. Pārējie vārdi izklausās ļoti latviski.
LīgoLatviskākie svētki
MājasTāpēc, ka tas aptver ļoti daudz. Ne tikai dzīves vietu, bet arī ģimeni, tuvāko apkārtni, vietu, kur jūtamies labi, un cilvēkus, ar kuriem kopā ir labi. Un tas ir vārds, ko ikdienā lietojam ļoti daudz.
JēziņBieži tā saku, kad esmu pārsteigta. Gan pozitīvi, gan negatīvi.
UPEUpes nosaukums cēlies no Baltijas vārda ,viz mūsu : ÚPA,ÚPICE
liepaMaigs, skanīgs vārds, jo tajā ir divskanis ie. Liepa simbolizē maigumu, izturību, laipnību, kāds arī ir kārtīgs latvietis.
TautasdziesmaTāpēc ka tā man raksturojās ar latvju Dainu krājumu.
JānisSaistīts ar ozolu, kas tika attēlots uz 5 latiem
Tautu dejasĻoti latvisks vārds, pašam patīk dejot tautas dejas
Austrarīt Latvijā..ir tik skaisti, ka nav iespējams to labāk pateikt kā "Austra"...pirms...saulētk, kad mostas daba...zirneklīši auž tīklus un mazgājas rīta rasā..un tūlīt, tūlīt leks saulīte
MammaŠis vārds ir pirmais, ko bērns izrunā.
ALOTIES (=kļūdīties)Ne vienmēr gribas cilvēkiem teikt: "Tu kļūdies vai tā nav taisnība", jo tas skan skarbi. Lietojot šo vārdu, var uzturēt pozitīvu sarunu un izvairīties no tā, ka sarunu biedrs var negatīvi uztvert aizrādījumu.
pirtsTu dzer piparmētru tēju un uz galda smaržo medus. Pirtiņa iekurta, sasilusi, tik silti, jauno slotiņu lapas čab, uzkārtas pie pirtiņas griestiem. Un smaržo… Laiks pērties un attīrīties.
PiensTajā ir divskanis. Sākas ar nebalsīgo līdzskani. Skan maigi un liegi.
Valda ; MārisLatviskākais vārds/i. Ja man jautā, kādi tie ir, tad atmiņā uzplaiksnī skolas gadi. Mēs esam daudzdienu pārgājienā Gulbenes novada Lizumā pie velniņu meistara Zvaigznīša. Stāstījums un sarunas par vēsturi. Pārgājiena vadītājs, izcils pedagogs, valodnieks, vēsturnieks, uz jautājumu, kādi tad ir latviešiem ir tie latviskākie vārdi, atbild - Valda un Māris. Tas man palicis atmiņā uz mūžu. Un šo jautājumu tad tā arī atbildu, un pamatoju, to man teica pedagogs, kuru cienu un atceros joprojām.
LaukiLatvijā daudz lauku,tas ir mūsu lepnums.
ReformaTagad Latvijā notiek daudz pārmaiņu.
DzimteneDzimtene ir katram. Jā es piedzimu Latvijā, tad manuprāt "dzimtene" ir latviskākais vārds
SelgaKatrs cepums tik garšīgs kā bērnība
TautaLatviešiem vissvarīgāka vērtība ir tauta
DzintarsMan šī akmeņa silta krasa asociējas ar Latvijas sauli, Latvijas tautu un Rīgas līci. Latvijā no tā veido rotas un zīmējumus. Dzintars ir Latvijas kultūras akmens.
StārķisStārķi ir Latvijai raksturīgie putni. Kad es braucu kaut kur ārpus pilsētas, es vienmēr varu novērot gandrīz uz katra staba vai mājas jumta lelas stārķa ligzdas.
DzintarsZelts kā saule. Sens kā mūža. Atrodams pie jūras.
LabdienEs bieži lietoju šo vārdu, jo es sasveicinos ar visiem cilvēkiem.
SOMAMan ta ir
SunsMan patīk šis vārds
LatvijaTāpēc ka tas ir skaists vārds.
PaldiesMan patīk šis vārds.
LīgoNav latviskāku svētku kā Līgo.
PaldiesEs to daudz lietoju
SomaMan tā ir.
BukstiņbiezputraPirmais vārds, kas ieskrēja galvā atbildot uz šo jautājumu. Laikam jau tāpēc, ka man garšo ēst :)
jūraSpēks, līganums un spīts slēpjas šajā vārdā.
IrTas vārds nozīmē jebkuru vārdu.
LatvijaMana dzīve.
LatvijaTāpēc
MakšķerēšanaMan patīk makšķerēt zivi.
ValdisMan patīk
IlgaLietoju, kad eju skolā.
BrīvībaMani drosmina šis vārds
MīlestībaMan patīk šis vārds.)
DmitrijsLabsardīgs
VanckarsReiz vienojāmies, ka tas varētu būt viens kārtīgi latvisks lamuvārds.
biezpiensVārds kas saistās ar vasaru un ģimenes brokastu galdu gan laukos, gan pilsētā - kaut kur Latvijā.
jelŠī vārda nozīmi nav iespējams izskaidrot. Tas nāk ar mātes pienu.
ZemeŠo vārdu pareizi un skaidri var pateikt tikai latviešu valodā.
AustraTā pa īstam Austras vārds pie manis atnāca, kad gaidīju bērniņu. Zināju, ka bērnam došu īsti latvisku vārdu, lai mans bērns lielajā pasaulē nepazustu. Kādu nakti man sapnī no tumsas uzausa vārds Austriņa. Uztvēru to kā Dieva raidītu zīmi. Tagad man ir meitiņa Austra.
Laime/-aŠis vārds labi skan, parasti saistās ar labām sajūtām, kā arī mainot galorni ir latviešu dieviete, sievietes vārds
LīgoLatvieši šo vārdu izmanto vasaras saulgriežos dziesmās un dzejoļos.
sviestsIr ēdmaņa un arī situāciju apraksts.
MaizeMaize un rupjmaize, kas var būt latviskāks par šo gardu ēdienu.
ProkopčenkoMans latviskākais vārds ir JĀNIS. Tas ir īstens senlatviešu vīriešu vārds, ar to saistās skaistākie latviešu vasaras gadskārtu svētki - Jāņi. Mans vectēvs bija Jānis, mans onkulis ir Jānis un mans mazdēliņš ir Jānis! Jānis - tas ir tik latviski!
AtvarsAtvars ir mana dēla vārds. Gribēju, lai bērnam ir īsts latviešu vārds, nevis tāds, kā Jānis, Anna, Pēteris utt., kas ir visā pasaulē sastopams, bet tāds, kāds ir tikai pie mums. Priecājos, ka šis vārds pie manis atnāca un žēl, ka ir tik reti sastopams.
MeldraMeldra ir manas meitas vārds. Gribēju, lai bērnam ir īsts latviešu vārds, nevis tāds, kā Jānis, Anna, Pēteris utt., kas ir visā pasaulē sastopams, bet tāds, kāds ir tikai pie mums. Priecājos, ka šis vārds pie manis atnāca un žēl, ka ir tik reti sastopams.
PravietisŠim vārdam ir latviska pieskaņa. Tas arī uzreiz atgādina par mūsu tautas iecienīto dzejnieku (šeit jāpiemin arī - politiķi) Raini, kurš nereti sevi saucis par pravieti - tādu, kurš spēj pārliecinoši paziņot nākotnes notikumus jeb spēj kritiski izvērtēt vairākus soļus uz priekšu. Gan Rainis, gan arī Aspazija ir sava laika pravieši. Šim vārdam zināmu līdzību var saskatīt arī ar vārdu 'latvietis'.
pazemībaTas atklāj latviešu mentalitāti-godbijību pret lietā, Dievu, pasauli, dabu.
Alktpēc valsts, pēc brīvības
DižsŠī vārda skaņa liekas tik latviska. Vārds kopumā, manuprāt, ietērpj latvju tautu, līdz ar to arī šo valodu.
KokleKas var būt vēl latviskāks, kā kokle? Kokle kā latvieša dvēseles iemiesotāja, spēlēta gadu simtiem, gan brīvos laikos, gan cauri 700 nebrīves gadiem, aizmirsta, un atkal atdzimstoša. Kokle tiek spēlēta visur, kur ir latvieši, gan Latvijā, gan pasaulē. Jo tā ir daļa no mūsu identitātes, mūsu kultūras.
MAMMAŠis vārds ir... Tik mīļš, tik tuvs, tik skanīgs, Tik silts, tik jauks un labskanīgs.
JūraDomāju, nav daudz latviešu, kuri nebūtu bijuši pie mūsu jūras, un , kad neesmu Latvijā, vienmēr pēc tās ilgojos.
BaravikaStiprs un skanīgumā ļoti jaudīgs vārds, kas lieliski raksturo latviešus kā kaislīgus sēņotājus un skaistu sēņu nosaukumu autorus.
SiersTieši ar ķimenēm, jo tas ir gards un atgādina vasaras saulgriežus, kad svinam Jāņus.
laivaL burts, jūra, upes, ezeri, koki, laivu būvētāji un laivinieki, un arī plostnieki. Tas viss ir skaista Latvija.
PĒRKONSSkanīgs vārds ar latviešu valodas gramatikas īpatnībām.
vainagsVainags kā simbols, kurā ar augiem tiek iepītas domas, spēks, enerģija, augu dziednieciskais spēks.
līgoTas asociējas ar latviskajiem svētkiem.
JānisSpēks un gods.
VirstJūtu to kā īpašu un neatkārtojamu vārdu, kas tiek reti likts lietā. Iespējams - nedaudz piemirsts. Tam jāatgriež skanējums un lietojums.
padebešiMan patīk mākoņi,debesis un Veidenbauma. Un,lūk,viss ir viens-padebeši
SAULE.....S.......,mūsu Māte....ļ S,..manu Bērniņ..... PALDIES SAULEI PAR TO BALTO SAULES MAIZI...........🌿🌿🌿🌳🌿🌿🌿
Viedtālrunis, skandesUn te - varējums mūdienīgākās jomās ... spēcīgs un latvisks
AnnaMūsu dzimtā ir tradīcija dot vārdu, kas bijis kādam no mūsu senčiem. Manas abas vecāsmātes bija Annas- stipras lauku saimnieces, un Anna ir arī mūsu radu saimē vienai no jaunās paaudzes meitenēm. Tas dod ticību, ka bērns iegūs senču labākas īpašības, un ir kā tilts starp pagātni un tagadni. Spēcīga identitātes zīme.
MatīssSkanīgs,sens un ļoti cēls vārds.
ozols1) vārds "ozols" labi pārstāv latviešu valodas fonētisko savdabību (unikāls divskanis, zilbes intonācijas); 2) šis vārds ir sens un mantots, nevis kaut kad vēsturiskā pagātnē aizgūts; 3) ozolam gan kā reālijai, gan kā simbolam ir bijusi unikāla vieta latviešu dzīvē un garīgajā kultūrā.
BiškrēsliņiIzteiksmīgs un latvisks ārstniecības auga nosaukums, pie tam lietots, kā gadusimtiem latviešu valodā, daudzskaitlī. Nevis kā šobrīd aptiekās tiek pārdota "Kosas tēja", "Piparmētras tēja" (Vienskaitlis; no krieviskā "Čai iz hvošča/mjati").
AugstrozeTā ir vecu vecā latviešu puķe kāršu roze.
Āreče!Manuprāt, ļoti niansēts izsauksmes vārds, kura lietošanai nepieciešama patiesa latviešu valodas izjūta. Ne velti tādēļ arī mūsdienās piemirsts.
MīlestībaMīlestība-visa pasaule ir skaista. Es esmu mamma un mīļotā sieviete. un man ir mīļš un jēgpilns darbs un jautri kolēģi!Un mūsu mīļajā Latvijā ir miers un četri skaisti gadalaiki! Dzīve ir mīlestība!!!
SaimeNo radu, draugu saimēm veidojas tauta. Saimes cauri laikiem nes valodu, dzīvesziņu, tradīcijas, paradumus, vērtības.
LāčplēsisLatvijas simbols un spēks.
DzimtaMūsu saknes, pagātne, tagadne un nākotne. Tas dod spēku un degsmi, iedrošina un motivē. Tas spēks rada nākotni un iespējas.
LatveGluži vienkārši skan līdz kaulam latviski, arī nozīme ir latviska un patriotiska.
AliseManu vārdu izvēlējās vecāki.
MaizeMaize un ūdens ir cilvēka pamatbarība,tāpēc vārds "maize" ir svarīgs vārds katrai tautai.
Pasaule; AizsaulePasaule : kosmiskas nozīmes vārds, kas nozīmē visu to, kas ir zem saules (pa+ saule) latviskās dzīvesziņas un senās mitoloģijas vārds Aizsaule : vieta kas nav zem, bet ir aiz Saules. Abi vārdi parāda latvisko (baltu) pasaules redzējumu - latvieša dzīves un nāves ciešo saistību ar sauli. Vai nu zem, vai arī aiz.
SmeldzeSmeldze ir vārds pats pat sevi - līdz ko pasaki “smeldze”, tā arī izjūti smeldzi kaut kur krūškurvja dzīlēs. Un smeldze - tā ir latvieša esības būtība. Būt smeldzē. Būt smeldzīgam. “Smeldze” ir tāda vārdu saldskābmaize, pamats, kurā apvienojies viss.
TautumeitaJo grūti pastāstīt ārzemniekiem, kas tā tāda!
saimnieksPārtulkojot citās valodās,šķiet, zūd nedaudz tā nozīmes ietilpība.No vienas puses tas ir cilvēks,kam ir noteikšana,no otras puses - ģimenes galva,un no trešās puses🙂 - kārtības uzturētājs mājās.
MĀJASNekur nav tik labi kā mājās. Manas mājas ir Latvija. Kur ir Tavas mājas?
LabrītiņiLabrītiņi ir viegli mājas apavi; čības. Tas ir mīlīgs vārds, kas labi apraksta ko ikdienišķu, un ietver sevī vieglumu, ar kuru būtu jāsāk katra diena, iekāpjot rīta čībās.
LaimaJo dievība
Sklandrausis.Jo nekur citur tāda nav. Vienkārši nav. Tikai šeit - Latvijā, Kurzemē. Garšīgs vārds
BaltsBaltija, Baltijas jūra, balti, baltieši, baltu dzīvesziņa, balta krāsa, balta dvēsele. Mēs.
MāraTas man šķiet tik spēcīgs, latvisks un patriotisks vārds. Tas gan nav lietvārds, taču tas man asociējas ar spēku un izturību tāpat kā latviešu tauta. :)
RupjmaizePamatojuma nav. Tā vienkārši ir :)
MaizeMūsu Latvijas lepnums un gods. Pašu cepta un garda. Iedomājos latviešu valodu. Pirmais vārds, kas ieskaņas ir maize.
SkaidrīteZinu, ka tēma nav tikai par personvārdiem. Tomēr tieši savu vārdu visbiežāk ārzemniekiem nācies skaidrot (sevišķi, kad jānodiktē rakstība) ar frāzi "it's a very typical Latvian name".
MārtiņšJo brālis Mārtiņš, un tas allaž licies tāds īsti latvisks vārds.
"saprotu"Es parasti izmantoju šo vārdu, kad sarūnāju ar citiem latviešiem. Kāpēc? tāpēc, ka es varu rūnāt tikai mazliet latviski , bet kaut ko saprotu viņiem. Es negribu pēkšņi izbeigt viņu sarunu, tā tad, es parasti sāku "es saprotu, bet es rūnāju mazliet latviski. Vai es varu rūnāt angliski ar jums?". Pēc tam, sanura tika tūrpinati.
Liedags un SelgaPerfekti apzīmējumi tām vietā ! Liekas, nav nejauši, ka katrs ir savā dzimtē, un tā kā blaukus......
MarijaManas vecmammas vārds, kuru nēsā arī mana meita. Pamatīgs, drošs un skaists.
ieva1. Tīri fonētiski "ie" ir skaņa, kas nav sastopama citās valodās 2. Vārdam ir divas nozīmes koks un sievietes vārds (to gribētos vairāk asociēt ar koku ne bībeles stāstu) 3. I.Ziedonis par Ievu teica apmēram tā - kas gan latviešiem baltāks vēl var būt (citēts pēc atmiņas)
KnausisŠo vārdu saprot visi, kas ir no Liepājas. Pēc tā var uzreiz noteikt ir vietējais.
LīgoTas ietver reizē kustību un notikumu, tam piemīt vasaras smarža un viss-ir-iespējams sajūta. Līgo ir aicinājums un fakts.
LīgoTie ir skaistākie latviešu svētki, vasaras pilnzieds. Šis vārds ir raksturīgs tikai latviešiem. Tas ir laiks, kad viss zied, kad tauta svin auglību un vasaru. Arī mans vārd ir cēlies no šiem svētkiem, un es ar to lepojos.
ĀbeleLatvija, latviskums man saistās ar laukiem, lauku sētu manā bērnībā. Un kas gan ir īsta lauku sēta bez ābeļdārza, kurš savā dāsnumā dalās tieši šobrīd, septembrī? Un kas gan ir latviešu tradicionālie svētki vai godi bez ābolu un biezpiena plātsmaizes?
MeimurotDarbības vārds, kas minēts Aksela Muntes "Stāsts par Sanmikelu", kuru izcili no angļu valodas tulkojusi Vizma Belševica.
SiltkāpenisLielisks un latvisks vārds, kas apzīmē termometru.
Dievs palīdz!Spēcīgi, labu vēloši vārdi, sūtot Dieva vai dievu, t. sk. Latvju dievību (katram pēc savas izvēles) svētību adresātam
AbraAtceros šo vārdu no bērnības - latviešu tautas pasakām. Tāpat šķiet, ka abra ir ļoti simbolisks priekšmets, ko latviešu saimniecībās (sētās) lietoja ne tikai maizes tapināšanā. Un, jā, man patīk mūziķis-mākslinieks Abra :)
TēvzemeJo tam ir saistība ar zemi un valsti
ozolsmūsu valsts saknes - stipras kā ozolam, lapotne - daiļa, spēcīga, stumbrs - stiprs un stalts, kā mūsu tauta
JānisBez jāņiem visi būtu vienādi
BagātībaCilvēkam bagātība ir dažāda, dažam tā asocējas ar naudu, daudziem ar valodu un daudz ko citu
MārtiņšJa citi "latviskie" vārdi dažādās formās ir sastopami citās valodās un nav skaidrs kur kas no kā ir aizguvis, tad Mārtiņš ir manuprāt vislatviskākais vārds ar saviem svētkiem, kuri pabīdīti malā Halovīnu priekšā, vārds kam ir sava kūltūrvēsturiskā telpa ir vistiešāk saistīta ar Latviju kā vietu un tautu.
SlīpenisSlīpenis ir pulkstenis,kas rāda laiku,kad iet gulēt. Ja to sauc par modinātāju,tad,iespējams,tā nosaukums var būt arī slīpenis.
LādzīgsManuprāt, vārds "lādzīgs" gan apzīmē, gan raksturo, kā arī izsaka un vienlaikus kodolīgi atklāj īsteni laba latvieša dabu.
MājasMan nav SAVAS mājas, tāpēc šis vārds man tiiik ļoti svarīgs.. Gribētu biežāk teikt "braucam mājās", ar to domājot - uz savām vienīgajām,izlolotajām,ne vecāku vai īres dzīvokli
pulkstenisSkaisti skan - pulka (daudz) stenēt (pukstēt, tikšķēt) . :)
JānisSaistās ar populārākajiem svētkiem
LatvijaLabākais, kas mums ir!
JānisJāņu vārds
KronisSakarā ar vīrusu.
LaumaTikai latviešu valodā un tas ir arī sugasvārds.
SaldskābmaizeTāpat kā maizītes nosaukums, tā arī mēs latvieši - tikai cieši kopā turoties, veidojam stipru, saliedētu tautu!
DencisVārdu lieto vēl mūsdienās, pat jauni ļaudis. Mana meita rīdziniece ilgi ausījās, līdz saprata nozīmi. Tas ir unikāli, ka vecs apvidvārds "ceļo"līdzi laikam.
JampampiņšManuprāt, ļoti skanīgs vārds, kā apzīmēt jocīgu cilvēku, tā īsti viņu neapvainojot.
žļurkstētOnomatopoētismi īpatnēji un precīzi raksturo vidi, kurā valoda veidojusies, – klimatu, runātāju dzīvesveidu, pasaules skatījumu. Burtkopa „žļ” man saistās ar Latviju rudenī: laiku, kas vasaras nebeidzamo baskāju skraidu un siltās naktis maina pret ražas vākšanu, lietu, dubļiem un gumijniekiem. Dubļos nomītiem un nereti piesmeltiem: žļurk, žļurk, žļurk.
baltsBaltā krāsa ir viss un nekas. Sākums un beigas. Latviešu kultūrā baltā krāsa pauž daiļumu, ētisko un estētisko vērtību ideālu.
UzskaitvedisGrāmatveža palīgs , lietvedis
SvētelisTas izsaka vairāk kā tikai putnu sugu, izsaka to, cik nozīmīgs un cienījams šis putns ir bijis. Skaisti! Tas ir mans latviskākais!
ĶinkaVārdu iepazinu Vidzemes pusē (Limbaži, Viļķene). Tas ir apvidvārds vārdam "kartupeļu biezputra". Man šis vārds atsauc atmiņā patīkamas atmiņas laukos un uzreiz saskrien mutē siekalas.